Sağlık

5 Maddede Traşsız Saç Ekimi Yöntemini Öğrenin

Saç ekiminde en fazla merak edilen ekim yöntemleri arasında traşsız saç ekimi geliyor. Rahat bir şekilde traşsız saç doku nakli yaptırmak ve böylelikle kendi doğal saçlarınıza yeniden kavuşmak gelişen teknoloji ile birlikte daha kolay bir hale gelmiş durumda. Ülkemizin bu alanda tam bir cennet olduğu bir gerçek olmakla birlikte, özellikle neler yapılması gerektiğini iyi bir şekilde bilmek ve doğru klinikleri yani cerrahları tercih etmeniz ile birlikte, istediğiniz sonuçları almanız da kaçınılmaz olacaktır. Bilgi Portalı olarak bugün sizlere tüm detayları ile traşsız saç ekimi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bugün en fazla merak edilen traşsız saç ekimi olduğu için, öncelikle şunu belirtelim ki ciddi anlamda traş olmanıza gerek olmadan saçlarınızı nakil yaptırabiliyorsunuz. Özellikle kadınların daha çok tercih ettiği bu yöntem, hem FUE ve hem de DHI  tekniğinde yapılıyor. Üstelik robotik olarak da saç ekimi yaptırmanın mümkün olması ile birlikte, garantili bir ekim yaptırabiliyorsunuz. Yine uzman cerrahlar sayesinde, saç yönü, estetik ve doğal görünümü de kısa sürede elde edebiliyorsunuz. Normal şartlarda saçın ekileceği bölge traş edilir ve buna göre nakil yapılır. Ancak bu yöntemde açık alanlar traş olunmadan ya da saçı seyrek olanlar için o alanlara nakil yapılıyor.

Traşsız Saç Ekimi Mümkün Mü?

Traşsız Saç Ekimi Mümkün Mü?

Evet mümkün olan bu yöntem, ülkemizde son yıllarda yoğun bir şekilde uygulanıyor. Saç ekimi yaptıran kişinin sadece bir kaç saat içerisinde bu işlemi yaptırması ve saçlarını kesmek zorunda kalmamasından dolayı, tercih ediliyor. Saçların hiçbir şekilde traş edilmemesinden dolayı, bir çok kişiye oldukça büyük avantaj sağlıyor. Yine bu işlem uygulanarak saç ekimi yapılacaksa eğer, saçların uzun olması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Saçlarını kesmek istemeyen ve sadece belirli yerlerde kellik olanlar için oldukça revaçta olan bu yöntem sayesinde, bir kaç günlük ufak bir ekim görüntüsünün ardından, o bölgede saç çıkmaya başlıyor.

İlk ayın sonunda yine şok dökülme süreci yaşanıyor ve ardından güçlü bir şekilde saçlarınız çıkmaya başlıyor. Bugün ünlü simaların seyrek saçlarının bir anda çoğalmasının yöntemi tam olarak budur. Diğer yöntemlerle bir farkı olmadığını belirtelim. Burada tek farkın, diğer saç ekimi yaptıracak kişilerde kellik daha fazla iken, traşsız saç ekimi yaptıracaklar da, saçlı bölge daha fazla olduğu için, tüm saçlar kesilmemiş oluyor.

Traşsız Saç Ekimi Tasarımı

Traşsız Saç Ekimi Tasarımı

İlk olarak traşsız saç ekimi için tasarım yapılıyor. Elbetteki bu tasarım öncesinde, saç dokusu inceleniyor, nereden nakil yapılacağı tespit ediliyor ve güçlü köklerde böylelikle belirlenmiş oluyor. Şunu belirtelim ki bu yöntemi tercih edenler genel olarak şakakları açık olanlar, saçın üst arka kısmında açılmalar başlayanlar, saçlarında ciddi seyrekleri olalar ile kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bu gibi durumda olanların hali hazırda saçları olduğu için traş yapılması taraftarı değiller. Üstelik bir çok kişi traş yapıldığını duyunca, saç ektirmekten vazgeçiyor.

Dediğimiz gibi gelişen teknoloji ve ülkemizdeki saç ekimi doktorlarının, dünyanın sayılı insanları arasında yer alması büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Saç ekimi konusunda dünyanın her şehrinde merkezler olsa da, Türkiye dünyanın her yerinden insanın gelerek saç ektirdiği ülkelerin başında geliyor. İkinci sırada ise Hindistan yer alıyor olsa da, ülkemizdeki yaşam standartlarının daha üst olması, turizm açısından zengin bir ülke olmamız, saç ektirmek isteyenlerin tercihlerini de bizden yana kullanmalarını sağlıyor. Konumuza devam edecek olursak, tasarım aşaması hem önceden, hemde saç ekiminin yapılacağı gün yeniden değerlendiriliyor ve tasarım yapıldıktan sonra işlemler başlıyor.

Traşsız Saç Ekimi İşlemleri

Traşsız Saç Ekimi İşlemleri

FUE ve DHI yönteminin kullanıldığını söylemiştik. Traşsız saç ekimi aynı yöntemler ile yapılıyor. Önce donör bölge belirleniyor ve buradan greftler yani saç dokusu ya da saç kökünden alınıyor. Zaten FUE ile DHI arasında ki ayrımda buradan geliyor. Alınan bu saç kökleri, özel solüsyonlarda bekletiliyor. Bu solüsyonlar alınan saç köklerinin o sırada güçlenmesini de sağladığı için, yeni nakil yapılacağı yerde tutunmasını da sağlamlaştırıyor. Saç köklerinin alınması sırasında, üç farklı gözde kökler biriktiriliyor. Böylelikle saçların kalınlık ve yön durumlarına göre de ayrıştırılma yapılarak, ekim sırasında da buna uygun işlem yapılıyor.

Traşsız saç ekiminde donör bölgeden greftlerin alınmasından sonra, nakil yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanıyor. Bu sayede her hangi bir acı hissetmemiş oluyorsunuz. Normalde saç ekim süresi 6-12 saat arası sürerken, traşsız saç ekiminde ekilecek bölge daha az olduğu için, daha kısa sürede işlem tamamlanıyor. Her bir kök, yönüne uygun bir şekilde tasarlanan bölgeye ekiliyor ve ekim bu şekilde tamamlanmış oluyor.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda tüm işlem sırasını anlattığımız gibi, ekim süreci bu şekildedir. Detaylandırmak gerekirse eğer, tam olarak FUE yöntemi ile ekildiğini söyleyebiliriz. Burada özel doku nakli yapan kanallar sayesinde greftler yerine konuluyor. Eğer ki saçları seyrek olan biri iseniz ve bu seyrekliklerin giderilmesini istiyorsanız, şunu da bilmelisiniz ki saç köklerinin o bölgelere rahat girmesi gerekiyor. Yani biraz da olsa sıklık varsa, kesim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tabii ki bunların tamamı doktorların analizleri ile birlikte çıkacaktır.

Saçlar alınırken, kesilir ve sadece kökü bırakılır. Eğer ense bölgenizde saçlarınız uzunsa, burada traşlama işlemi alta kalacak şekilde yapılır. Yani tek tek almak çok zor ve meşakkatli bir iş olduğu için, o bölgede alınacak greft miktarına göre donör bölgenin tespitinin ardından traşlama işlemi yapılır. Kıl kökleri traş edilmesi ile birlikte, artık DHI yönteminde olduğu gibi, tek tek kıl kökleri alınmaya başlanır. Görüldüğü üzere her iki teknikte kullanılıyor ve saç ekimi de buna göre yapılıyor.

Traşsız Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Traşsız Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

En başta belirttiğimiz gibi, saçı seyrek olanlar, şakak ya da kafa üst bölgesinde açıklık bulunanlar, saç kıran gibi sorunlar nedeniyle belirli bölgelerinde saçsızlık olanlar, kafalarından alınmış yaralar nedeniyle saç çıkmayan bölgelerin saçlanmasını isteyenler ve tabii ki sıklıkla kadınlar tarafından tercih ediliyor. Hatta traşsız saç ekimi tüm bunlara karşın en çok kadınlar tarafından tercih edilir ve kadınlarda saç ekimi denildiğinde ilk akla gelen ve uygulanan yöntemdir.

Traşsız saç ekimi hakkında hazırlanmış videoları Youtube üzerinden izleyerek, işlemlerin nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu