arama

Bebeklerde Aşı Dönemleri İle ilgili Bilgi

Genelde aşılar bir kaç sene sonra tazelenmesi gerekir. Bu tazeleme sayesinde vücudun savunması uzun müddet muhafaza edilir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Son zamanlarda dünyanın hemen hemen her ülkesinde çocuklara bir ve iki yaşları arasında tetanos, boğmaca, difteri, hepatit B, çocuk felci, kızamık ve kabakulak asisi vurulması teklifliyor. Bu saydığımız aşılar değişik nedenlerden dolayı öneriliyor. Enfeksiyon hastalıkları neticeninde ölümler daha daha 100 yıl önce çok yaygındı. Bebekler ve genel olarak bütün insanlar aşılar sayesinde enfeksiyon hastalıklarından savunmalıdırlar ve genel olarak bütün hastalıklara karsı bir tedbir alınmalıdır. Çeşitli aşılarla bu önlem büyük ölçüde alınmış olur.

Aşı vücuda zayıflatılmış veyahut öldürülmüş olan hastalık tetikleyen maddelerin (patojenlerin) enjekte edilmesidir. Bu sayede insan organizmasının kendiliğinden savunucu madde üretmesi tetiklenmiş olur. Bu olay vücudun bir enfeksiyon hastalığının atlatmasına yardımcı olan ürettiği antikorlara benzemektedir. Başka bir deyişle aşılar sayesinde organizma daha hastalık öncesinde tesirli bir savunma geliştirmiş olur.

Genelde aşılar bir kaç sene sonra tazelenmesi gerekir. Bu tazeleme sayesinde vücudun savunması uzun müddet muhafaza edilir.
Son zamanlarda bir asi ile bir hayli hastalığa karşı savunma sağlana biliyor. Bu sayede çok fazla doktora gidilmesi gerekmez ve bebeklere çok fazla iğne vurulmak zorunda kalmaz. Ancak bu sefer bebekler çok fazla hastalık tetikleyici ile bas etmek zorunda kalır. Tabi ki secim ailelere bırakılıyor. İstek doğrultusunda aşılar tek tek veyahut bir kerede yapılabiliyor. Ehemmiyetli olan sunulan bu hizmetten ve avantajdan istifade edip, hastalıklara karşı bebeğiniz hasta olmadan önce önlem almaktır ve hastalıkların önüne geçmektir.

 

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER