Sağlık

Doğal Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Doğal saç ekimi gelişen teknikler sayesinde, artık mümkün hale gelmiş durumda. Her geçen gün daha yeni tekniklerin çıkıyor olması ve hatta ülkemizdeki bir çok ünlü doktorun kendi tekniklerini geliştirerek, bunları dünyanın diğer ülkelerindeki saç ekim merkezleri ile paylaşmasından dolayı, Türkiye bu alanda en önemli ülkelerinin başında geliyor. Öyle ki saç ekimi denildiğinde ilk akıllara gelen ülkeler arasında Türkiye yer aldığı için, başta Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere, dünyanın bir çok yerinden ülkemize gelerek hem tatil yapan, hem saç ektiren insanlar bulunuyor.

Saç ekiminde başarılı sonuçlara sahip olmanın yanı sıra, İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara gibi şehirleri görmek isteyen ve hem tedavi olmak, hem turistlik gezi yaparak tatilini yapmak isteyenler için de Türkiye önemli merkezlerin başında geliyor. Elbetteki doğal saç ekimi sürecinde ciddi bir başarı oranına sahip olduğumuz için, bu denli yoğun bir şekilde saç ekimi yapılıyor. İşte bugün sizlere tüm süreci detayları ile anlatacak ve karşılaşacağınız durumlara karşın da neler olacağını söyleyeceğiz.

Doğal Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu konuyu ciddi bir şekilde irdelememiz gerekiyor. Çünkü yapılan işlem aslında sizden alınan kıl köklerinin, farklı bir noktaya taşınmasıdır. Tamamen size ait olması nedeniyle zaten doğal bir ekim süreci oluyor. Ancak burada bahsedilen olay mevcut saçlarınız ile aynı görünüme sahip olmasıdır.

Örneğin ense köklerinden alınan saç kökleri genelde düz ve serttir. Elbetteki kıvırcık saçlı olanlarda yine kıvırcıklık olsa da, üst kısma göre daha azdır. İşte bu nedenle doğal saç ekimi, mevcut saçlarınıza uygun olarak yapılması gerekiyor. En fazla dikkat edilen aşama ise saçların aynı yönde ekilmesidir. Bir kaç saç kökünün dahi farklı yöne göre ekilmesi durumunda, saçlarınızda istediğini görüntüyü elde edemezsiniz.

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Doğal saç ekimi öncesinde hazırlık aşaması hem saç ektirecek kişiye, hem saç ekimi yapacak hastane, klinik, doktora ve ekibe göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle ilk olarak saç ekim merkezlerinin sağladıkları hizmetler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Edineceğiniz bu bilgiler doğrultusunda, ne şekilde işlemler yapılacağını aşama aşama göreceksiniz.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse eğer, hastaneler özellikle oluşacak konsültasyonlara karşın daha tedbirli iken, özel kliniklerde ise bu duruma karşın ekipler bulunuyor. Elbetteki bunlar başınıza gelecek kanama gibi durumlara karşın geçerli olup, doğal saç ekim öncesinde zaten hastalık durumlarınız ile ilgili bilgi vermeniz gerekiyor.

Yine merkezlerde gerekli tetkiklerde yapılıyor ve ekim öncesinde, sigara, alkol, kan sulandırıcı ilaçlar alınmaması söyleniyor. Bunlar yerine göre farklılık göstermiyor ama hastalık durumuna göre gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Kişisel olarak ise yapılması gerekenler rahat giyinmek, boynunuzu uzun süre hareket ettirmemek, tok karınla operasyon yapmak gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

Okunacak makale; 5 Adımda En İyi Saç Ekimi Sonuçları

Saç Ekimi Kaç Aşamalı Bir İşlemdir?

Saç Ekimi Kaç Aşamalı Bir İşlemdir?

FUE ya da DHI yöntemine göre aşamalar farklılık gösterse de, süreç aynıdır. Sırasıyla sayacak olursak eğer; saç ekim öncesi incelemelerin yapılması, analizlerin ve tetkiklerin sonucunda ekimin ne şekilde yapılacağı, yine yöntemin belirlenmesi, anestezi yapılması, saç ekiminin başlaması ve tamamlanması aşamaları bulunuyor.

FUE yönteminde önce donör bölgeden greft alınır, sonra mikro kanallar açılarak ekime başlanır. DHI yönteminde ise greft alınır ve hemen kanal açılarak ekim yapılır. Aradaki tek fark bu gibi görünse de, kullanılan malzemeler, çalışma yöntemleri, süre ve çalışma alanları farklıdır.

Bu nedenle dökülmesi fazla olan yani seyrek saçlı olanlar için FUE yöntemi tercih edilirken, sık saçlı olanlar ve az seyrekliği bulunanlar ve bunlardan kurtulmak isteyenler için DHI yöntemi tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Saç Ekimi Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Doğal saç ekimi kadınlar ve erkekler için uygundur. 18 yaşını aşmış her birey kendi hür iradesi ile bu ekimi yaptırabilir. Ancak 18 yaş altı olanlarda ebeveyn ve doktor kontrolünde ve izni ile yapılması gerekiyor. Sağlık sorunları, kaza, yaralanma, yanma gibi sorunlar nedeniyle saçını kaybetmiş olanlar için elzem bir durum olan doğal saç ekimi, yine kişisel görünüm yani estetik açısından da tercih edilir.

Ancak kronik rahatsızlığı olanların, mutlaka doktorlarından izin alması gerekmektedir. Ayrıca saç ekim doktoruna da durumu bildirmesi gerekiyor. Çünkü aşamalar buna göre yeniden belirlenecek ve size uygun doğal saç ekimi yapılacaktır.

Tüm bu işlemlerin bir ameliyat olduğunu bilmelisiniz. Nasıl ki her ameliyatın şartları varsa ve her ameliyatta öncesi, sonrası, dikkat edilmesi gereken süreçler varsa, saç ekiminin de aynı şekilde kuralları olduğunu bilmelisiniz.

Öneri Makalemiz; 5 Maddede En İyi Saç Ekim Yöntemini Buluyoruz

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında özellikle ilk bir kaç gün ekim bölgesini mutlak derecede korumalısınız. Her hangi bir dış etkene karşın korumanın yanında, ayrıca güneşe direk çıkmamalı veya çıktıysanız bile hızlı bir şekilde işinizi hallederek, kapalı alana geçmelisiniz. Aynı şekilde yağmur veya kar altında da bulunmamalısınız. Sonuçta ekim sonrasında belirli bir süre yaralar olacak ve ayrıca saçların güçlü bir şekilde tutunması gerekiyor.

Ayrıca rahat bir şekilde bir kaç gün yatamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü ekim yapıldığı yerin üstüne yatma riskiniz var. Eğer böyle bir riskiniz yoksa, rahatlıkla dinlenebilirsiniz. Ancak bu riski taşıyorsanız, mümkün mertebe kendinizi korumalısınız.

Bunlar kişisel durumlar olmanın yanı sıra, hiç bir şampuan ya da kozmetik ürün kullanamazsınız. Zaten doktor size gerekli solüsyon, şampuan gibi ürünleri veriyor. Bunların tamamı özel olduğu için, saçlarınızın bakımını buna göre yapmalısınız. Yine kan dolaşımının iyi olması için, sigara ve alkol tüketimine belirli bir süre ara vermelisiniz.

Saç Ekimi İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Saç Ekimi İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Kanama ve benzeri durumlar olmadığı sürece her hangi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak nadir görülen kanama, enfeksiyon, ödem ve kızarıklıklar olabiliyor. Yine ekim sonrası kan dolaşımının düzene girme sürecinde baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Elbetteki bunların tamamı geçici durumlar olup, kanama olması durumunda ekim sırasında veya sonrasında olduysa yine doktorunuza başvurarak kanamayı durdurabilirsiniz.

Kızarıklık ya da ödemde geçici durumlar olmaktadır. Bir kaç gün içerisinde düzene girecektir. Ancak enfeksiyon konusu önemli bir konudur. Her işlem sonrası saç ekimi cihazlarının kullanılan kısımları değiştirilir. Değişim yapılmaması ve hijyen kontrolünden geçmemiş olması durumunda, bir önceki hastanın hastalığına yakalanabilirsiniz.

Ayrıca doğal saç ekimi sırasında da örneğin operasyon odasının steril olmaması veya camın açık olması gibi durumlarda dahi, dış etkenler nedeniyle enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu gibi durumlara karşın her ne kadar doktorlar gerekli tedbirleri alıyor olsa da, sizde sorgulamalısınız.

Okunası Makalemiz; 5 Maddede Traşsız Saç Ekimi Yöntemini Öğrenin

Saç Ekimi Kaç Seansta Gerçekleştirilir?

Saç Ekimi Kaç Seansta Gerçekleştirilir?

Doğal saç ekimi ortalama da 2 ile 12 saat arasında kellik durumuna göre değişen sürelerde tamamlanır. Bir günde ortalama bir kişiden 6 bin greft alınması uygun kabul ediliyor. Yani fazlasını almak başarı oranını düşürüyor. Bu nedenle eğer 6 bin greftin üzerinde ekim yapılacaksa, 2. bir seans yaklaşık 8 ay sonra yeniden yapılabilir.

Yani doğal saç ekimi tek bir kere de tamamlanır. Saç dökülmeniz fazla ise eğer, ikinci bir işlem yeni ekilen saçların çıkmasından sonra yapılır. Bu süreç ise 8 ile 12 ay içerisinde tamamlandığı için, yine ikinci kez doğal saç ekimi yaptırmak için, bu kadar beklemeniz gerekiyor.

Ayrıca saçları seyrekleşmeye başlayanlar ve bunun için ekim yaptıranların diğer saçları da dökülebileceği için, düzenli olarak 12 ay ile 36 ay arasında bir kere ekim yaptırabilir. Kısacası her işlem bir kere yapılır ve seanslara ayrılmaz. Ancak birden fazla kez ekim yaptırabilirsiniz.

Doğal Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Doğal Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Dökülme durumu, kafanın büyüklüğü, saç tipi, donör bölgenin verimi, ekim yapılacak alanın durumu gibi bir çok etkenin yanında, doktorun fiyatı, hastane, klinik fiyatları ve ekim yöntemi de doğal saç ekimi fiyatlarını belirleyen unsurlardır. Fiyatlar için internet üzerinden bilgi almanız mümkün değildir.

Ortalama bir fiyat verilir ancak bu fiyat sizi yanıltmasın. Çünkü herkes için fiyatlar farklı olacaktır. Örneğin 7-8 bin TL’ye doğal saç ekimi yaptıranlar olduğu gibi, 30-50 bin TL’ye yaptıranlarda bulunuyor. Tüm etkenler ele alınarak saç ekiminin fiyatlarının belirlenmesi gerekiyor.

Bu durum ise herkes için farklı olacağından dolayı, bunu mutlak süreçle doktorunuz veya klinik ya da hastane ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Makale; İstanbul’da En Ucuz Ve En Uygun Saç Ekimi

Ekim Sonrası Şok Dökülme ve Çıkma Süreci

Ekim Sonrası Şok Dökülme ve Çıkma Süreci

Saç ektirenlerin 1-2 ay sonrasında ekilen ve yeni yeni çıkmaya başlayan saçları bir anda dökülür. Aynı gün içerisinde dökülen saçlar, saç ektiren kişinin endişelenmesine neden olur. Ancak bu endişe yersiz olup, şok dökülme denilen bu süreç gayet normal olup, başarılı bir işlem olduğunun da göstergesidir.

Şok dökülmeyi herkes yaşadığı gibi, sizinde yaşamanız gerekiyor. Bu dökülmeden öncesi tutunmaya çalışan kıl köklerini bize gösteriyor.

Dökülmenin ardından ise artık yeni ekilen saçlarınız çıkmaya başlayacak ve çıkma hızı doğal saç ekimi sürecine göre 8 ile 12 ay içerisinde tamamlanmış olacak.

Sonrasında ise artık saçlarınız tamamen size ait olarak, istediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu