Sağlık

2021 Yılında En İyi Saç Ekimi Tavsiyeleri

En iyi saç ekimi hakkında bilinmesi gereken bir çok detay bulunuyor. Hangi yöntemin kullanılması gerektiği, acı olup olmadığı, ağrının kaç gün sürdüğü, saç ekimi süresinin ve sürecinin ne kadar olduğu, ne zaman yapılmasının daha iyi olduğu gibi pek çok konuda bilgi vereceğiz. Öncelikle Bilgi Portalı olarak sizlere bu konular üzere çok fazla makale yaptık. Bunların tamamı özgün olarak ve direk tıbbi terimler kullanmadan hazırladığımız yazılardan oluşup, buradan edineceğiniz bilgiler sayesinde, aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmanızı sağladık. Yeni hazırladığımız yazımızda en iyi saç ekimi ile ilgili olarak da hem merak ettiklerinizi, hem de aklınıza gelmeyen sorulara da cevap verdik.

İlk olarak şunu söyleyelim ki, saç ekimi basit bir işlem değildir. Tamamen zorlu bir süreç olup, tam anlamıyla cerrahi bir müdahaledir. Eğer böyle olmasaydı, doktorlar bu işlemi yapmazdı. Evet saç ekimini yapan, tüm süreci yöneten, alanında uzman doktorlardan oluşuyor. Üstelik ekibinde yine işlerinde yeterlilik sahibi, hemşire ve sağlık teknikeri olduğunu söyleyelim. Sonuç olarak ele aldığımızda, sizin operasyonunun ciddi bir titizlilik ile yapılıyor ve hiç bir sorun yaşamamanız sağlanıyor. Elbetteki bu işi hakkıyla yapan doktorlar ve klinikler tarafından yapılıyor tüm bu işlemler.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

En iyi saç ekimi için merak edilen sorular arasında, “saç ekimini ne zaman yaptırmalıyım?” geliyor. Aslına bakarsanız burada mevsimden ziyade, saç ekimi sonrasında dikkat edeceğiniz süreç bulunuyor. Çünkü yazın kendinizi nasıl ki operasyon sonrasında güneşten korumanız gerekiyorsa, kışında yağmur ve kardan korumanız gerekiyor. Veya ilk baharda açan çiçeklerin polenlerinden, sonbaharda ise dökülen yapraklardan ve tabii ki yine polenlerden korumanız gerekiyor. Bu durum sadece hava şartları ile alakalı değil.

Saç ekiminde önemli olan, düzenli beslenmek, iyi uyumak, mümkün olduğunca kendinizi dış etkenlerden korumadan geçiyor. Bunu örneklendirecek olursak eğer, en iyi saç ekimi sonrasında bir kaç gün tek bir şekilde uyumak zorunda kalacaksanız. Çünkü ekilen saçlarınızın zarar görmemesi gerekiyor. Şapka gibi eşyalar kullanmayacak, jöle vb. kozmetik ürünlerden uzak duracak, kimyasal etkisi yüksek olan mekanlarda bulunmayacaksınız. Özellikle ilk iki ay bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Saç Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Yine en iyi saç ekimi için bir diğer önemli konunun ise işlemin nasıl yapıldığı olduğunu söyleyelim. Burada işlem denilince akıllara uygulamayı yapan saç ekim cerrahı geliyor. Evet bu da işlemin önemini öne çıkarıyor ama, işlemin öncesi ve sonrası daha önemli olup, burada verilen talimatlara eksiksiz bir şekilde uymalısınız.

Saç ekimi işlemi ilk olarak anestezi ile başlayıp, bu işlemin ardından uyuşturulan bölgelerden greft alınıyor ve belirli bir solüsyon içerisinde bekletilerek yeni yerine ekliyor. Her greftte ortalama 2-3 saç kökü bulunuyor. Bu sayı fazla olabileceği gibi, az da olabilir. Ama ortalama olarak düşündüğümüzde ve örneğin 5000 greft alındıysa eğer, bu 15 bine yakın saç naklinin yapıldığını bizlere gösteriyor.

Saç ekiminde en fazla kullanılan yöntemler FUE ve DHI olup, her ikisi arasında bariz farklılıklar olmamakla birlikte, saç ekiminin türüne göre değişiyor. Daha geniş alanlara ekim yapılacaksa eğer FUE tercih edilirken, DHI ise daha sık ve az alanlara ekime imkan sunuyor. FUE yönteminde greftler önce alınıp, tüm alım işlemi bittikten sonra ekim yapılıyor. DHI de ise bu işlem direk olarak yani greft alınıyor ve akabinde yeni yerine ekilerek yapılıyor.

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

En iyi saç ekimi süresi yapılacak bölgeye, yönteme, kafa yapısına göre değişiklik gösterecektir. FUE yöntemi daha basit olup, daha fazla alana uygulanmaktadır. Kellik durumu olanların tercih ettiği bu yöntem 12 saat kadar sürebilir. Burada ilk olarak alınan saç kökleri yani greftler, özel bir solüsyonda bekletilir. Öncelikle tüm alınan greftlerin alınması ve sonrada ekilme süreci olduğu için, ortalama da 6 saat ile 12 saat arasında işlem tamamlanır.

DHI yöntemi de ekilecek yere bağlı olarak 12 saat kadar sürmekte olup, burada daha az greft ekilse de, süreç daha zorlu olduğu için, zaman olarak fazla sürmektedir. Elbette ki sadece şakak bölgesine ekim yaptıracaklar için bu süre 2 saat içerisinde de tamamlanabilir. Ama sonuç olarak saç ekimlerinin ortalama da 6-12 saat arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaç Defa Saç Ekimi Yapılabilir? 

Kaç Defa Saç Ekimi Yapılabilir?

Saç ekiminin yetersiz olması durumunda 8-12 ay sonra yeniden saç ekimi yaptırabilirsiniz. Özellikle belirtelim ki, açık alanları kapatmanızın ardından diğer saçlarınızın dökülmesi durumunda, bir kaç yılda bir yeni dökülen yerlere ekim yaptırabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı daima yeniler ve dökülseler bile yerlerine yenilerine ekleyerek, her zaman saçlı olabilirsiniz.

Genelde bu tür yöntemleri tercih edenler seyrek saçlılar oluyor. Çünkü saçları daha çok dökülmüş olanlar bir kerede yaptırarak, saçlarına kavuşabilir. Ama seyrekliklerini gidermek isteyenlerin, eski saçlarının dökülmesinin ardından yeniden ekim yaptırabilir. Bunun bir sayısı yok ama süresi var. Bu süre ise belirttiğimiz üzere minimum 8 ay sonra saç ekimi yaptırmanız üzerinedir.

Ayrıca belirtelim ki, bir insandan alınabilecek saç sayısı bellidir. Örneğin size 10 bin greft nakil edilmesi gerekebilir. Ancak maksimum bir günde 5-6 bin greft alınması uygun olduğu için, ikinci bir seansa ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda yapılması gereken süre sonrasında, kalan kısmın ekimini yaptırmak olacaktır.

Saç Ekimi Sırasında Acı Olur Mu?

Saç Ekimi Sırasında Acı Olur Mu?

En iyi saç ekimi sırasında acı olmaz. Ancak ekim öncesinde anestezinin iğne ile yapılmasından dolayı, bir iğne acısı olacaktır. FUE yönteminin uygulanması durumunda öncelikle saç alınacak bölgeye anestezi uygulanır. Burada işlemin bitiminin ardından, daha sonra nakil yapılacak bölgeye aşı uygulaması yapılır. Her iki süreçte acı olacaktır. Dediğimiz üzere bu acı iğne yapılması sırasında olsa da, normal bir kola yapılan iğne gibi değil, acı daha yüksektir. Elbetteki bir kaç dakika içerisinde acı yok olacağı için, sıkıntı yaşamamış olacaksınız.

DHI yönteminde ise hem kıl köklerinin alınacağı yere, hem de naklin yapılacağı yere anestezi uygulaması yapılır. Yani her iki yere aynı anda iğne yapılır ve yine acı olur. Bu acı dediğimiz üzere geçici olduğu gibi, bir kaç dakika içerisinde gidecektir. Zaten bunların yapılması gerekli olup, bu sayede nakil sürecinde acı hissetmeniz engellenecek ve acı çekmemiş olacaksınız.

Saç Ekiminde Ağrı Kaç Gün Sürer?

Saç Ekiminde Ağrı Kaç Gün Sürer?

En iyi saç ekimi genel olarak bu süreç 2 ile 8 gün arası değişebilir. Bunun nedeni ise saçların dökülmesi ile aynıdır. Aynı olan kısım dolaşım sisteminin, saçların dökülmesi sırasında etkisini kaybetmesi olup, ekim sonrasında ise bunların yeniden faaliyete geçmesi ve bu faaliyet sonucunda greftlerin tutunmasıdır.

Kısacası bu ağrılar saç ekiminin başarılı olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. İyi bir süreç geçirenler için ağrı olacaktır. Ancak bu ağrının da çok yüksek olmadığını söyleyelim. Çünkü bu baş ağrısı gibi olup, haliyle hızlanan ve her yere temas eden bir kan akışı olacaktır. Üstelik bu sayede dökülmeyen saçlarınızın da güçlenmesi ve daha güçlü köklerine tutunmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak bu ağrı tamamıyla saçların daha güçlü tutunduğunun bir göstergesi ve aynı şekilde yıllardır saçların dökülmesinden dolayı, kan dolaşımının gitmediği yerlere kanın gitmesinin bir göstergesi olarak yaşadığımız bir durumdur. Doktorlar bu durum sayesinde, kan akışının iyi olduğuna kanaat getirerek, saç ekiminin başarı oranının yüksek olduğunu da hastaları ile paylaşırlar.

Türk Dermotoloji Derneği’nin Saç Ekiminin uzmanlar tarafından yapılması konusunda hazırlamış olduğu belgeyi buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu