arama

Diyanet İşleri’nin Bitcoin ve Ethereum Yorumu

Devletin bastığı para helal de sanal para, kaynağı belirsiz olduğu için haram mı?
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Burada görünen açıklamalara göre sanal parayı haram olarak niteleyebileceği her gerekçeyi resmi para birimleri için de öne sürebiliriz.

DİB tarafından yeterince düşünülmeden, sığ bir yaklaşımla sakıncalı bulunan yanlara bir bakalım.

Sanal paranın zati bir değeri var mı yok mu? Altının zati bir değeri var mı yok mu? Bu anlamda pek bir farkı yok. Senin ekonominin zayıflığı bazı para birimlerinin karşısında sürekli olarak değer kaybetmeni sağlar. Bitcoin, Dolar, Euro, altın vs. Hepsi aynı kefededir bu durumda.

Sanal para, kara para aklama için kullanılabilir mi? Bu her para birimi için de altın vb mücevherat için de geçerlidir. Ki bugün Zarrab davası tam da bu konuyla ilgili ders niteliğindedir. Tüm Dünya’yı etkileyecek kara para operasyonlarına şahit oluyoruz.

Devletin bastığı para helal de sanal para, kaynağı belirsiz olduğu için haram mı? Burada devletin bastığı paranın her türlü amaç için kullanılabileceği gözardı ediliyor. Hepimiz biliyoruz ki her türlü para birimi suçlar için de kullanılıyor. Buna karşılık Bitcoin’i de sadece mafyanın kullanıldığı sanılıyor ama artık her türlü alışveriş için kabul edilen bir ödeme yöntemi ve para birimi olmuştur.

Olay gayet basit aslında ama DİB bu kadarını bile düşünememiş. Bir kazancın dinen helal sayılması için ona emek verilmesi lazım. Sanal parayı sanal alışverişte gerekli olduğu için kullanan, bunu bir yatırım olarak görmeyen insan için dinen bir sakınca olmaması lazım. Ama işi sırf parasına kolay yoldan para katmak için emek harcamadan Bitcoin, Ethereum, Dolar, Euro, borsa, altın gibi spekülatif yatırım araçlarına yönelmek, kumar, bahis gibi alanlara yönelmek dinen haram olsa gerek.

DİB’in açıklamalarında emek-değer, karşılık, hak, hukuk gibi kavramlar hiç yok. Bu işlerin gerçekten de bilgisiz insanlar tarafından yürütüldüğü anlaşılıyor. Yazık vallahi bu halka

 

 • Danielhic
  3 sene önce

  bu haberi okudukça çok güldüm diyanet neden kendi işleri ile ilgilenmiyorda bu işlere el atıyor

  20
  yorum beğen
 • Andrybob
  3 sene önce

  Diyanetin neden böyle bir açıklama yaptığına anlam veremiyorum gerçekten

  17
  yorum beğen
 • Vatan
  3 sene önce

  Ülkemize hayırlı olsun

  16
  yorum beğen
 • Bedel
  3 sene önce

  Bugün bu konuyu kendi aramızda değerlendiriyorduk, makaleniz gayet açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.

  Maalesef Türkiye ve diğer ülkelerdeki dini kurumlar var olan iktidarın çıkarlarına göre kararlar çıkarmaya memur durumdalar.

  Öncelikleri arasında dinin gereksinimleri olmadığı için sizin de işaret ettiğiniz gibi çok basit bir konuya bile yanlış yorum getirilebiliyor.

  20
  yorum beğen
 • Deniz
  3 sene önce

  Para tüm günahları temizliyor diye inanılıyor galiba. Webmaster forumlarında bu işlerle uğraşan tiplere bakıyorum da genelde dinci geçinen tipler. Tabi ki dini istismar etmekten başka bir bildikleri de yoktur. Kimse takmaz bu açıklamayı. Takmayacak olan gerçek dindarlar ve solculardır.

  19
  yorum beğen
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER