Sağlık

Astım Nedir? Astıma Ne İyi Gelir?

Astım nedir? Astım tedavisi ve astıma iyi gelen yiyecekler nelerdir? Tüm detaylar ve iyi gelen yiyecekler makalemizde.

Astım genellikle dış ortamlarda ki alerjenler, sigara dumanı, aşırı soğuk havaya maruz kalmak gibi bir çok tetikleyici faktörlere karşı, bronşların daralmasıyla karakterize olarak ortaya çıkan ve ataklarla seyreden ne yazık ki kronik bir hal alan ve nefes darlığına sebebiyet veren bir akciğer hastalığıdır.

Astım hastalığı, genel olarak nefes problemi şeklinde ifade edilir; fakat birçok ayrı hastalık başlığında kişinin karşısına çıkar ve onun yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür. Yılın diğer dönemlerine göre bahar aylarında iyice belirgin hale gelen hastalık; öksürük, hapşırma, gözlerden yaş akması gibi farklı belirtiler göstererek polenlerin sebebiyet verdiği sıkıntıları gün yüzüne çıkartır.

İlkbahar, sonbahar gibi mevsimlerde yaşanılan sıkıntılar belirgin olduğundan bu dönemde hastalığa karşı ekstra tedbir alınması; tedbirlerin başarıyla son bulması için bilinçli hareket edilmesi gerekir.

Bir kişi astım krizine tutulduğunda hareket dahi edemediğinden dolayı kriz öncesi ya da sonrası durumlarda yürüme, merdiven çıkma gibi faaliyetler içinde yaşanan sıkıntılar normal karşılanır. Bu bakımdan hastalığın sıkıntısı kişinin tüm yaşamını olumsuz etkiler ve yalnızca bilinçli hastalık sahibi, olan kişilerce tedavi edilebilir; mamafih kişi önce kendisinin doktoru olur.

Genel olarak ataklar dışında kişilerin başka bir yakınması bulunmamaktadır. Atak sırasındaysa hastalarda nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışıklık hissi bulunmaktadır.

Astım için tedavi yöntemleri

Astım Belirtileri Nasıl Belli Olur?

Astım belirtileri ise kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Astım atakları genel olarak gece sabah karşı nüks etmektedir. Tedavi edilmediği takdir de zaman içinde atağın sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Hastalığın uzun süreli tedavisi yapılmadığındaysa akciğer işlev kayıplarına da sebep olmaktadır.

Hastalığının birçok tetikleyicisi bulunmaktadır. Bunların başında toz, soğuk algınlığı ve buna bağlı enfeksiyonlar, ev küfü, hamamböcekleri, ev hayvanları, sigara, toz böcekleri gelmektedir.

Ayrıca duman, oda kokuları, deodarantlar, kuvvetli spreyler, talk pudrası, saç spreyi, boya gibi kuvvetli koku yayan etkenlerden uzak durmak da astımın tetiklenmesini engellemektedir. Bazı astım çeşitleri de mevsimsel olarak etki gösterebilirler. Özellikle soğuk kış aylarında ataklara sıklıkla rastlanmaktadır.

Astım için tedavi yöntemleri

Astım İçin Tedavi Yöntemleri

Her hastalığa iyi gelen yiyecekler olduğu gibi astım hastalığında da işe yarayan yiyecekler bulunmaktadır. Genellikle soğuk havaların tetiklediği hastalığa ise en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasında ilk sırayı keçi boynuzu almaktadır.

Her derde deva olan keçi boynuzu, alerjik astım, nezle, bronşit ve alerji gibi durumlarda kullandığı takdir de oldukça işe yaramaktadır. Keçi boynuzu kürü adı verilen bu bitkisel karışımı 15 gün boyunca tükettiğiniz takdirde hiç bir şikayetinizin kalmadığına şahit olacaksınız. Her gün 4-5 adet keçi boynuzunu bir bardak kadar su içinde yaklaşık olarak 7-8 dakika kadar kaynatıp sabah kahvaltı sırasında tüketebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu keçi boynuzu kürünün içine bir kaşık bal eklediğiniz de yapmış olduğunuz kürün etkisini artırmış olacaksınız.

Son yıllarda endüstriyelleşmenin ve doğal hayattan giderek uzaklaşmanın etkisi olarak alerjik hastalıklar da bir artma gözlenmiştir. Bu yüzden son zamanlarda alerjik vakalarında da çoğalma yaşanmaktadır. Alerjik astımı tetikleyen şeylerin başındaysa tozlu ve kirli ortam, soğuk ve kuru havalar gelmektedir. Kış aylarında da sıklığı artan ataklarının en büyük nedeni soğuk havalardır.

Alerjik Astım İçin Önerilen Bitkiler

Alerjik Astım İçin Önerilen Bitkiler

Özellikle alerjik astım ve göz nezlesi gibi durumlara iyi gelen yiyeceklerin başında yer alan taze tere birçok uzman tarafından bu hastalıklara sahip olanlara şiddetle önerilmektedir. Bir gün içinde yeşil ve taze olarak 2-3 yaprak terenin saplarıyla birlikte çiğnenmesi durumunda burun akıntısı ve gözlerin sulanıp yaşarması gibi şikayetlerde zaman içinde azalma görülecektir.

Bitkisel tedavi yöntemleri içinde en çok tercih edilen bu yöntem sayesinde ayrıca kişiler tüketmiş oldukları taze terenin birçok yararından da faydalanmış olurlar. Tüm bu bitkisel tedavilere ek olarak alerjik astımdan ve nezleden şikayeti olanların rahatlıkla kullanabileceği birkaç yararlı yöntem daha bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından da önerilen bu yöntemin başında sabahları bir bardak kadar kekik çayı tüketilmesinin iyi geldiği söylenmektedir.

Sabahları tüketilen kekik çayının yanı sıra akşamları tüketilmesi gereken sinirli ot çayının da birçok faydasının olduğu gözlenmiştir. Sinirli otu da aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. İyi gelen tüm bitki kaynaklı tedavi seçeneklerini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve ona göre tedaviye başlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Astıma İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Astıma İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Astıma iyi gelen yiyecekler düzenli tüketildikleri takdirde kişinin yaşamında yepyeni ufuklar açabilir; fakat bunun için öncelikle doğru beslenmeye karar verilmesi, gereksiz ve zararlı besinlerden derhal uzaklaşılması gerekir. Hastalığın tedavisi için zaten halihazırda yük altında olan vücudunuza gereksiz maddeleri yüklememeli, antioksidanlar ile mevcut zehirleri temizleme yoluna gitmelisiniz; şayet doğru beslenirseniz yılın hiçbir ayında sorunla tekrar karşılaşmazsınız.

  • Hastalığa karşı bitkisel yöntemler arasında kullanılan Okaliptüs bitkisi, çay yapılmak suretiyle kullanılacağı gibi yalnızca sıcak suya atılarak mevcut buharından faydalana adına nefes şeklinde bile solunur.
  • Biberiye, Okaliptüs bitkisinin kullanıldığı şekilde kullanılır; fakat bu sefer biberiye yağı da işlemlere eklenebilir ve tıpkı bir önceki yöntem gibi çay, buhar soluma uygulaması tatbik edilir.
  • Bal astım tedavisi için kullanılan önemli besinler arasında yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni doğal antibiyotik olması, ciğerleri temizleyip bronşları açmasıdır.
  • Lavanta çayı, düzenli tüketildiği takdirde göğsü yumuşatacağı için kişinin rahat nefes almasına yardım eder.
  • Anason çiçekleri ile demlenen çay, krizlerden kurtulmanıza ve normal şartlar altında bu hastalıktan tamamen uzaklaşıp rahat bir nefes almanıza yardımcı olur; fakat hem anason çiçekleri hem de diğer bitkiler için uygun çay demleme yöntemini tatbik etmelisiniz ki bitkide bulunan enzimler, mineraller ve diğer malzeme grupları vücudunuza şifa versin.
  • Kırlangıç otu, Zencefil yaprakları, Andız otu, Alıç bitkisi, Çörek otu, Meyan kökü, Isırgan otu, Kekik yaprakları gibi çok farklı bitkisel varlıklardan çay veya buhar yoluyla yararlanarak mevcut hastalığa çözüm üretebilmek mümkün.

Astım Çayı Nasıl Demlenir?

Astım Çayı Nasıl Demlenir?

Astım hastalığına iyi gelen bitki çayları, doğru demlendikleri zaman arzu edilen faydayı sağlayacağı için çayın nasıl demlendiği çaydan alınacak değer minvalinde büyük önem taşır. Çay demleneceği zaman öncelikle bitkiyi atmak ve ardından soğuk suyu kaynaması için bitkinin üzerine dökmek, çaydaki tüm minerallerin ölmesine; hatta enzimlerin yok olmasına sebebiyet verebilir.

Çayı demlemede kullanılacak en güzel yöntem:

  • Çaydanlıktaki su kısık ateşte kaynatılır.
  • Su kaynadığı zaman çaydanlığın altındaki ateş kapatılır ve daha önce kaynamış olan suya içilecek bitki konur.
  • 5 dakika kadar altı kapanmış kaynar suda bekleyen bitki suyu süzülür; daha sonra afiyetle içilir.

Çay yapmak için kullanılacak suyun olabildiğince kaliteli su grubuna mensup olması, Zira çaydaki yararlı minerallerin kaynamış suyla dışarı çıkacağı için kullanılacak suyun yüksek PH değerinde, kaliteli mineral içeriğinde bulunması gerekir.

Böyle bir suyu bulmada sıkıntı yaşıyorsanız eczaneye giderek düşük fiyatlarda İngiliz karbonatı satın alabilir, satın aldığınız karbonattan bir çay kaşığını bir litre suya ekleyip karıştırarak yüksek PH aralığındaki suyu elde eder ve sonunda bitkisel çay demleme işleminde kullanırsınız.

Yine kış aylarında sıklıkla karşılaşılan Sinüzit için de, Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri Nasıl Anlaşılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Astım ataklarının tüm detaylarını öğrenmek için Wikipedia makalesine https://tr.wikipedia.org/wiki/Astım buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu