Soru Cevap

Cam Balkon Nasıl Temizlenir?

Cam balkon nasıl temizlenir? Sorusu en fazla merak edilen konular arasındadır. Teknolojinin gelişmesinin ardından daha yüksek binalar yapılmaya ve bu binalarda cam balkonlar daha aktif olarak kullanılmaya başlanmasının ardından temizlenme sorusu da aynı oranda sorulmaya başlandı.  Ancak bu cam balkonların en büyük sorunu ise temizlenme konusudur. Üst katınızda oturan komşularınız tarafından atılan her pisliğin bir kısmı sizin cam balkonunuzun camına yapışır ve oldukça rahatsız edici görüntüye yol açar. Cam balkon temizlerken hem camların hem de camlar arasında bulunan profillerin oldukça dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu nedenle hem iç kısımdan hem de dış kısımdan camların oldukça detaylı bir şekilde temizlenerek kir ya da leke kalmamasına özen gösterilmelidir.

Cam Balkon Yeni Yapıldı Temizleme İşlemi Hemen Yapılmalı Mı?

Balkonunuza cam balkon yaptırdıktan sonra oluşan pislik ve kirler rahatsız eder. Ancak cam balkon yaptırmanızın ardından hemen temizleme işlemine geçilmez. Bunun nedeni ise montaj esnasında uygulanan silikon maddesinin yapıştırıcı özelliğinin bulunması nedeniyle temizlik esnasında zarar verebilirsiniz. Silikon cam ve profiller arasında oluşan boşlukların kapatılarak hava almasını engeller. Silikon sıvı halde uygulanarak katılaşması için belirli bir zaman beklemek gerekir. Bu nedenle tam olarak verim sağlaması amacıyla en az 24 saat boyunca hiçbir şekilde cam balkon üzerine dokunulmamalıdır.

Cam balkon takıldıktan sonra en az 24 saat süre sonra temizlik işlemine başlanmalıdır. Bu sayede uygulanan silikon tam yapışma ve sertleşme özelliğine geçerek temizlik esnasında herhangi bir yıpranma ya da bozulma söz konuş olmaz. Ancak ev kazalarının en fazla yaşandığı alanların başında ise cam balkon temizliği ya da cam temizlikleri sırasında yaşanır. Bunun nedeni ise tam kurumayan ve yapışmayan bölgelerin daha tam verimlilik sağlanmadığı durumlarda temizliğinin yapılması ve tam manasıyla koruma sağlamayan bölgelere güvenerek tutunmak sonucunda oluşan ölümlü kazalardır. Bu nedenle cam balkon takıldıktan en az 24 saat sonra temizlik işlemini gerçekleştirin.

Cam Balkon Hangi Ürünlerle Temizlenir?

  • Buhar Makinası: Cam balkon temizliği için genellikle buhar makinesi kullanılmaktadır. Ev temizliğinde aktif olarak kullanılan buhar makinası, evinizde oluşan bakteri ve mikroplardan kurtulmak amacıyla kullanılsa da cam balkon temizliğinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde satışa sunulan hemen hemen her buhar makinaları aparatları içinde cam balkon temizliği için kullanılan araç gereçler bulunur. Bu araçlar ile daha sağlıklı bir şekilde temizliğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca buhar makinesi sayesinde oluşan büyük su kaybının da önüne geçmiş olursunuz.
  • Çift Taraflı Silici: Son dönemlerde cam balkonlar için en kullanışlı ürünler arasında olan çift taraflı silici, içinde bulundurduğu mıknatıslar sayesinde cam balkonların hem iç hem de dış kısımlarının temizlenmesi amacıyla en kullanışlı ürünlerden bir tanesidir. Ancak cam balkonların farklı bölmelerden oluşması bu durumu güçleştirse de aktif olarak cam balkon temizliği için kullanılabilir.
  • Bezli cam sileceği: Ülkemizde ev ve iş yerlerinde bulunan cam temizliğinde aktif olarak kullanılan ürünler arasında yer alan bezli cam sileceği cam balkon temizliği için de oldukça kullanışlı bir üründür. Oldukça güvenli olmasının yanı sıra sapının uzaması nedeniyle yüksek bölgelerde olan kir ve lekeleri en kolay şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Mikro fiber cam bezleri: Mikro fiber teknolojisiyle hayatımızı oldukça kolay bir hale getiren bu cam bezleri, cam balkon ve pencerelerin temizlik esnasında kullanılan üründür. İz bırakmayan özellikleri sayesinde cam temizliklerin yıldızı konumda yer almaktadır.
  • Diğer ürünler: Genellikle gazete ya da nemli bezler ile cam balkon temizliğini yapabilirisiniz. İlk önce eski bir bez yardımıyla oluşan tozu ve kiri aldıktan sonra bir gazete yardımıyla son olarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

Cam Balkon Nasıl Temizlenir Yöntemi Nedir?

Cam balkon sistemlerinin katlanabilir özellikleri sayesinde dış kısımda yer alan camlar daha fazla kir tutar. Ancak bu cam balkonların katlanabilir özellikleri sayesinde iç kısımda yer alan camlar gibi dış kısımda yer alan camlarda kolay bir şekilde temizlenir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sırası ile giderek temizlediğiniz bölmenin bir daha kirlenmemesi.

Cam balkonunuzun temizliğini yaparken baş kısımdan başlayarak temizleyin. Daha sonra sırası ile temizledikten sonra kuruma işlemi tamamlandıktan sonra camlardan tutmadan kenarlarını yavaş bir şekilde iterek temizliğinizi sonlandırabilirsiniz.

Cam Balkon Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam balkon temizliği katlanabilir özellikleri sayesinde kolay bir şekilde yapılsa da temizlik esnasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunur. Bu sayede cam balkonunuzu daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

  1. Cam balkon temizliği yaparken hiçbir şekilde kendinizi tehlikeye atacak durumlara kendiniz sokmayın. Ulaşmak istediğiniz bölgeye merdiven ya da sandalye koyarken düşmeyecek şekilde güvenlik önlemlerinizi alın ve ondan sonra çıkın.
  2. Cam balkon temizliği esnasında profillere ya da camlara güvenerek temizliğinizi yapmayın
  3. Cam balkon koruması altında bulunan korkuluklar ya da ek bölgelere dikkat edin. Bu korumalıklara güvenmeyin ve ilk önce kendi can güvenliğinizi alarak temizlik yapın.
  4. Cam balkon temizliği esnasında herhangi bir kimyasal ürünler kullanmayın. Bu kimyasal ürünler hem kendi sağlığınıza zarar verirken hem de cam balkonlarda kullanılan bölgelerde yıllar içinde zarar vererek renk atması ya da matlaşmalar meydana getirebilir. Cam balkon temizliği esnasında en az etkiye sahip kimyasal ürünleri, arap sabunu ya da normal sabun tercih edebilirsiniz.
  5. Cam balkon temizliği esnasında etrafınıza dikkat etmeye özen gösterin. Temizlik esnasında alt balkonunuzda yer alan komşunuza zarar verecek durumlara girmeyin. Siz kendi balkonunuzu temizlerken alt komşunuza zarar verecek bir durum ya da rahatsız edecek durumlardan kaçının. Temizlik yapayım derken alt komşunuzun balkonunu kirletmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu