arama

Starbucks, Müşterilerinin Bilgisayarlarını Kullanarak Kripto Para Üretti

Sturbucks ise ARjantin yerine kullandığı resmi Twitter hesabından vaziyetin fark edildiğini ve düzeltildiğini bildiren bir ileti yayınladı:
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Arjantin’deki bir Starbucks şubesinde, müşterilerin fiyatsız Wi-Fi ağlarına bağlandıktan sonra, bilgisayarlarının geçici olarak Bitcoin ve türevi kripto para madenciliği için kullanıldığı saptadı. Starbucks iddialara cevap verdi.

Malum dijital ağlar aracılığıyla bilgi işleyerek üretilen kripto para birimleri için, bilgisayarların ekran kartları veyahut işlemcileri kullanılıyor. Bitcoin’in son aylardaki astronomik yükselişi hemen peşinden, insanların kripto ekonomiye yönelik alakası tavan yapmış vaziyette. Herkes bir şekilde bu işin nasıl olası olduğunu öğrenmeye çalışırken, işi bilen kişiler çoktan dereyi geçtiler.

Diğer taraftan kirpto para üretebilmek için internet reklamları da kullanılabiliyor, ancak bu sistem çok kazançlı değil. Ayrı olarak yüksek bilgi işlem gücü gerektirdikleri için kripto para madenciliğinde mevcut bilgisayarlarımızı kullanmak artık karlı bir yol değil, zira şahsi bilgisayarlarımızdaki işlem kapasitesi bu iş için yeterli değil. Ancak çok sayıda kişisel bilgisayarla uzun vadede ufak miktar ele geçirmek mümkün.

Arjantin’in Buenos Aires şehrinde bulunan tanınmış kahve zinciri Starbucks’ta, kripto madencilik skandalı ortaya çıktı. Stensul isimli bir e-posta yazılımı şirketinin CEO’su olan Noah Dinkin, mevzubahis Starbucks şubesindeki fiyatsız Wi-Fi ağında bir açık keşfetti. Bu açık ağa bağlanan müşterilerin bilgisayarlarını, bağlı kaldıkları müddet süresince kripto madencilik için kullanmaya yarıyor.

Dinkin’in Twitter hessabından paylaştığı bulgular şöyle:

“Merhaba Starbucks StarbucksAr (Arjantin), Buenos Aires’teki bir mağaza içi wifi sağlayıcınızın, ilk irtibatta 10 saniyelik bir gecikme yaşattığını ve müşterilerizin bilgisayarlarını kullanarak Bitocin madenciliği yapıldığını biliyor muydunuz? Bu markanız dışında izlenim veriyor…”

 

Sturbucks ise ARjantin yerine kullandığı resmi Twitter hesabından vaziyetin fark edildiğini ve düzeltildiğini bildiren bir ileti yayınladı:

“Geçtiğimiz hafta bu mağazadaki vaziyetten haberdar edilir edilmez, internet sağlayıcımızla görüşerek meseleyiz çözdük. Müşterilerimizin mağazalarımızdaki Wi-Fi ağlarını güvenli bir şekilde kullanabilmesini sağlamak için şart olan farklıkları yaptık.”

Saldırının temel mantığı, mahalli ağ aracılığıyla müşterilerin tarayıcılarına bağlanan ve bilgisayarların işlemci gücünü kripto para madenciliği olarak kullanan bir dizi koda dayanıyor.

Starbucks sözcüsü Reggie Borges, “Geçtiğimiz hafta bu konuyla alakalı ikaz aldık ve internet servis sağlayıcısına eriştik. Bu Wi-Fi ağındaki sistem bizim tarafımızdan işletilmedi” izahında bulundu.