Sağlık

Cinsiyet Geçişi Hakkında 5 Önemli Bilgi

Dünya genelinde cinsiyet geçişi operasyonu oldukça hızlı bir şekilde büyürken, bu operasyonlar ilk olarak 1930’lu yıllarda yapılmaya başlandı. Bugün Tayland ve İran en fazla ameliyatın yapıldığı ülkelerin başında geliyor. Ülkemizde bu konuda oldukça yetkin tıp merkezleri bulunduğu için, yurt dışından gelerek burada ameliyat olmak isteyenler de bulunuyor. Cinsiyet geçiş operasyon süreci bir takım ameliyatlardan geçiyor ve bu ameliyat bitiminde, birey karşı cinse geçmiş oluyor. Yorucu ve uzun bir süreç olmasından dolayı, cinsiyet değiştirme ameliyatı yaptıracaklar, sürekli olarak psikiyatristler ile görüşerek, süreç boyunca destek görüyor. Geri dönülmez bir değişim olmasından dolayı, titizlikle incelenmeli ve doğru karar verilmesi gerekmektedir.

Nasıl Cinsiyet Değiştirebilirim?

Nasıl Cinsiyet Değiştirebilirim?

İlk olarak cinsiyet geçişi operasyonu yapacakların yasal süreçleri geçmesi gerekiyor. Yasal süreçten önce ise net olarak karar verme süreci geliyor. Bu tamamen sizi ilgilendiren bir konu olsa da, mutlaka psikiyatristler ile görüşerek, bu kararınızı detaylı bir şekilde düşünmeniz gerekiyor. Kararınızı beyin yani ruhen verdiyseniz eğer, artık yasal sürece geçebilirsiniz. Yasal süreçte ise en önemli kısım heyetin bunu kabul etmesidir. Yani keyfi bir durum olmadığını ve cinsiyet değişimi yapacak kişinin tamamen buna uygun olduğuna karar verilmesi gerekiyor. Bu işlem ise öncelikle Nüfus Müdürlüğünü mahkemeye vererek başlıyor. Sonrasında ise mahkeme cinsiyet geçişi ameliyatı olacak kişiyi bu alanda uzman olan heyetlere gönderiyor. Ve bu heyetin olumlu karar vermesi durumunda, artık ameliyat adımına geçiliyor.

Erkekler İçin Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Erkekler İçin Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Erkekten kadın olma sürecinde öncelikle hormon tedavisi başlanıyor. 6 aylık süren bu hormon tedavisi sonrasında, artık estetik ameliyatlara geçiliyor. Cinsel üreme organında yapılan ameliyatta, penis alınıyor ve burada vajina yapılıyor. Penis dokusu içe doğru verilerek, vajinanın oluşması sağlanıyor. Cinsel organ ameliyatı ve testislerin alınması ameliyatın en önemli adımları arasında yer alıyor. Hormon tedavisi sonrasında, bireyin yapısında gerekli değişimler başlıyor ancak gene de estetik olmanız gerekiyor. Yüz estetiği, meme büyütme, popo estetiği başlıca değişimler arasında yer alıyor.

Erkekten kadın olma sürecinde hormon tedavisini uygun kliniklerde yaptırıyorsunuz. Sonrasında ise yine aynı merkezde veya farklı yerlerde meme büyütme estetiği, popo estetiği, yüz feminizasyon operasyonu, saç ekimi, cinsel organ değişimi, testis alınması gibi tüm işlemleri de sırasına uygun olarak yaptırıyorsunuz. Türkiye’de bunu uygulayan bir çok merkez olduğu için, öncesinde bunlar ile görüşüp, süreci daha detaylı bir hale getirmeniz ve bir sıralama oluşturmanız önemli olacaktır.

Kadınlar İçin Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Kadınlar İçin Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Kadından erkek olma ise aynı şekilde 6 aylık hormon tedavisi ile başlanıyor. Gerek kadına ve gerekse de erkeğe verilen hormonlar, bireyin geçiş yapmak istediği cinsin değişimlerine ayak uydurmasını sağlıyor. Örneğin erkekten kadın olma için alınan hormonlar sayesinde vücutta ki kıllar dökülürken, kadından erkek olma sürecinde ise vücutta kıllar oluşmaya başlıyor. Değişim sürecinde her iki cins içinde aynı süreçler işliyor. Estetik ameliyatlar ise değişimler görülüyor. Bunlar ise kadından erkek olmak isteyen bireyin, öncelikle memeleri alınıyor. Sonrasında ise cinsel organ değişimi yumurtalıkların alınması ile birlikte yapılıyor. Ayrıca sakal ekimi de yapılarak, sakalların daha gür bir şekilde çıkması sağlanıyor.

Tüm değişim sürecinin kontrollü bir şekilde yapılması ve zamanlamasının da doğru yapılması gerekiyor. Bir çok farklı değişim sürecinden geçeceğiniz için, bu süreçlerde de psikiyatri desteği almanız gerekebilir. Kadından erkek olma sürecinde hormon terapisi, meme dokusunun alınması, rahmin alınması, penis yapılması, yumurtalıkların alınması, cinsel organ değişimi ve sakal ekimi gibi tüm estetikleri yaptırmanız gerekiyor.

Türkiye'de Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Türkiye’de Cinsiyet Geçişi Operasyonu

Türkiye cinsiyet değiştirme ameliyatı için bir çok ülkeye göre daha zorlu süreçleri barındırsa da, sağlık anlamında dünyanın en iyi ülkelerinin başında geliyor. Cinsiyet değiştirenlerin özel tıp merkezlerinde yaptırmış oldukları bu değişim ile birey tamamı ile değişim geçiriyor. Ayrıca bir çok estetiğin de gene bu merkezlerde yapılmasından dolayı, değişiminizi daha kolay gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak gene de titiz davranmalı ve mutlaka doğru karar vermelisiniz. Bu süreçte psikolojik destek almanız kesinlikle gerekmektedir.

Cinsiyet Geçişi Operasyon Süreci 

Cinsiyet Geçişi Operasyon Süreci 

Cinsiyet geçişi operasyon süreci üzerine detaylı olarak yapılacak estetikler hakkında Haber Gündemde sitesinden bilgi alarak, bir çok estetik süreci hakkında bilgi alabilir ve bu estetik süreçlerin nasıl işlediğini hekimlerin vermiş oldukları bilgilere göre de öğrenebilirsiniz. Ruhen kendini kadın ya da erkek hissedenlerin, cinsiyet değişimine karar vermeleri ile birlikte, ameliyat sürecinin uzun olduğunu da bilmeleri gerekmektedir. Çünkü tüm yasal sürecin ardından en az 6 aylık hormon tedavisi görecek ve bu 6 aylık süreçten sonra ise estetiklerinizin yapılması ve belirli sürede dinlenmeniz gerekeceği için, kendinize 1 yıllık bir mola vermeniz gerekecektir.

Sadece cinsiyet değiştirme ameliyatı değil, ayrıca bir takım cinsel estetikleri de yaptırmanız gerekiyor. Penis büyütme, penis kalınlaştırma, vajen estetiği, labioplasti, skrotoplasi gibi estetikleri de yaptırmak isteyebilirsiniz. Alanında uzman ekipleri ile bunların tamamını yaptırmış olacaksınız. Tüm zorlukları aşmak ve böylelikle, hormon tedavisi, cinsen organ değişimi, kadın ya da erkek değişim sürecinde ki bir çok estetiği de yasalara uygun şekilde yaptırabilirsiniz.

Bilgi Portalı olarak bir çok farklı konuda bilgiler verdiğimiz için, artık bunları takip ederek, merak ettiklerinizi anında öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu