Sağlık

5 Maddede En İyi Saç Ekim Yöntemini Buluyoruz

Özellikle saç ekim yöntemi hakkında bir çok kafa karıştırıcı durumu görüyoruz. Şunu belirtelim ki, saç ekim yöntemi tam olarak ekimin yapılma şeklini ifade etmektedir. Sizler için hazırladığımız soru cevaplar ile bunları detaylandıracağız. Ancak öncesinde bilmeniz gerekiyor ki, saç ekim yöntemi önceliğiniz olmamalı. Önceliğiniz uzman doktor olmalıdır. Elbette ki size uygun yöntemlerde önemli ama bu önem inanın ikinci sırada yer alacaktır.

Saç ekimi yaptıracakların mutlaka sorular sorması ve sorularına net cevap alması gerekiyor. Biz burada size çeşitli isimleri öneriyor olsak da, bunların tamamını hayata geçirecek olan sizsiniz. Bu nedenle aklınıza gelen tüm soruları sormalı ve cevaplarını da almalısınız. Bilgi Portalı olarak bir çok farklı konu ile saç ekim yöntemlerini kaleme aldık ve faydalanmanızı sağladık. Buna göre etkin bir şekilde bu makalelerimizi de incelemenizi öneriyoruz. Zengin bir bilgi kaynağı ile her içeriğimiz de size farklı bilgiler vererek, karşılaşacağınız sorunları ortadan kaldırmaya çalıştık. Bugünkü makalemizde saç ekim yöntemini değil, aslında sormanın gereken sorulara cevap verdik.

Saç Ekiminde Uzmanın Önemi Nedir?

Saç Ekiminde Uzmanın Önemi Nedir?

Saç ekim işlemlerinde yöntem bir üstte bahsettiğimiz gibi ikinci sırada yer alıyor. Sonuçta yapılan işlem saç ekimi olduğu için yöntemin ne olduğu değil, saçın doğru şekilde eklenmesi ve ciddi bir başarı oranı elde edilmesi olduğunu söylemeye gerek yok. İşte burada önemli olan iyi bir cerrah yani uzman bulmanız olacaktır. Elbetteki bu işe yeni başlayan kişiler olacaktır ve onlarla da görüşeceksiniz. Bu gibi süreçlere girerken, gerekirse yapmış oldukları ekim ile ilgili videoları izleyin. Uzmanın elinin titreyip titremesi ve tam anlamıyla usta bir işçilik sağlayıp sağlamadığını görün.

Nasıl ki sanayide ki araba için yüzlerce farklı usta varken, “benim arabamdan Ahmet usta anlıyor” gibi çeşitli argümanlarımız varsa, saç ekimi içinde bu olmalıdır. Uzman kişinin el yeteneği kılların doğru ekilmesini sağlıyor. Ense kılları normalden daha kalın olduğu için, buradan alınan kılların sizin saç çıkma yönüne uygun olarak ekilmesi gerekiyor. Şöyle düşünelim, eğer saç yapınız öne doğru ise, yeni kıl köklerinin öne doğru ekilmesi lazım ya da arkaya doğru ise arkaya olmalı veya yana doğru ise yana doğru olmalıdır. Varsayalım ki, saçınız öne doğru ama saç köklerinin bazıları “yanlışlıkla arkaya doğru ekilmiş” olsun. Artık saçlarınız ile uzun süre uğraşmanız gerekiyor. Çok iyi bir şekilde tutsa bile, saçınızın bir kısmı öne, bir kısmı ise yataktan yeni kalkmış gibi arkaya bakacak.

Gördüğünüz gibi saç ekim yöntemi değil, saçı ekecek olan uzman veya doktor daha önemli. 

Saç Ekimi Merkezinin Önemi Nedir?

Saç Ekimi Merkezinin Önemi Nedir?

Bu konu oldukça hassas bir durum. Bunun nedeni ise merdiven altı diye tabir edilen ve sadece ne yazık ki para odaklı olan yerlerden kaynaklanıyor. Şunu belirtelim ki, çok şatafatlı bir yer dahi olsa “merdiven altı mantığına” sahip olabilir. Sonuçta bu bir deyim ve sadece yapılan prosedürleri anlatıyor. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Oldukça basit; bu gibi durumlarda yapılması gereken sıkı bir araştırmaya girmek olacaktır. Görüştüğünüz merkez, klinik ya da hastanelerin yapmış oldukları işlemlerdeki başarı oranlarını en net şekilde sosyal medya üzerinden saç ekimi yaptıranların vereceği bilgiler ile elde edebilirsiniz. Yine bunun için Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü, Twitter, Youtube, Facebook ve tabii ki Google yorumlar kısmını da okuyarak, genel bir kanıya varabilirsiniz.

Neden genel bir kanı? Çünkü buralarda kendi amaçları doğrultusunda yorum attırıyorlar. Ancak farklı farklı bir çok kaynaktan en kötü yorumları yapanlardan, en iyi yorumlara kadar inceleyerek, bir kanıya sahip olursunuz. İkinci yolu ise tabii ki kliniği ziyaret etmeniz, saç ekimi yapılacak yerin steril durumunu gözlemlemeniz olacaktır. Biz bunları birinci, ikinci diye sıralıyoruz ama bunların tamamı beraber incelenmelidir. Ayrıca yine merkez seçiminde, uzman cerrahta incelenmelidir. Yani sadece merkez değil, hem merkez, hem uzman seçilmeli ve ikisinin de iyi olduğu yerler tercih edilmeli.

Yine saç ekim yöntemi değil, gördüğünüz üzere merkez seçimi daha önemli bir hale gelmiş durumda. 

Doğal Saç Ekimi Nedir? 

Doğal Saç Ekimi Nedir?

Yapay saç ekimi denilen olay, protez saç yani perukların daha iyi bir şekilde kafanıza yapıştırıcı ile yapıştırılmasıdır. Evet protez saç, peruktan daha iyi olmakla birlikte, sonuçta yapaydır yani size ait değil. İkinci bir yöntem olan saç dövmesi veya saç simülasyonu ya da saç gölgelendirme işlemi de yine boş alanlara yapılan kalıcı boya işlemi ile yapılmaktadır. Aynı şekilde topik denilen kozmetik ürünler ile bunu günlük olarak da yapabiliyorsunuz. Bunlar tam olarak yapay işlemler olup, doğal değildir. Peki doğal saç ekimi nedir?

Doğal saç ekimi ense kökünden alınan kıl köklerinin (greft) kel alanlara yani saç olmayan alanlara taşınması işlemidir. Artık tamamen size ait bir saçınız oluyor. Ancak bu doğal olduğunu göstermiyor. Doğal kısmı ise saçınızın doğal bir görünüme sahip olmasıdır. Yine yukarıda bahsettiğimiz üzere, yanlış uzman seçiminde, saçınız ne kadar çıkarsa çıksın, doğal bir görünüme sahip olmayacaktır. Ne kadar iyi bir uzman olursa olsun, klinik şartları iyi değilse ve kullanılan malzemelerde kalitesizse, başarı oranı düşecek ve doğallığın yanı sıra, sağlık sorunları da yaşamış olacaksınız.

Bu nedenle yapmanız gereken uzman kişinin ve merkezin önceden yapmış olduğu saç ekimlerini görmelisiniz. Saç ekim yöntemi hakkında incelemeler yapmadan önce, gerçekten saç ektirenlerin nasıl bir saça kavuştuklarını görmelisiniz. Bunları gördükten sonra, sizin nasıl bir görünüme sahip olacağınızı hayal etmelisiniz. Şunu yine söyleyelim, greft yani kıl köklerinin doğru açılar ile ekilmesi oldukça önemlidir.

Garantili Saç Ekimi Var Mı?

Garantili Saç Ekimi Var Mı?

Evet bu günlerde yapılan tüm saç ekim yöntemleri garantili bir şekilde yapılıyor. Daha doğrusu başarı oranları yüksek olduğu için, garantili gözüyle bakılıyor. Elbetteki herkes aynı performansı alamayabilir. Bu tamamen kişinin saç köklerinin dolaşım sistemine bağlı ve ayrıca beslenme, iş şartları gibi etkenlerde saç ekiminde önemli bir yere sahip. Sonuç olarak kellikten kurtulmak için saç ekimini garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ama bir dakika? Herkeste başarı oranı farklı oluyor ne demek? Diye merak ediyorsanız, açıklayalım.

DHI ya da FUE saç ekim yöntemlerinin, sadece uygulama metodu olduğunu söylemiştik. Bunlar kişinin uzmanlığı ile alakalı bir durum. Gördüğünüz gibi yine iş uzmana döndü. Bir kişi FUE tekniğinde uzmansa, bu kişinin DHI tekniğinde yapmış olduğu ekimin çok başarılı olması beklenmeyebilir. İyi bir cerrah bulsanız dahi, uzman olduğu FUE tekniği iken, sizin tercihiniz DHI tekniği ise ne yazık ki garantili bir sonuç alamazsınız. Her tekniğin kendi uzmanları bulunuyor.

DHI saç ekim yöntemi, kıl köklerinin tek tek kalem yardımı ile çıkarılarak ekilmesidir. FUE ise kıl kökleri ile birlikte dokunun da alınarak nakil edilmesidir. Biz kısaca anlattık ama her iki teknikte, saç ekiminde bir devrim olduğu için ve başarı oranlarının da yüksek olmasından dolayı, tercih ediliyor. Sizin yapınıza FUE ya da DHI uygunsa eğer, yani hangisi uygunsa, bunun için iyi bir tetkik yapılmalı ve ardından o yönteme uygun cerrah seçilmelidir. Elbetteki bu tür detaylar inceleme sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Saç Ekiminde Fiyatlar Neden Değişken?

Saç Ekiminde Fiyatlar Neden Değişken?

Saç ekim yöntemi nedeniyle fiyatlarda kısmı çok az fiyat değişikliği olabilir. Lakin ana değişkenlerin başında, saç ekim uzman ve saç ekim merkezi gelmektedir. Kendini kanıtlamış ve çok ciddi bir başarı oranına sahip olanların fiyatları elbetteki daha yüksektir. Ama şunu da söyleyelim, bu merkezlerin kiraları, giderleri ve gelirlerine göre de fiyatlar değişiyor.

Kısacası saç ekimi fiyatlarının değişkenlik olmasından ziyade, iyi bir cerrah, iyi bir merkez bulunmalı ve hayatınızda bir kere yaptıracağınız bu işlemi, parasına göre değil, başarısına göre değerlendirmelisiniz. Böylelikle kaçınılmaz bir şekilde oldukça güzel, doğal, kaliteli ve sorunsuz saçlara sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu