Banka ve Kredi

Bağkur Borcu Olanlar İlaç Alabilir Mi ?

Bağkur Borcu Olanlar İlaç Alabilir Mi? Bağkur borcu olan birey ya da bireyler genel sağlık sigortasından yararlanabilir mi? Soruları son dönemlerden en fazla sorulan sorular arasında yerini aldı. Sigortası bulunan ve sigortalı olanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler haricinde hiçbir şekilde sağlık hizmeti alamayanlara 88,29 TL karşılığında sağlık hizmeti ülkemizde verilmektedir. Ancak bu ücreti veremeyecek düzeyde olanların ise gelir testi yaptırmaları durumunda devlet tarafından ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Ancak önemli bir konu da bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanıp ilaç alabilir mi? Bu sorunun cevabı ise aşağıdaki yazımızda.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, prim borcu olan vatandaşların 2020 yılının son dönemine kadar hastanelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri hakkında bir duyuru yayınlanmıştı. Bu karar ise Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girmişti. Buna göre 2020 yılının sonuna kadar Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği resmileşmiş olmuştu. Ancak 2021 yılı için geçerlilik koşulları hakkında detaylı bilgiler ise aşağıda verilmiştir.

60 Gün Süresi Var

Ülkemizde salık hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması amacıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası hükümleri uygulanmaya devam ediyor. 5510 sayılı Kanuna göre, normal şartlarda 60 günden fazla Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan ya da Bağ-kurlular ya da çalışamayan Genel Sağlık Sigortalılar hastaneye gittiğinde herhangi bir provizyon alamıyordu. Yani muayene, tetkik ve teşhis masraflar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyor.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki 2008 yılında Sosyal Güvenlik Reformu öncesindeki eski kanuna göre bir gün biler borcu olan Bağ-kurlulara hiçbir şekilde sağlık hizmeti verilmezdi. Bu süre düzenlenen yeni reform ile 60 güne kadar uzatıldı ve sigortalılar lehine oldukça önemli bir düzenleme yapılmış oldu.

Genel Sağlık Sistemine 2012 yılında geçildi

2012 yılının ortasında geçilen Genel Sağlık Sigortası sistemine göre bir başkasının üzerinden sağlık hizmeti alamayan kişiler çalışmasa dahi GSS’li olmak zorunda kalıyordu. Geliri belirlenen tutarın üzerinde kalıyorsa her ay prim ödemek zorundaydı. 2021 yılı için bu prim tutarı aylık 107 Lira olarak belirlenmiş durumda. Eğer iki aydan fazla borcunuz birikmiş ve bu borcu yapılandırmadığınız ya da ödemediğiniz sürece SGK MEDULA sisteminden provizyon alamıyorsunuz, sağlık hizmetlerinden hiçbir şekilde yararlanma hakkınız bulunmuyor.

Ne yazık ki 2012 GSS reformu çok başarılı bir şekilde hayata geçirilemedi. Gelir testi şartının getirilmiş olması bizim gibi gelir testi yaptırmaya alışık olmayan bir topluma pek uymadığı için bu konuda başarılı olduğumuz söylenemez. Bu nedenle dört ayrı yapılandırma kanunu ile GSS prim borçlarına af ve yeniden gelir testine girme hakkı getirildi. Son olarak 7256 sayılı Kanun ile yeniden af getirilerek düzenlenmesi amaçlandı

2019 Yılından Günümüze Kadar Borca Bakılmıyor

Son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sonrasında kişilerin ya da Bağ–Kurluların prim borcu varsa şuan kamu sağlık kurumları ile sınırlı olmak üzere SGK MEDULA Hastane sistemi provizyon (muayene, tektik, teşhis) verebiliyorlar. Buna göre bu uygulama 24 Mart 2019’dan beri böyle, birkaç kez uzatma yapılarak en sonra 2021 yılının sonuna son çeyreğine kadar uzaltıdı.

Ancak altını çizmemiz gereken en önemli konu ise, tedavi için başvuruların sağlık kuruluşunun mutlaka kamu sağlık hizmet sunucusu olması lazım ki GSS’li kişi borçlu da olsa SGK MEDULA’dan provizyon alabilmek mümkün olsun. Böylelikle borçlu kişiler yine özel sağlık kurumlarına yine gidemiyorlar, gitseler de SGK sistemi provizyon vermiyor (yani muayene ve tetkikleri karşılamıyor).

Kamu sağlık hizmet sunucularında ise sağlık hizmetleri borcu olsa dahi verilebiliyor. Bu kapsamda giren 3 milyon Bağ–Kur’lu ve yaklaşık 2 milyon dan fazla GSS prim borçlusu bulunmakta. Bu kişiler için son düzenlemenin ardından Bağ-kur ya da GSS borçları olsa bile 2021 sonuna kadar sağlık hizmeti sağlanabilmekte.

Kamu Hizmetlerinde  Ücretsiz Sunum Yasağı Var

GSS borçları olanlar için kamu sağlık kurumlarında tedavi fırsatı 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenlemeler sağlanmış oldu. Normal şartlarda hangi koşullarda olursa olsun kamunun ürettiği mal ve hizmetlerden bir birey, bireyler ya da zümreyi ücretsiz veya indirimli yararlandırmak yasaktır. Bu durum 4736 sayılı Kanun ile yasaklandı.

Lakin bu durumun bazı öncelikli ve istisna durumları söz konusudur. Bu istisnalar ise 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile düzenlenerek sorunun çözülmesi sağlandı. Herhangi bir gruba ücretsiz bir hizmet verilecekse (örnek vermek gerekirse sağlık kurumunda çalışanlar için özel toplu taşımada ücretsiz seyahat hakkı tanınacaksa, ya da engelliler için ücretsiz ya da indirimli seyahat hakkı verilecek ise) mutlaka bu kararda değişiklik yapılması gerekmektedir. Aksi durumda yasal değildir.

Başka bir ifade ile anlatmak gerekirse 2002/3654 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmetlerden Ücretsiz veya İndirimli Olarak Faydalanacakların Tespitine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmaksızın kimseye kamu mal ve hizmetlerinde ücretsiz bir şekilde hizmet ya da hizmet verilmesi kesinlikle yasak.

Bu Karar ile ücretsiz kullandırma yasağından istisna tutulan en önemli kesimler ise: Gaziler, şehit ve gazi, dul ve yetimleri, özürlüler, öğrenciler ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kişiler faydalanabiliyor.

Eczaneler Karar Kapsamında Değil

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için sağlık hizmet sunumunu sağlayan karar sadece kamu hastaneleri ve kamu üniversitelerinin hastaneleri kapsadığı için eczaneler özel olduğu için eczaneleri maalesef kapsamıyor.

Bu nedenle bir bireyin ya da bireylerin prim borcu olanların muayene sonrasında eczaneye gittiklerinde doktorun yazdığı ilacı SGK tarafından karşılanacak şekilde para ödemeden almaları mümkün değil. Yani bir ilaç yazıldığı zaman cebinizden ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Zira MEDULA Eczane sistemi halen borcu olanlara provizyon verilmemektedir..

Ancak şunun altını çizelim ki: Bu karar sadece Türk vatandaşı olanları kapsamaktadır. Başka bir ifadeyle yabancı uyruklu olup Türkiye’de GSS’li olmuş kişilerin Türkiye’de sağlık hizmeti alabilmek için 60 günden fazla borç bırakmaması şart. Buna göre yabancı uyruklu bir Türk vatandaşı olsa dahi bu haklardan yararlanamamaktadır. Bu yasa kapsamında sadece Türkiye Cumhuriyet topraklarında doğan Türk vatandaşları için geçerli olduğunu söylemekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu