Sağlık

2021 Yılı Saç Ekim Teknikleri

Saç ekimi hakkında tüm merak ettikleriniz ve saç ekim merkezleri ile saç ekim teknikleri hakkında öğrenmek istedikleriniz makalemizde yer alıyor.

Günümüz de kellik sorun olmaktan çıkmış ve artık gelişen teknoloji sayesinde yeniden eski saçlara kavuşmak mümkün hale gelmiştir. Saç ekiminin tarihi ve saç ekim teknikleri araştırıldığında kısmen 1800 yıllarına kadar dayandığı görülüyor. Ancak yakın tarihimiz ele alındığında farklı yöntemlerin kullanıldığı 1940’lı yıllar, peruk, protez gibi ürünler hayatımıza girerek, kellik sorunu olanların saç sahibi olması sağlanmış. 1998 yılına gelindiğinde ise Folliküler Unite denilen saç ekim teknikleri ortaya çıkmış ve sonrasında bu teknik gelişerek 2003 yılı ile birlikte FUE tekniği tam olarak hayatımıza girmiş durumda.

Gelişmeler devam ederken, şimdilerde popüler hale gelen FUT, FUE, DHI ve PRP desteği ile yapılan saç ekimleri sayesinde, daha iyi verimler alınmış durumda. Ayrıca bu uygulamalar da kök altı dolaşım hızlandığı için, diğer dökülmemiş ve güçsüz saçlarında güçlenmesi böylelikle sağlanmış oluyor. Saç dökülmesi günümüzde birçok kişinin sorunu haline gelmiş durumda. Üstelik kadınlarda ciddi anlamda bu sorunla mücadele etmek zorunda olduğu için, saç dökülmesinin ana nedeni olan e vitamini eksikliğine karşın tedbirler alarak saç dökülmesini geciktirebilirsiniz.

saç ekim öncesi sonrası

Erkeklerde daha yoğun bir saç dökülmesi olduğu kesin olduğu için, bu oranı %60 olarak lanse edebiliriz. Kısacası sokaktaki her üç erkekten ikisinde saç dökülmesi ciddi oranlarda görünüyor. Şakaklar, kafa üst bölgesinde ki kelliğin yanı sıra, saç seyrekliği de ciddi oranda görünüyor. Bu durumda normal bir kişide kişinin normal şartlarda saç sıklığı santimetre karede 70 ile 100 saç kökü iken, bu sıklıktaki saç telinden daha az olması durumunda, açıklıklar dışarıdan bakıldığında görünmeye başlıyor.

Saçların döküldüğü bir bölgeye 50 adet saç telinin nakil edilmesi durumunda saçlı bir görünüme kavuşacağı kesin olmakla birlikte, 35-40 saç kökü dahi yoğun saç ekimi olarak lanse ediliyor. Elbette ki bu oranları cerrahların vermesi ve yapılacak nakilleri tespit etmesi gerekiyor. Yoğun ekim için donörden alınacak köklerinde güçlü olması gerektiğinden dolayı, saç ekimi analizlerinin oldukça önemli olduğu da bir gerçektir.

saç ekim teknikleri

Saç Ekim Teknikleri

Dünya genelinde kabul görmüş olan yöntemler, artık daha acısız ve ağrısız olanlarıdır. Üstelik aynı gün içerisinde nakil yapılmasının da mümkün hale gelmiş olmasından dolayı, artık çok zaman ve para harcamadan tek seferde nakil işlemini yaptırmış olacaksınız. Buna göre eskisi gibi gür ve harika saçlara sahip olmanız da kaçınılmaz olacaktır. Türkiye’de en fazla tercih edilen yöntemler arasında FUE ve DHI geliyor. Her ikisi de başarı oranı yüksek yöntemler olmakla birlikte, kendi içinde bir kaç ayrımları bulunuyor.

Şunu bilmelisiniz ki, bu yöntemleri belirleyen ya da seçen siz değil, cerrahınız olacaktır. Biz sadece size bilgi vererek, yöntemlerin süreçlerini anlatıyoruz. Saç ekiminde kişinin analizlerinin yapılması ve bu analizler neticesinde sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesi gerekiyor.

sac ekim sonucu

FUE Saç Ekim Teknikleri

Dünyada ki sayılı teknikler arasında yer alan FUE tekniği, hem nakil edilecek bölgeye, hemde donör bölgesinin yani greftlerin alınacağı bölgeye yapılan lokal anestezi ile yapılmaktadır. Anestezi sayesinde bu bölge uyuşturulduğu için, sonrasında iki bölge arasında greft nakli yapılmaktadır. Saç naklinin yapıldığı bölge kafanın arka kısmı ile ense bölgesidir. Donör bölgeden alınacak saç köklerinin tespit edilmesinin ardından nakil işlemi tek tek yapılarak yeni yerine taşınmaktadır. FUE tekniği ile yapılacak saç ekimlerinde 1 yılda sağlıklı bir görünüm elde ediliyor.

FUT (Folliküler Unite) Saç Ekim Teknikleri

Modern dünyanın en eski teknikleri arasında yer alan FUT saç ekim teknikleri, ense kısmında belirlenen bölgenin bant şeklinde alınması ile oluyor. Yani bu teknikte dokularda taşınmış oluyor. Saçlı bölgeden, saçsız bölgeye parça parça nakil olduğunu söyleyebiliriz. FUE tekniği oldukça eski bir yöntem olduğu için, günümüzde tercih edilmiyor. Elbette ki başarı oranını kendi dönemine göre oldukça yüksek olmakla birlikte, bu teknikte kafa arkasında boşluklar görünüyor ve dikiş izleri de belli oluyor.

saç ekim teknikleri

PRP Destekli Saç Ekim Uygulaması

Bu nakil işlemi saç ekimi yaptıracak olan kişiden alınan kanın santrifüjde beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin ayrışması sonrasında, ortaya çıkan zengin kan kişinin kafasında saçsız bölgeye enjekte ediliyor. Doktor tarafından yapılan bu saç işlemde kandaki zengin plazma hasar görmüş saç dokusunu destekleyerek güçlenmesini ve iyileşmesini sağlıyor. Kişinin kendi kanı ile yapılan bu işlem herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmasını da engellemiş oluyor. Enjeksiyon süreci toplamda 30 dakika sürebilmektedir. Ayrıca bu işlemin yardımcı bir özelliği olduğunu da bilmelisiniz. Yani PRP destekli saç ekimi sayesinde, hem ekim öncesinde ve hem de sonrasında başarılı ve hızlı sonuç alınması sağlanıyor.

DHI ile Saç Ekimi Teknikleri

Direct Hair Implantation son yılların en etkin gelişmeleri arasında yer alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere, saç ekimi ve saç alımı aynı anda yapılarak, işlem tamamlanıyor. Bir taraftan ensenizin üst kısmından kökler alınırken, diğer taraftan açık olan bölgelere nakil yapılıyor ve bu sayede ekstra uğraşlara da girmeden, sadece bir gün içerisinde nakil işleminiz tamamlanıyor. Elbetteki greft sayısının çok olması durumunda, süreç uzayabilir.

saç ekim tekniği

Saç Ekiminde Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz eğer, bizi takip ederek sizin için özel araştırmalarımızı inceleyebilirsiniz. Bu sayede en iyi saç ekim merkezleri ve en iyi saç ekim teknikleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

En iyi saç ekim merkezi hangisi? Top 10 Klinik ve Saç Ektirme Fiyatları hakkında makalemizi mutlaka okumalısınız.

Ayrıca Youtube üzerinden saç ekim tekniklerinin nasıl yapıldığını doktorlardan da dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu