Sağlık

2021 Yılı En İyi Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi yöntemleri her geçen gün gelişirken, saç ektirme yaşı da giderek daha aşağılara iniyor. Elbetteki bunun ana nedenlerinin başında, insanların bu tür hizmetleri alabilecekleri kliniklerin artması ve kliniklerin artması ile birlikte fiyatlarında düşmeye başlamasından kaynaklanıyor.

Durum böyle olunca da, bundan 10 yıl önceki fiyatların daha aşağısına saç ektirebiliyor ve hatta saç ekimi yöntemleri gelişse dahi fiyatlarında artmadığını görüyoruz. Kısacası 10 sene önce 10 Bin TL, bir asgari ücretlinin tam olarak 10 ay çalışması gereken bir rakam iken, bugün 3 ayda kazandığı para ve haliyle bu rakamlara saç ektirebiliyoruz.

Makalemiz aslında saç ekimi yöntemleri üzerine olsa da, biz daha çok genel bilgiler vererek, bu yöntemlerin günümüzde neden önemli olduğunu ve nasıl dünyanın en iyisi olduğunu yazacağız. Buna göre saç ekiminizi en iyi şekilde yaptırmış olacaksınız.

Türkiye Saç Ekiminde Cennet

Türkiye Saç Ekiminde Cennet

Özellikle uzman doktorlarımızın geliştirmiş olduğu saç ekimi yöntemleri sayesinde, dünyanın her yerinde konuşuluyoruz. Öyle ki bu yöntemler dünyanın bir çok gelişmiş ülkelerinde ki kliniklerinde de kullanılıyor. Sonuç olarak Türkiye’nin bu konuda ciddi bir atılım gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Bugün FUE ve DHI tekniği ile birlikte, ayrıca robotik yöntemler yardımı ile daha hassas bir şekilde ekimde yapılabiliyor. Günümüzdeki ekimlerin atası olarak kabul edilen FUT yönteminde, bölgenin tamamı alınarak, yeni yere nakil edilirken, artık tane tane alım yapılarak, çok daha güçlü ve güvenilir bir şekilde ekim yapılabiliyor.

Saç Ekimi Yöntemleri Hangileri?

Saç Ekimi Yöntemleri Hangileri?

Saç ekimi yöntemleri denildiğini, saç ekiminin farklı yapıldığı düşünülüyor. Aslında bu asılsız bir durum, burada olay sadece tekniğin farklı olması. Bu nedenle yapılan işlemlerin sonuç olarak aynı olduğunu söyleyelim. Özel kalem şeklindeki medikal ürünler yardımı ile greftler yani saç kökleri tek tek alınarak, özel solüsyonlar içerisinde bekletiliyor ve sonrasında yeni yerlerine ekiliyor.

Tabii ki her iki tekniğin farklarını da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bu gibi durumlarda şunu bilmelisiniz ki, tekniği siz değil, aslında doktorunuz seçiyor. Çünkü saç durumunuz inceleniyor ve hangisinin uygun olacağına karar veriliyor.

DHI Saç Ekimi Yöntemi 

DHI Saç Ekimi Yöntemi

Bu yöntem ile daha sık saç ekimi yapılır. Genel olarak bir seansta 1500-2500 greft nakli yapılır ve sık bir şekilde yapılır. Her hangi bir kanama olmadığı gibi, ayrıca iyileşme sürecide daha kısadır. Örneğin sadece şakak bölgesine saç ekimi yapılacaksa veya kafa arka kısmındaki açılmalara saç ekimi yapılacaksa, bu yöntem uygun olarak tercih edilmektedir.

Yine bu yöntemde saç traşı yapılmasına gerek bulunmuyor. Sadece donör bölge traşlanıyor. Anlatmak gerekirse, eğer, şakak bölgesine ekim yapılıyorsa ve ense kökünden kıllar alınacağı için, sadece kıl alınacak bölge traşlanıyor. Saçı uzun olanlar için, alt kısmının alınması ile birlikte, o bölgenin üst kısımdaki saçlar ile kapatılması mümkün olduğu için, saçınızda her hangi bir değişim fark edilmeyecek ve yeni saçlarınızın çıkması keyfini süreceksiniz.

FUE Saç Ekimi Yöntemi

FUE Saç Ekimi Yöntemi

Diğer bir yöntem olan FUE saç ekimi ise daha geniş alanlara yapılır. Bir seansta 3500-5500 arası greft nakil edilmesi mümkündür. Örnekleme gerekirse eğer, kellik durumunuz varsa eğer, burada FUE tekniği kullanılır ve bir seansta neredeyse tüm kel bölgeler kapatılır.

DHI yöntemine göre FUE yönteminde iyileşme süreci biraz daha uzundur. Ancak tüm kellik gideceği düşünülürse eğer, bu iyileşme süreci çok değildir. Yine bu yöntemde saçlar traşlanır ve saç kökleri alınarak, buna göre ekim yapılır. Ayrıca FUE tekniği daha ucuzdur. DHI saç ekimi yöntemlerinde, hem ekipman pahalı ve hemde çalışan sayısı fazla olduğu için, haliyle fiyatlarda daha yüksek. Bu nedenle FUE saç ekimi yöntemi tercihler arasında fiyatının daha uygun olmasından dolayı ilk sırada yer alıyor.

Robotik Saç Ekimi Yöntemleri

Robotik Saç Ekimi Yöntemleri

Robotik yöntem aslında her iki teknikte de kullanılmaktadır. Burada kullanılan cihazların robotik olması nedeniyle saç ekimi daha titizlikle yapılmaktadır. Yani ekim daha garantili bir şekilde yapılır ve bu nedenle hassas ekim bölgelerinde tercih edilebiliyor.

Tabii ki kullanılan ekipman daha fazla ve robotik olduğu için, fiyatları da yüksektir. Yani FUE ya da DHI olduğu fark etmeksizin, bu yöntem ile ekim yapılması durumunda, fiyat farklılıkları da oluyor. Ancak şunu da belirtelim ki, FUE ve DHI saç ekimi yöntemleri normal olarak da başarılı olduğu için, tercih sebebi tamamen size bağlıdır.

Hangi Saç Ekimi Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Hangi Saç Ekimi Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, bu aslında size değil, doktorun yapacağı analizlere bağlıdır. Görüldüğü üzere iki ekim yöntemi arasında ki farklar çok az olup, sadece saç dökülme durumunuza bağlı olarak kullanılacak yöntemler belirleniyor.

Kısacası kelliğiniz çok fazla ise elbetteki FUE tekniği daha iyidir. Eğer belirli bölgelerde sık saç ekimi yaptıracaksanız DHI yöntemini tercih etmelisiniz. FUE tekniğinde de sık saç ekimi yapılıyor olsa da, tam olarak uygun yöntemin DHI olduğunu söyleyelim.

Sonuç olarak saç ekimi yöntemleri, kellik durumuna göre değiştiği gibi, maddi olarak da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tercihlerinizi öncelikle kellik durumunuza göre yapmalı ve sonrasında fiyatları öğrenerek karar vermelisiniz.

Bilgi Portalı sitesinden, tüm merak ettiklerinize hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığının konu üzerine yayınlamış olduğu makalenin PDF dosyasını indirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu