arama

Doğum İçin 5 Vitamin Değerine Dikkat

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Günümüz anne adaylarının ehemmiyetli bir bölümü gebeliğini tasarılıyor. Tasarılı gebeliğin hem anne hem de bebek için büyük avantajları bulunuyor. Zira bebek sahibi olmak isteyen anne adayının kan değerlerinden, gebeliği ve bebeğin sıhhatini rizikoya sokabilecek meseleleri evvelce belirlenebiliyor. Üstelik sıhhatli bir gebelik oluşumu için uyulması şart olan kaideler da listeye ilave etmiş oluyor.

Peki gebelik öncesi, gebelik döneminde ve doğum sonrasında, anne ve bebek sıhhati için dikkat edilmesi şart olan vitaminler ile ilgili bilginiz var mı?

GEBELİKTEN 1 AY ÖNCE VE GEBELİĞİN İLK 3 AYINDA FOLİK ASİT DESTEĞİ

Folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik veyahut omurgasında rastgele bir mesele oluşmasını ve yüksek rizikolu hasta gruplarında ise bu meselelerin tekrarlama rizikonunu azaltma özelliğine sahiptir. Bu yüzden gebe kalmadan önce ve gebeliğin ilk 3 ayında, günde 0,4 mg. folik asit alınması önerilir. Sonradan beyin ve omuriliği oluşturacak olan noral tüpün kapanması, gebeliğin 26-28’inci günlerinde gerçekleştiği için gebelik öncesi folik asit desteğine başlanması ehemmiyetlidir.

Gebelik dönemi ile beraber D vitamini alımı başlamalı

D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini artıran ve kemik mineralizasyonu ile büyümeyi uyaran bir vitamindir. Perhiz alımından sağlanan çoğu vitaminden değişik olarak D vitamini bu arada güneş ışığına maruz kalmakla da sentezlenir. D vitamini eksikliği gebelik döneminde de çok sık görülen bir problemdir. Bu yüzden gebelik döneminin başından itibaren günde 1200 IU D vitamini desteği önerilir.

Gebelik ve emzirme döneminde iyot ihtiyacı karşılanmalı

Anne karnında ve yenidoğan dönemlerinde bebeğin sinir sistemi gelişimi için iyot ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Gebelik ve emzirme döneminde artan iyot gereksinimi, yalnızca iyotlu tuz ile karşılanamaz. Dolayısıyla gebelik ve emzirme döneminde, doktor kontrolünde günde 150 mg. iyot desteği alınmalıdır.

Omega 3 göz ve beyin için gerekli

Vücut için gerekli olan yağ asitlerinin bazıları vücutta sentezlenemez. Bu yüzden beslenme yoluyla dışarıdan alınmaları gerekir. Bunlar Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleridir. DHA ve EPA en ehemmiyetli Omega3 yağ asitleridir. Bilhassa DHA fetüsün beyin ve ağ tabakanın gelişimi için koşuldur. DHE ve EPA’nın en ehemmiyetli besinsel kaynağı ise balıktır. Gebeler, balık tüketirken düşük cıva içeren somon, hamsi ve istavrit gibi balıklar seçenek etmelidir. Balık tüketemeyen gebelerin ise günlük 200-300 mg. DHA içeren balık yağı veya alg yağı desteği almaları önerilir. Omega 3 desteği için seçilen balık yağının, balığın gövdesinden olanları tercih edilmelidir. Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarının bilhassa gebeliğin ilk aylarında tercih edilmesi uygun değildir.

Demir eksikliği anemisi rehabilitasyon edilmeli

Vücut demiri, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin imalatı için kullanır. Demir eksikliği kanda anemiye yol açar. Gebelikte en sık görülen kansızlık, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anne adayının, hem kan hacmindeki artış, hem de bebeğin ihtiyacından dolayı daha fazla demire ihtiyacı vardır. Gebelere, muayenehane kansızlık olmasa da günlük demir gereksinimi göz önünde alınarak günde 30- 60 mg demir desteği önerilmelidir. Demir eksikliği anemisi olan anne adayları, kansızlık meselesi ortadan kalkana kadar günde 60-120 mg ek demir desteği almalıdır. C vitamini demir emilimini arttırır. Demirden zengin besinlerin ve demir desteklerinin portakal suyu, salata gibi C vitamini içeren besinlerle alınması, emilime yardımcı olur. Çay, kahve, kalsiyumdan zengin besinler ise demir emilimini azaltıcı özelliğe sahiptir.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER