Sağlık

10 Soruda Saç Ekim İşlemini Nedir?

Saç ekim son yıllarda çok popüler bir hale geldi. Bugün internet sitelerinin tamamında, televizyon programlarında, dergilerde düzenli olarak işlemlerin nasıl yapıldığını öğreniyoruz. Ancak öğrenmediğimiz ve akıllarımıza takılan bir çok soru geliyor. İşte bunları ise saç ekimi yaptıranlardan öğreniyoruz. Bunun üzerine hazırladığımız yazımızda, etkin bir şekilde bu tür sorulara saç nakli yaptıranlar üzerinden aldığımız cevaplar ile sizlere yazıyoruz.

Böylelikle daha kolay bir şekilde merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz gibi, artık karşılaşabileceğiniz sorunları da kısmen öğrenmiş olacaksınız. Şunu bilmelisiniz ki, bu soruların cevapları ortalama olup, genel olarak kişilerin karşılaştıkları olaylardır. Elbette ki istisnai durumlar olduğunu da belirtelim. İşte burada uzman doktorlar öncelikle detaylı bir analiz yaparak ve ayrıca saç nakil süreci boyunca da kontrollere devam ederek, yüksek başarı oranı ile riskleri ortadan kaldırarak işlemi tamamlıyor.

Ekilen Saçlar Doğal Görünür Mü?

Ekilen Saçlar Doğal Görünür Mü?

İlk olarak ekilen saçların doğal bir görünüme sahip olup olmadığı sorusu çok sık soruluyor. Buna şu şekilde cevap verelim. Normalde saçınızın üst kısmı daha yumuşak, yan kısımlar biraz daha sert ve aşağı doğru eğimli olurken, arka kısım yani ense bölgesi ise çok daha sert, daha yavaş büyüyen ve daha güçlü saçlardan oluşuyor. İşte donör bölgenin ense kökü kıllarından oluşması nedeniyle, ilk etapta saçlarınız daha sert ve daha yavaş büyüyecektir.

Ancak saçlar ortama çabuk adapte olduğu için, ortalama 1 yıl gibi sürede daha yumuşak ve doğal bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Yine de uzama süresi diğer saçlara göre daha yavaş olduğu için, zaman içerisinde tam doğallığa ulaşan saçlara sahip olacaksınız.

Ekilen Saçlar Kalıcı Mı?

Ekilen Saçlar Kalıcı Mı?

Saç ekiminde önemli olan kan dolaşım sistemidir. Zaten yetersiz kan dolaşımı nedeniyle saçlar dökülüyor. Bu şu anlama geliyor, hem mevcut saçlarınız, hem ekilen saçlarınız dökülebilir. Elbetteki bu dökülme hemen değil, örneğin 10 yıl sonra, 20 yıl sonra olur. Ama gerek doğal saçların, gerekse de ekilen saçların dökülmemesini engellemek sizin elinizde.

Bunun için yapmanız gereken kan dolaşımını sürekli aktif olmasını sağlamaktır. PRP ve Mezoterapi gibi uygulamalar yaptırabilir, doktorun önerdiği solüsyonları kullanabilirsiniz. İşte bu nedenle saç dökülmesi öncesinde de bunları yaptırabilirsiniz. Yine ekim sonrasında da bunları yaparak, ekilen saçları kalıcı hale getirebilirsiniz.

Saç Ekiminin Riskleri Nedir?

Saç Ekiminin Riskleri Nedir?

Saç nakli bir operasyon olsa da, normal bir cerrahi operasyon gibi algılanmaması gerekiyor. Yani iç organlar açılmıyor, sadece dışarıdan müdahale ediliyor. Bu nedenle normal bir cerrahi operasyon gibi riskler taşımıyor. Ancak bu hiç risk olmadığı anlamına da gelmiyor. Öncelikle ekim yapılacak bölgeye mikro delikler açılıyor. Açılan bu delikler için kullanılan özel kalemlerin uçları farklı bir kişide kullanılmışsa, bu kandan hastalık kapmanıza neden olur.

Ayrıca saç ekimi sırasında komplikasyon gelişebilir. Bu genelde kronik rahatsızlığı olanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durum olsa da, hastalığı olduğunu bilmeyenlerde bununla karşılaşabilir. İşte bu nedenle uzman doktorlar ve ekipleri düzenli olarak saç nakli süresi boyunca kontrol ederek, ekime devam ederler.

Farklı Kişiden Saç Ekim Yapılır Mı?

Farklı Kişiden Saç Ekim Yapılır Mı?

Hayır yapılmaz. Saç ekiminde prosedür bellidir ve zaten başkalarından alınmış saç kökleri size uygun olmaz. Belki bir dize ameliyat ile bu mümkün olabilir ama bu da cerrahi işlemler olur. Saç ekiminde genel olarak doku nakli yapılır. Kıl köklerinin bir arada olduğu dokular yani greftler, ense kökünden tek tek alınır ve yeni yerine taşınarak ekilir.

Tamamen size ait olduğu için, saç ekimi caiz bir işlemdir. Bunun yanı sıra, peruk, protez saç gibi seçenekler başkalarından alınan kıllar ile yapılır. Zaten bunlarda geçici veya ara ara kullanılan çözümlerdir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzar?

Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzar?

Öncelikle ilk üç ay şok dökülmenin de gerçekleştiği süreçtir. Yani saçlarınız ilk üç ay tam olarak çıkmaz ve çıkanlarda dökülür. Bu süreçten sonrasında ise saçlar ufak ufak çıkmaya başlar. Altıncı ayda artık saçlarınızı görmeye başlarsınız. 8-12 ay arasında ise artık kısa da olsa ekilen saçlarınızın durumunu görürsünüz.

Kısacası 1 yıl sonra 2 numara civarında bir saça sahip olursunuz. Sonrasında ise hem saçların büyümesi, hem doğal saçlarında kesilerek belirli bir seviyede tutulması ile birlikte, zamanla doğal saçlarınıza kavuşmuş olacaksınız.

Saç Ekim Ne Kadar Sürer?

Saç Ekim Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi operasyonu değişkenlik durumuna göre zaman olarak farklıdır. Genel olarak yöntem, ekilecek saç miktarı ve zorluk durumu ekimin sürecini değiştirir. Eğer kişide çok az ekim işlemi yapılacaksa 1 ile 2 saat arasında saç ektirebilirsiniz. Ancak ortalama bir saat vermek gerekirse eğer, ekilecek saçın da orta düzeyde olduğunu düşünürsek 6 ile 12 saat arası değişkenlik gösteriyor.

Buna göre FUE yöntemi ile 3000 greft ekiliyorsa eğer, ortalama 8 saatte işlemler bitebilir. Tabi zorluk seviyelerine göre bu süre uzayabilir veya düşebilir.

Saç Ekim İşlemi Ağrılı Mı?

Saç Ekim İşlemi Ağrılı Mı?

Saç ekimi ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Ancak anestezi yapılırken acı olur. Ağrı ise saç ekimi sonrasında kısmen olabilir. Çünkü kan dolaşımının kesildiği yerlere yeniden kan ulaşacağı için ağrı yapabilir. Bunun yanı sıra kaşıntı çok olacağı için, ilk bir kaç gün rahatsız olabilir.

Ama bunların tamamı basit süreçler olup, bir iki gün içerisinde tamamen kendinize gelmiş olursunuz.

Saç Ekim İşlemi Sonrası İz Kalır Mı?

Saç Ekim İşlemi Sonrası İz Kalır Mı?

FUE ve DHI yöntemi, sadece greftler kalem yardımıyla aldığı için, her hangi bir iz kalma durumu bulunmuyor. Yeni özel medikal teknikler ile açılan mikro deliklere greftler ekildiği için, her hangi bir yara izi kalmıyor. Yara olması için cerrahi bir müdahale olması ve kesiklerin yapılması gerekiyor. Yeni teknoloji de böyle bir durum olmadığı için, gerek yara izleri ve gerekse de saç ekiminden kaynaklı iz kalmıyor.

Ancak saç ekim işleminde FUE ve DHI’nin atası olarak da bilinen FUT tekniğinde saç alınan bölgede iz kalıyor. Çünkü burada kıllar tek tek değil, parçalar halinde dokular alınıyor. Yani bir bölgeden parça halinde greftler alındığı için, burada iz kalma durumları olabiliyor.

Saç Alındığı Donör Bölgede Belli Olur Mu?

Saç Alındığı Donör Bölgede Belli Olur Mu?

Ense bölgesi çok sık olduğu için, alınan greftler çok fazla farklılık yaratmıyor. Ortalama 30 bin adet greftin yani saç dokusunun bulunduğu bu bölgeden alınan 5-6 bin greft, donör bölgenin çok fazla değişmesine neden oluyor. Yine saç ekim işlemi için DHI ve FUE yönteminde bu durum geçerli olup, traşsız saç ekiminde dahi her hangi bir açık alan olmuyor.

FUT yönteminde ise parça halinde doku alındığı için, genelde saç uzun tutuluyor ve alınan saçlar ise uzun saçlar ile kapatılmış oluyor. Eğer saç kısa ise buradan saç alındığı belli oluyor.

Her Saçı Dökülen Saç Ekim Yaptırabilir Mi?

Her Saçı Dökülen Saç Ekim Yaptırabilir Mi?

Evet saç dökülenlerin, saç ekim yaptırmaları mümkündür. Hatta saç dökülmesi devam ettiği sürece, yeni açıklıkları da yine ekim yöntemi ile kapatmaları mümkündür. Seyrek saçlı olanlar yani saçları sürekli seyrekleşenler bunu tercih ediyor. Bunun yanı sıra 18 yaşın altında olanlar, olası nedenlerle saçları olmaması durumunda ailelerinin gözetiminde saç ekimi yaptırabilir.

Ayrıca kronik rahatsızlıkları olanlar ise doktorlarının önerilerine uygun şekilde saç ekim işlemini yaptırabilir. Özellikle şunu da söyleyelim ki, kronik rahatsızlığı olan ve saç ekimi yaptıracakların saç ekim cerrahları ile bu durumu paylaşmaları gerekiyor.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan “Saç Ekim Uygulamaları” içeriğine buradan ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili Bilgi Portalı “Sağlık” kategorisinden bir çok saç ekim makalelerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu