arama

Akche, Türkiye’nin Dijital Parası

Akçe, Osmanlı Devleti vaktinde basılan ve kullanılan gümüş para birimidir. Akche ise ulaşması ve kullanması kolay dijital para birimidir, başka bir deyişle dijital Akçe!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

“Akche, Türkiye’nin Dijital Parası”

Akche Nedir?

Akçe, Osmanlı Devleti vaktinde basılan ve kullanılan gümüş para birimidir. Akche ise ulaşması ve kullanması kolay dijital para birimidir, başka bir deyişle dijital Akçe!

Akche, kısa ve uzun vadeli tasarıları ile Türkiye’de dijital para kullanımını yaygınlaştırmak ve yerli projelere destek vermek emeliyle pazara iddialı giriyor! Türkiye’nin Dijital Parası sloganıyla başlangıçta Waves Platform üzerinden kullanıma sunulan Akche, önce Türkiye devamında Evrensel Pazara açılacaktır. Yakın vakitte kendi borsası yayına geçtikten sonra Waves platformdan bağımsız gerçek bir dijital para olarak varlığını sürdürecektir.

Evrensel piyasalarda akılda kalıcılık açısından isim olarak “Akche” seçenek edilmiştir. Akche konusunda isim, logo, blokzinciri ve dijital para alanları dahil tüm telif hakları Akche Soft-Tech olarak şirketimiz bünyesindedir.

Akche Projesinin Ana Fikri

Akche Projesi, elinde ciddi proje olan fakat yatırıma erişmekte güçlük çeken teşebbüslere formalitesiz ve saydam bir şekilde fonlama sağlanmasını amaçlıyor.

Ön incelemeden geçen projeler için internet sitemizde proje fiyatı ve proje ayrıntıları ile ilgili tartışmaya açılır. Tartışma ve oylama neticesi çoğunluk tarafından onaylanan projeler için halka arz (ICO) ilanı yapılır ve belirlenen tarihte dijital varlık satışı başlar. Bu satıştan ele geçirilecek gelir proje sahibine aktarılır.

Böylelikle proje sahibi formaliteye boğulmadan hızlıca yatırımını alır. Ayrı olarak, proje forumda tartışılacağı için proje sahibinin tıkanacağı noktalarda yatırım sahipleri tekliflerle doğru kararlar alınmasını sağlayabilir veya yanlış yapılan yerlerde ikazlar yapabilir.

Proje sahibi doğru ikazlara uymak zorunda zira %51 çoğunluk karar aldığı takdirde projesinin fonlaması çöpe gidebilir. Projenin başarısına bağlı olarak da elinde dijital varlık bulunan yatırımcılar kazanç elde eder.

Akche-Soft’a gelen her proje için ayrı bir halka arz tertip edir ve satışa sunulur. Projeye özgün hazırlanacak web sayfasında, tartışma bölümü, yatırım yapmak isteyenler için projenin dijital cüzdan adresi ve proje bilgileri bulunur.

Rezerv Kasa ile Ana Para Teminatı

Akche’ye ve projelere yatırım yapılan dijital paralar ile döviz ve Türk Lirası cinsinden fiziksel paralar karşılığında şirketin “rezerv kasasına” dijital para, döviz ve TL aktarılacak, bu rezerv parayı şirket sözleşmesi gereği, %20 proje hissesi hariç, ortaklar dahil hiç kimse çekemez-kullanamaz.

Yatırımlar rezerv kasada tutulacağından olası problemlerde yatırımcıların ana parası savunacaktır.

Rezerv Kasa İşleyişi

Rezerv Kasa; platforma yatırılan parayı ve yatırımcıyı teminata alma işlemidir. Fonlanacak projenin cüzdan adresine Akche aktaran birisi simültane olarak Waves platform üzerinden bir dijital para ve/veya para birimi üzerinden yatırım yapmış olacak ve yatırılan tüm paralar projenin cüzdan hesabında saydam olarak gözükecek. Böylelikle yatırımcıların para girişlerine bağlı olarak çok istikametli olarak Akche paritesi oluşacak.

Borsada İşlem

Halka arz işlemleri başlamadan önce Akche, kendi borsası üzerinden işlem görebilen bir dijital para statüsüne kavuşmuş olacak. Orta vadede yurtdışı dijital para borsalarla anlaşma yapılacak ve Akche’nin bu borsalarda işlem görmesi sağlanacak. Ancak, proje başlangıcından itibaren, Waves Platform üzerinden Akche/BTC, Akche/Waves, Akche/ETH, Akche/LTC ve Akche/zCash pariteleri ile Akche alımı yapılabilecek. Kısa vadede, Waves Platformu üzerinde Türk Lirası geçidi aktif hale geldiğinde, direk TL ile Akche alımı olası olacak.

Akche Dijital Para Dağılımı

Toplam Akche sayısı 79 Milyon 814 Bin 871 adettir.

Borsada işlem gören dijital varlıklar aşağıdaki oranlara dağılacaktır.

Proje Yatırım Hisseleri

• %20 Akche Soft-Tech
• %40 Proje sahibi
• %40 Piyasa