arama

Bitcoin’in Rakibi Var

NEO, an bakımından 42,38 dolardan işlem görüyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Yalnızca bu yıl değerini 11’e katlamış olan kripto sanal para birimi Bitcoin’in kaşırınsa yer alan 6 tane rakibi izah ettik.

 

Bundan yıllar önce pizza satın almak için kullanılan, cüzdanı çöpe atıldıktan yıllar sonra insanların çöpleri karıştırmalarına kapı aralayan Bitcoin, artık son zamanlarda altından dahi daha değerli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Bitcoin’in piyasada değer bazında rakibinin olduğunu söylemek çok zor, ama dijital para platformu şeklinde bir genelleme yaparsak elbette rakiplerinin olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi Bitcoin’in karşısında hangi rakiplerinin olduğuna bir bakalım

 

Ethereum

Sanıyorum ki içlerinden en çok duyduğunuz Ethereum’dur. Tıpkı Bitcoin gibi blok zincir (Blockchain) teknolojisiyle öncelikle 2014 seneninde geliştirilen Ethereum, Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu. 45,5 milyar dolarlık bir piyasa değerim olan Ethereum, şu sıra 440 dolar civarında işlem görüyor.

 

NEO

Yeni nesil akıllı ekonomi platformu olan ve piyasada ‘Çinli Ethereum’ denilen dijital para birimi, ismini Yunancada genç mananına gelen NEO’dan alıyor. NEO, Ethereum’dan değişik olarak, C #, VB.Net, F #, Java, Kotlin gibi kodlama dillerini desteklediği için geliştiricilerinin bu dilleri ayrı olarak bilmesine gerek duymamasını sağlıyor. 2,754 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan NEO, an bakımından 42,38 dolardan işlem görüyor.

 

Ripple

Bitcoin geliştiricileri tarafından 2012 seneninde kullanıma açılan Ripple, New York Times’daki kimi uzmanlara göre Bitcoin’in en büyük rakibi. Bir hayli banka tarafından ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılan ve 0,25 dolardan işlem gören Ripple’nin piyasa değeri ise 9,82 milyar dolar civarında.

 

IOTA

Dijital para dünyasının yeni oluşumlarından olan IOTA, blok zincir ağı yerine Tangle isminde alternatif bir dağıtım hesap sistemine dayanıyor. Microsoft ve Fujitsu gibi şirketlerle iş birliği yapan IOTA, kendisini nesnelerin interneti alanında ilk piyasa alanı olarak tanımlıyor. 6,75 milyar dolarlık piyasa değeri olan IOTA, 2,43 dolardan işlem görüyor.

 

Dash

Önceden XCoin, hemen peşinden Darkcoin ismiyle hatıralan Dash, ismini ‘dijital para’dan (digital coin) esinlenerek aldı. 2014 seneninde ortaya çıkan Dash’ın piyasa değeri 6 milyar dolar. İşlem gördüğü ücret ise 777 dolar.

 

Litecoin

Bir Google çalışanı tarafından geliştirilen Litecoin, Bitcoin’e kıyasla daha ucuz ve kolay ulaşabilir bir tercih olarak dikkat çekiyor. 2011 seneninde Bitcoin’den daha hızlı işlem gerçekleştiren bir sistem ile kurulan Litecoin’in piyasa değeri 5,47 milyar dolar. İşlem gördüğü fiyat ise 101 dolar.