Sağlık

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 4 Adımda Öğrenin

DHI saç ekimi nedir? Nasıl yapılır? Saç ekim öncesinde ve sonrasında neler yapılmalı? Tamamı DHI saç ekim makalemizde.

DHI saç ekimi nasıl yapılır diye sormadan önce, DHI’nin açılımına bakalım. Direct Hair Implantation olarak tüm dünyada bilinen bu yöntem, Türkçe olarak Doğrudan Saç Ekimi anlamına gelmektedir. Son yıllarda saç ektirmek isteyenler arasında kullanılan en etkili uygulamalardan biri haline gelmiş durumda.

DHI yöntemi kalem tekniği ya da doğrudan saç ekimi şeklinde yapılan işlemler bütününü ifade etmektedir. Bu işlem ile saç ekimi yaptıracakların bir tarafından saçlar kökleri alınırken, saç olmayan bölgeye yapılan nakil ile işlem tamamlanmaktadır.

Aslında bu bir saç ekim tekniği olmayıp, tam olarak saç ekim yöntemleri arasında bulunmaktadır. Yani daha kısa sürede tamamlanması, acısız, ağrısız, kansız olması gibi bir çok etkeni bulunuyor ve bu nedenlerle tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Sadece saç ektireceklerin değil, DHI saç ekimi yapan cerrahların da tercihleri arasında bulunmaktadır.

DHI Saç Ekim Yöntemi Nedir?

DHI Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Yapılacak olan saç ekimi öncesinde danışanın hem sağlık durumu ve hem de greft yani saç kökleri de tetkik ve analiz edilmektedir. Bu birinci aşama olup, ikinci aşama da ise tıbbı kalem yardımı ile kanal açma ve greftlerin yerleştirmesi olarak tedavi süreci planlanır.

Bu süreç her hasta için farklı şekilde planlanacağı gibi, herkes saç ekimi de yaptıramaz. Birinci aşamanın eksiksiz ve güvenilir olması gerekiyor. Örneğin kalp hastası olanların mutlaka doktordan onay alması gerekiyor.

Yine saç ekimi de farklılık göstermektedir. Bunun ilk nedeni ise tabii ki danışanın farklı oranlarda kellik durumunun olmasıdır. Kiminin şakak bölgesinde, kiminin kenarlarda, kiminin arka kısmında olabileceği gibi, tüm kafa bölgesinde seyrekliklerde olabilir.

Ölçülendirme işleminde hastanın saç yapısı ile birlikte, saç ekim bölgesi de tespit edilir ve böylelikle en verimli donör alanı olan ense bölgesinden kıl kökleri alınır.

İlk olarak alınan greftler yani kıl kökleri özel bir solüsyon içerisinde bekletilir. Kanal açma işleminin ardından ise buralara nakil yapılır. Tüm bu sürecin adı “doğrudan saç ekimi” olup, kısaca DHI saç ekimi olarak bilinmekte ve uygulanmaktadır.

DHI Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

DHI Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuyu aslında iki şekilde ele almamız gerekiyor. İlk olarak DHI saç ekimi öncesinde dikkat edilecekler ve sonrasında ise saç ekimi sonrasında dikkat edilecek hususlar olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Şunu da belirtelim ki DHI saç ekimi sırasında da dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Bunların başında kanal açma işlemi son derece önemli olup kesinlikle steril bir ortamda yapılması gerekiyor. Cerrahlar ile bu durumu konuşmalı ve ekim yapılacak yeri de önceden görmeniz yararınıza olacaktır.

Yine ekim sırasında bir diğer önemli husus ise alınan kıl köklerinin doğru orantı ile ekilmesidir. Zaten bu durumlar cerrahların bildiği bir konu olduğu için, alanında uzman kişileri ve yöntemlerini tercih etmelisiniz. Tüm bu nakil işlemlerinin süresi ise yine danışana bağlı bir durum olup, kiminde 30 dakika sürerken, kiminde 6 saat sürmektedir.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Evet ekim tarihinin belirlenmesi ile birlikte doktorunuz size antibiyotik, ağrı kesici ve benzeri ilaçları duruma göre 2 ile 6 gün boyunca kullanmamanız gerektiği söyleyecektir. Bu ilaçlar kanı sulandırma özelliğine sahip olduğu için, ekim sırasında ciddi kanamalar ile karşılaşılması da kaçınılmazdır.

Eğer belirli rahatsızlıklardan dolayı düzenli olarak kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa, yine hastalığınız ile ilgili doktorlar ile görüşmeniz ve onay almanız gerekmektedir.

Yine tüketim konusunda operasyon öncesinde kafein içeren içecekler tüketmemenizde tavsiye edilmektedir. Sigara gün boyu içmeyeceğiniz gibi, ekimden 1 gün önce içmeyi kesmelisiniz. Alkolde aynı şekilde olup, bir hafta öncesinde alkol almayı bırakmalısınız.

Kişisel olarak ise dikkat edilmesi gerekenler hasta önlüğü giyeceğiniz için, rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayrıca saçınızda her hangi bir kozmetik ya da kimyasal ürünlerde kullanmamalısın. Krem, saç şekillendirici gibi ürün kalıntıları olmaması gerekiyor. Operasyon süresi uzayabileceği için, mutlaka tok karnına ekim yaptırmaya gitmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

DHI saç ekimi ile birlikte aslında diğer ekim yöntemlerinde de en önemli hususların başında saçların yıkanma şekli gelmektedir. Bu konuda ekim yapmış olan uzman hekimin verdiği losyon ve şampuan ürünlerini kullanmalısınız. Bunların dışında şampuan, kimyasal serumlar, saç serumları, kozmetik ürünleri, sabun, saç şekillendirici kullanmamalısınız.

Yine ilk üç gün boyunca saçlarınızı sadece su ile yıkayabilirsiniz. uzman hekimin vermiş olduğu şampuan ve losyonda 3 gün sonra kullanılmalıdır. Şunu da bilmelisiniz ki tüm bu işlemleri çok sakin ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Saç derisinde ilk hafta kızarma ve kabuklanma olacağını bilmelisiniz. Bunlar için verilmiş olan losyonu öncelikle kullanarak, saç derisini yumuşatmalısınız. Sonrasında şampuan ile yıkama işlemine geçmelisiniz.

Saç Ekimi Yöntemleri hakkında merak ettiklerinize https://bilgiportali.net/2021-yili-sac-ekim-teknikleri/ incelemelerimizden ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının “Saç Ekimi Uygulamaları” makalesine https://shgm.saglik.gov.tr/TR,37060/sac-ekimi-uygulamalari.html buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu