Sağlık

5 Adımda En İyi Saç Ekimi Sonuçları

Başarılı saç ekimi sonuçları hakkında detaylı bilgiler vererek, ekimin tam olarak size uygun olmasını sağlayacak bir yazı dizisi hazırladık. Bilgi Portalı olarak bu konularda bir çok farklı bilgiyi size vererek, her makalemizde saç ekimini daha da detaylı inceledik ve buna göre saç ekiminde karşılaşacağınız bir çok sonucu da anlattık. Tüm bu anlatımların yanında, şimdi sizin için 5 adımda en iyi saç ekimi sonuçları bilgilerini vereceğiz. Böylelikle size uygun doğal bir görünüme sahip ve estetik açıdan her hangi bir kayıp yaşamadan, saçlarınıza kavuşmuş olacaksınız.

Şunu bilmelisiniz ki, ekim süreci bir kaç adımdan oluşuyor. Elbette ki sizin için önemli olan fiyatı olacağı gibi, fiyat konusunda elinizin biraz açık olması daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunların nedenlerini anlatacak ve tercihlerinizi doğru yapmanın, saç ekimi sonuçları için ne kadar önemli olduğunu da göstermiş olacağız.

Hangi Saç Ekimi Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Hangi Saç Ekimi Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Başarılı bir sonuç almak için, saç ekimi yönteminin de doğru olması gerekiyor. Ama bu doğruluk sizi ilgilendiren bir durum değil. İlk olarak saç ekimi, tam anlamıyla sizin ense bölümünden bir tane kılın alınması ve kel olan bölgeye nakil edilmesidir. İşlem tamamı ile bundan ibaret olmakla birlikte, burada nakil yapan cerrahın profesyonelliği başarılı sonuçlar almanızı sağlıyor.

Kısacası saç ekimi sonuçları için, öncelikle yöntem değil, doğru bir cerrah bulmalısınız. Elbetteki cerrahın kendini geliştirmiş olduğu yönteme göre başarı oranı yüksek olacaktır. FUE ve DHI yöntemlerinin revaçta olduğu günümüzde, her iki yöntem arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Ancak farklar az olsa da, doktorun elinin titremesi veya o yöntemde başarılı olmaması durumunda, istediğiniz sonuçları alamazsınız. Sonuç itibari ile yöntemden önce cerrah ve cerrahın o alanda kendini geliştirmiş olduğu yöntemi doğru kullanması önemli.

Saç Ekimi Süreci Nedir?

Saç Ekimi Süreci Nedir?

Bu süreci öncesi ve sonrası olarak ele alabiliriz. Çünkü her ikisi de önemli olup, her ikisi de sizi ilgilendiriyor. Burada saç ekimi uzmanını ilgilendiren tek kısım, saç ekimini yapacağı gündür. Tabii ki saç ekimi sonuçları başarı oranlarını yükselten bakım sürecide vardır ama yine de en önemli gün uzman için, saçın ekiminin yapıldığı gündür. Normal şartlarda saç ekim süresi 2 saat ile 12 saat arası değişebilir. Bu saç yoğunluğuna bağlı bir süredir.

Saç ekimi öncesinde; saç ektirecek kişinin kan akışını hızlandırmaması için alkol tüketmemesi gerekiyor. Eğer sigara alışkanlığı varsa, yine ekimden bir gün önce sigara içmeyi kesmesi gerekiyor. Kanı hızlandıran ilaçlar içiyorsanız, bu ilaçlara ya ara vermeniz ya da doktorunuzdan teyit almanız gerekiyor. Kronik rahatsızlığınız varsa, mutlaka doktorunuz ile görüşüp onay almalısınız.

Saç ekim günü; saçınızın ekileceği gibi, mümkün mertebe rahat elbiseler giymelisiniz. Asla tişört giymemeli ve gömlek tercih etmelisiniz. Çünkü tişört giymeniz durumunda çıkarırken saçlarınıza zarar verirsiniz. Karınız tok gitmelisiniz. Sonuçta 6-8 saat sürecek bir ekimde dışarı çıkmayacağınız için, tok karnına gitmeniz daha iyi olacaktır. Yine uzun süre saç ekim koltuğunda olacağınız için, vakit geçirmek adına cep telefonunu kullanabilir ya da kitap okuyabilirsiniz.

Saç ekim sonrası; işte asıl süreç şimdi başlıyor. Saç ekimi sonuçları başarılı olması için, doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bu nedenle ilk 10 gün oldukça önemlidir. İkinci önemli olan kısım ise yine bu süreçte saçlarınızı yıkamanız gerektiği durumlarda, merkeze giderek bu işlemi yaptırabilir ya da kendiniz yapacaksanız eğer, yavaş ve kontrollü bir şekilde yapmalısınız. Ama bu madde oldukça önemli olduğu için detaylandıralım.

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle saç ekimi sürecini 1. gün, 3. gün, ilk 10 gün, ilk 1 ay, ilk 3 ay, ilk 6 ay ve 6 aydan sonraki 12. aya kadar olan sürece göre değerlendirmeliyiz. Yukarıda ilk 10 günün öneminden bahsetmiştik. Bu nedenle gün gün değil, ilk 10 gün içerisinde neler olacağa bakalım.

İlk 10 gün; saç ekiminde 1. gün saç köklerinin tutunması açısından çok önemli bir gündür. Ancak 1. günde karşılaşacağınız en önemli durum kaşıntı olacaktır. Sonuçta kafa tasınız da işlem yapıldı ve buralar kaşınacak. Mümkün mertebe kaşımamalısınız. Eğer çok aşırı derecede ihtiyaç duyacak olursanız, çok hafif şekilde parmak ucunuzu gezdirmelisiniz. Ama saç ekimi sonuçları başarı oranını etkileyecek bir süreç olduğu için, ilk 10 gün kaşıntıyı unutmaya çalışmalısınız. Yine bu süreçte aşırı bir ağrı olacaktır. Genelde bu ağrı ilk 3 gün içerisinde bitiyor olsa da, bazı kişilerde süre uzayabiliyor. Bu nedenle birinci gün doktor tarafından ağrılara, kaşıntılara karşın tedbir amaçlı bandaj işlemi yapılır. Bu bandaj saç yıkama günü olan 2. veya 3. günde çıkarılıyor. Ve ilk yıkamayı da bu gün yapıyorsunuz.

İlk 90 gün; ilk 1 aylık süreçte, saçlarınızı yavaş yavaş yıkayarak ve bakımlarını yaparak tutunmasını sağlayacaksınız. Bu 1 ay saçın tutunmasını sağlayan bir dönem olup, tüm sonuç burada ortaya çıkacaktır. 1 ayın sonunda artık “şurası şöyle olmuş, burası böyle olmuş” diyebilirsiniz. Çünkü artık görünen saç dokuları sizin yeni saçınızdır. Ancak 1. ay ile 2. ay arasında şok dökülme sürecini yaşayacaksınız. İşte bununla karşılaştığınızda asla panik yapmayın ve mutlu olun. Çünkü ekilen saçlar ani bir şekilde tamamı bir kaç gün içerisinde dökülür ve yerine ise daha güçlü bir şekilde yeni saçlarınız çıkmaya başlar. Böylelikle 3 aylık sürecin sonunda artık saçlarınız giderek güçlenerek çıkmaya başlamış olacaktır.

İlk 180 gün; evet artık şok dökülme sonrasında saçlarınızın tel tel çıkmaya başladığını göreceksiniz. Tabii ki eski saç olan bölgeleriniz ile bir olmayabilir ama her geçen gün daha da güçlenerek, tam anlamıyla normal saçlarınız gibi olacak. Bunun nedeni ise ense bölgesi ile örneğin kafa üst bölgesinin dolaşım sisteminin birbirinden farklı olmasıdır. Yani ense daha sert ve kısa olurken, üst bölgesi daha yumuşak ve daha hızlı uzar. İşte bunu dolaşım sistemi yapar ve 6. aya kadar olan süreçte saçlarınızın giderek hızlı çıktığını görürsünüz.

İlk 12 ay; yeni saçlarınızın hayırlı olsun. Duruma göre bazı kişilerde saç ekimi sonuçları 8. aydan sonra görünmeye başlamakla birlikte, genel olarak 12. ayda artık saç ektiren kişi, saçının nasıl olduğunu görmüş olacaktır. Yani tüm süreç tamamlandı ve sizinde artık doğal saçınız oldu.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Başarılı saç ekimi sonuçları için bir çok faktörün olduğunu bilmelisiniz. Genel olarak doktor, yöntem, süreçten bahsediyor olsak da, sizinde yapınız başarı oranlarını belirliyor. Örneğin sürekli stresli olmak, yeni ektireceğiniz saçların tutunmasını zorlaştıracak ve hatta dökülmelerine neden olacaktır. Veya çalıştığınız iş ortamı saçlarınıza iyi gelmeyebilir. Yani kimyasal ağırlıklı bir yerde çalışıyorsanız, saçlarınız zarar görebilir ya da sürekli güneşin altındaysanız zarar görebilir veya sürekli yağmur altında olmakta zarar görmesine neden olabilir.

Kişisel olarak yaşınız dahi ekimin başarısını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınız, sürekli alkol tüketmeniz, sigara içmeniz ve sigara dumanına aşırı maruz kalmanız, zaten normal kendi saçlarınızı da etkilediği gibi, yeni ekilen saçlarınızı da etkileyecektir.

Bunların tamamı sizin yaşam felsefeniz olsa da, bunlara dikkat etmeniz sağlığınız açısından da önemli olduğu için, daha sağlıklı yaşamaya dikkat etmelisiniz. Böylelikle hem saçlarınız daha güzel olur, hemde sağlıklı yaşamaya başlarsınız.

Saç Ekiminde Tercihler Nasıl Belirlenmeli?

Saç Ekiminde Tercihler Nasıl Belirlenmeli?

Saç ekimi sonuçları için tercihlerin önemli olduğunu yazının başında belirtmiştik. Nedir bu tercihler? Klinik, doktor, yöntem ve tabii ki fiyatta bir tercih sebebidir. Bununla ilgili aşağıda bazı makaleleri sizinle paylaşıyoruz. Bunları okuyarak, yöntemleri inceleyebilir, fiyatlar hakkında kısmı bilginiz olabilir ve tercihlerinizi daha doğru yapabilirsiniz.

Karar verme sürecinde, sadece fiyata ya da doktora odaklanmayın. Bir kaç farklı yerle görüşerek, detaylı bir şekilde bilgi alın. Saç ekiminde yapılacakları öğrenin ve önceden yapılmış olan kişilerin durumlarına bakın. Böylelikle kararınızı daha etkin bir şekilde vermiş olursunuz.

Saç Ekimi Hakkında Okunacak Makaleler;

Saç dökülmesi neden olur?

Saç ekimi yaptıracaklar nelere dikkat etmeli?

En iyi saç ekim merkezi hangisi? Top 10 Klinik ve Saç Ektirme Fiyatları

2021 saç ekim teknikleri

Saç ekimi öncesi ve sonrası dikkat edilecekler

2021 saç ekimi fiyatları nedir?

Sağlık Bakanlığı Saç Ekim Uygulamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu