Banka ve Kredi

1000 TL Yardım Nasıl Sorgulanır ?

1000 TL yardım nasıl sorgulanır sorusu don dönemlerde COVID-19 salgını sebebiyle zor durumda kalan vatandaşların en fazla ihtiyaç duyduğu yardımlar arasındaydı. Bu nedenle bu yazımızda en fazla merak edilen sorular arasında yer alan bu soruyu detayları ile anlatarak yardım parasının nasıl sorgulandığını detayları ile anlatarak akılda kalan soruları aydınlatmış olacağız.

COVID-19 salgını sebebiyle ekonomik sıkıntıları  en aza indirmek amacıyla ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen sosyal yardım parası birinci ve ikinci faz ödemeleri yapılmış ve üçüncü faz ödemeleri başlamıştı. Son dönemlerde ise gözler 3.faz ödemelerine çevrilmiş durumda. COVID-19 pandemi destek parası almaya hak kazanan vatandaşlar PTT şubelerine giderek sosyal yardım paralarını alabiliyorlar. Diğer yandan 1000 TL sosyal yardım başvurusu şartlarını taşıyan vatandaşlar E Devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ancak merak edilen soru ise; 1000 TL sosyal yardım desteği başvurusu nasıl yapılır? E Devlet ile 1000 TL pandemi sosyal yardım parası başvuru sonuçları nasıl sorgulanır bu konu hakkında bilgileri yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardım destek projesi, COVID-19 salgını süresince vatandaşlara destek olmayı amaçlayarak bir nebze de olsa maddi konudan destek olmayı amaçlıyor. Hazırlanan ve faaliyete geçirilen destek projesi nedeniyle 1000 TL sosyal yardım parası araştırmaları da başlamış durumda. Gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar başvuru yaparak sosyal destek yardım parasını alabiliyor. Bilindiği gibi 1. ve 2.faz ödemelerinin hepsi tamamlanarak ödemeler yapılmış ve yardıma ihtiyaç olanlara destek sağlanmıştı. Ancak; 1000 TL sosyal yardım desteği başvurusu nasıl yapılır? E Devlet ile 1000 TL COVID-19 pandemisi sosyal yardım parası sonuçları sorgulama nasıl yapılır, nasıl yardım parasını alabiliriz.

1000 TL Yardım Nasıl Sorgulanır

1000 TL Yardım Nasıl Sorgulanır ?

E Devlet üzerinden 1000 TL sosyal yardım başvurusu en çok araştırılan konular arasında ilk sıralarda yerini almaya devam ediyor. COVID-19 salgını süresince ekonomik etkileri en aza indirmek amacıyla yapılan bu çalışmayı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1000 TL sosyal yardım ödemeleri hakkında yaptığı açıklamasında “Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız” dedi.

1000 Tl Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’te COVID-19 Pandemi  Sosyal Destek Başvurusu için;

TC Kimlik Numaraların son hanesine göre;

0- Pazartesi günleri

2- Salı günleri

4- Çarşamba günleri

6- Perşembe günleri

8- Cuma günleri

Başvuruları yapabiliyor. TC numarasının son haneleri uymayan bireyler hiçbir şekilde başvurularını yapamıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1000 TL sosyal yardım ödemeleriyle ilgili “Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız” açıklamasının ardından gözler tekrardan sosyal yardımlaşma destek parasına çevrilmişti.

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa kira desteği için detayları kamuoyuna açıklamalarda bulunarak ihtiyacı olan vatandaşlara maddi destek sağlanacağını açıklamıştı.

Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız. Hibe ödemesi şeklinde vereceğimiz ödemeler direkt olarak esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın-erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi hizmet veren kesimler faydalanabilecekler. Böylelikle bir ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık bir desteği esnafımızın hizmetine sunarak zor günler geçirdiğimiz COVID-19 salgını dönemlerinde destek vermeye devam edeceğiz açıklamasını yaptı.

Hibe ödemesi şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın-erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletme sahipleri faydalanarak kapalı kaldıkları süreler boyunca bir nebze destek vermiş olacağız. Umuyoruz ki bu günleri de geride bırakarak daha huzurlu ve ekonomik sorunların olmadığı dönemlere emin adımlarla yürüyeceğiz.

Kimler Sosyal Yardım Parası Alamaz?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı COVID-19 salgını nedeniyle verilen sosyal destek parası yardımlarından kimlerin yararlanamayacağını da açıkladı.

Bu göre;

  • COVID-19 pandemisi Sosyal Destek Programı faz 1 ve faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten alanlar 3. Faz destek ödemelerinden alamaz
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamuda çalışanlar alamaz,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memur olarak hizmet verenler alamaz,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar COVID-19 pandemi sosyal yardım başvurusu yapamaz.

Yukarıda belirtilen kişi ya da kişiler sosyal yardım parasına başvuru yapsalar dahi hiçbir şekilde yardım alamazlar. Ayrıca yukarıdaki listede belirtilen kriterlere uyan bireyler başvuru yapsalar dahi başvurularında “süreç devam ediyor” yazısı ile karşılaşacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu