arama

Açlık Otu

Formda Kalmak İsteyenlerin Ellerinden Düşürmediği İlginç Lezzet
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Nebat çayı tüketmeyi sevenler, organik beslenmeden yana olanlar, bilhassa son 10 senedir daha bir popülerleşen tabii beslenmenin, doğal yaşamanın ehemmiyetini kavrayanlar buraya!

Şayet siz de kendinizi halsiz, yorgun veyahut hasta hissettiğinizde nebat çaylarına sarılıyor, zayıflamak için bitkilerden destek almaya çalışıyor ya da doğanın sunduklarının değerini biliyorsanız çok doğru yerdesiniz.

Belki de bugüne dek ismini dahi duymadığınız bir bitkiyle tanışacaksınız birazdan, açlık otuyla.

İsimi da en az görüntüsü kadar enteresan olan bu bitkiyi tüm istikametleriyle tanımanızın, açlık otunun yararlarını, kullanımını ve hem de zararlarını öğrenmenizin zamanı geldi de geçiyor bile.

Hala ne duruyorsunuz, sizi şöyle aşağı doğru alalım ve açlık otuyla tanışın.

Nedir, ne değildir öğrenerek başlayalım: Açlık otu nedir?

Aslen bir Afrikalı olan açlık otu, ülkemizde deve gözü otu, erkek sinameki gibi isimlerle de anılabiliyor. Yararları sebebiyle tarihte onlarca sene süresince rehabilitasyon emelli olarak kullanıldığı söylenen bu ot, sinameki nebatına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Son yıllarda en aranan tabii isimlerden biri haline gelen açlık otu, tıpkı isimi gibi görüntüsüyle de hemen farkını ortaya koyuyor, İsiminin da ele verdiği üzere zayıflama ile ilgili pozitif etkiler yarattığı biliniyor. Çok daha önceki vakitlerden bu yana “doğal müshil” olarak hatıralıyor.

Peki ya açlık otu ne işe fayda: Açlık otunun yararları

Açlık otu nedir, kısaca öğrendiğimize göre geçelim yararlarına. Açlık otunun bu yararlarını görünce hemen tecrübe etmek isteyeceksiniz, eminiz.

 

 • Açlık otu tabii bir müshil tesiri göstererek kabızlık meselenine çözüm oluyor.
 • Vücudun yağ yakımına yardımcı olduğu söyleniyor.
 • Verdiği tokluk hissi sayesinde gereksiz yenen öğünlerden kurtarıyor.
 • Ölçülü olarak tüketildiğinde sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde pozitif etkiler yaratıyor. Hazımsızlık ve gaz sancılarından kurtardığı biliniyor.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı bir tesir gösterebiliyor, bu sayede zayıflama süreçlerine bir katkıda daha bulunmuş oluyor.
 • Çeşitli rahatsızlıkların mevzubahis olduğu bağırsak florasını sıhhatine kavuşturma ile ilgili vücuda destek oluyor.
 • Tansiyon üzerinde tertip edici bir tesir oluşturuyor.

 

Açlık otu nerede yetişir, nereden alınır derseniz: Açlık otu nerelerde bulunur?

Açlık otu aslında Afrika kıtasında yetişebilen bir nebat ancak son senelerde popülerleşmeye başladığı için ülkemizde de kendisine kolayca erişilebiliyor. Açlık otunu, emin aktarlardan tedarik edebileceğiniz gibi organik ürünler satan online alışveriş sitelerinden de bulabiliyorsunuz.

 

Açlık otu nasıl kullanılır, bilmeden olmaz: Açlık otu kullanımı

Açlık otunun bu yararlarından istifade etmek için ondan çay hazırlayarak tüketebilirsiniz. Çayını nasıl demleyeceğiz diyenleri hemen açlık otu çayı tarifimize doğru alalım.

Açlık otu çayı tarifi için ihtiyaç duyulan malzemeler:

 

 • 1 su bardağı içme suyu
 • 10 adet açık otu

 

Açlık otu çayı yapılışı:

Suyu güzelce kaynatın. Kaynatıp ayrı bir bardağa veyahut cezveye aktardığınız sıcak suyun içine açlık otlarını atın ve bu şekilde 5-6 dakika demlendirin. Hemen peşinden içinden açlık otlarını çıkarıp biraz ılımasını bekledikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. İşte bu kadar!

 

Son olarak, açlık otunu kahvenin içine ilave ederek tüketenler olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 

Geldik en merak edilen bölüme: Açlık otu nasıl zayıflatır?

Bir kere baştan anlaşalım, açlık otunun kilo vermeye tesiri olsa da bu tesir, göbek, basen gibi yerel zayıflama gibi konularda olmuyor, vücutta toplam bir kilo kaybından söz edilebiliyor.

Çünkü açlık otunun zayıflamaya yardım etmesinin nedeni bağırsakların çalışmasına destek vermesi, tabii bir müshil etkisi yaratarak kabızlık gibi meselelerden kurtarması.

Peki, bu etkisinden faydalanmak için açlık otu nasıl kullanılıyor? Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız çay haliyle.

Şayet siz de sinameki benzeri bu nebattan zayıflamak yerine yararlanmak istiyorsanız günde 1 fincanı geçmeyecek şekilde açlık otu çayı tüketebilirsiniz.

Ancak dikkat, bu çayı en fazla 1 hafta süresince her gün içtikten sonra en az 1 hafta süresince da içmemeli, bağırsaklarınızın tembelleşmesine veyahut daimi olarak ishal olmanıza sebep olmamalısınız.

Bir yan tesiri varsa öğrenmek gerek: Açlık otunun zararları nelerdir?

Açlık otunun ne olduğunu, nerelerde bulabileceğimizi, nasıl kullanıldığını tüm teferruatlarıyla öğrendiğimize göre, gelelim son ve ehemmiyetli bölümüne. Açlık otu bu kadar yararının yanı sıra vücutta çeşitli yan etkiler de yaratabiliyor, bunları bilmeden onu tüketmeye başlamamak gerekiyor.

 

Evvela başta da söylediğimiz gibi kendisi bir “natürel müshil” tesiri gösterdiğinden aşırı tüketilmesi vaziyetinde bağırsakların fazla çalışmasına ve buna bağlı olarak ishale kapı aralayabiliyor. Bilhassa sıklıkla ishal meselesi yaşayanların tüketmesi önerilmiyor.

 

Yeniden bu özelliği hasebiyle uzun müddetli kullanımlarında bağırsak tembelliğine sebep olabileceği de göz önünde bulunduruluyor. Bağırsak florasının kalıcı bir hasar görmemesi için açlık otunun ölçülü bir şekilde tüketilmesi büyük ehemmiyet taşıyor.

 

Aşırı tüketimi ishalle beraber vücudun aşırı miktarda su kaybetmesine kapı aralayabileceğinden, tansiyon problemi olanlar başta olmak üzere kronik, ciddi bir rahatsızlığı olanların, gebelik dönemindeki kadınların ve çocukların da tüketmesi önerilmiyor.

 

Sözün kısası, açlık otu gibi vücudumuz üzerinde çokça tesiri bulunan rastgele bir nebatı doktorlarınıza müracaat etmeden kullanmamalı, kendinize yarar sağlamak isterken zarar vermemelisiniz. Biliyoruz, siz zati böyle bir şey yapmazsınız fakat biz yeniden de anımsatmış olalım.

 

 

 • Deniz Turunç
  3 sene önce

  2 yıldır düzenli olarak kullanmaya çalışıyorum ve burada da paylaşıldığını görünce mutlu oldum. Faydalı bilgiler paylaşmanızın devamını diliyorum.

  10
  yorum beğen