Genel Kültür

Dünyanın En Uzun Bisiklet Yolu

Dünyanın en uzun bisiklet yolu Hatay’da açıldı. Bunun sebebi ise son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde yaşanan yoğun trafik. Büyük şehirlerde otomobillerin daha yaygın olarak kullanılması sebebiyle trafiklerde tıkanmalar meydana geliyor ve bununla birlikte hava kirliliği önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Bununla birlikte trafik yoğunluğunun asıl nedeni olarak ulaşım konusunda sorunların başrol olduğu görülmekte. Bu durumu göz önünde bulunduran bazı insanlar son dönemlerde farklı bir yol izleyerek bisiklet kullanmaya başladı. Bunun yanı sıra bisiklete talep bir hayli artınca bisiklet yoluna da ihtiyaç doğmaya başladı.

Özellikle COVID-19 salgını sebebiyle toplu taşıma araçlarına binmekten çekinen vatandaşların bir kısmı kendi araçlarını tercih ederken bazıları ise bisiklete ilgi göstermeye başladı. Bu nedenle artan bisiklete ilginin ardından Hatay’da ülkemizin en uzun bisiklet yolu açıldı. Ancak açılan bu bisiklet yolunun dünyanın en fazla bisiklet kullanan ülkesi olan Hollanda’nın da önüne geçtiği tahmin ediliyor.

Dünyanın En Uzun Bisiklet Yolu

Hatay’ın Arsuz – Samandağ ilçelerini birbirine bağlayan bölgede bulunan bisiklet yolu aynı zaman da kara yolu ile de birbirine bağlı. Bu bisiklet yolu sadece ülkemizin değil aynı zaman da Dünyanın en uzun bisiklet yolu. Hatay’da bulunan bu bisiklet yolunun uzunluğu ise 25 kilometre. 10,3 metre genişliğine sahip olan bisiklet yolunun 8 metresi çift şerit olurken diğer kısmın tamamı ise tamamen bisiklet yoluna ait. Böylelikle Hatay’da bulunan bu bisiklet yolu sayesinde Dünyanın en uzun bisiklet yolu artık Hollanda’da değil Türkiye’de.

Toplam Bisiklet Yolu Uzunluğu En Fazla Olan Kent İse Konya

COVID-19 salgınıyla birlikte bisiklete artan talep ülkemizde de görüldü. Ayrıca sadece bisiklete değil aynı zaman da bisiklet ile eşdeğer olan bisiklet yollarında da artışlar meydana geldi. Bu durumun en somut kanıtı ise Konya ili olarak gösteriliyor. Toplamda 550 kilometrelik bölünmüş bisiklet yoluna sahip olan Konya, dünyanın en uzun bölünmüş bisiklet yoluna sahip olan New Yorkt’tan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye’de Bisiklete Binen Kişi Sayısı 25 Milyon

Bisiklete artan talebin sadece COVID-19 salgını nedeniyle değil aynı zaman da birden fazla şehirde otomobillerin trafikte tıkanması ve bunun sonucunda oluşan hava kirliliği de en önemli sebepler arasında yer alıyor. Şehir yaşamında en büyük sorunların başında ulaşım sıkıntısının geldiği bilinmektedir. Bunun doğrultusunda hem COVID-19 salgını sebebi hem de trafik sorunlarının hayatı olumsuz etkilemesi neticesiyle araçlara ilgi azalırken bisiklete talep ülkemizde de son yıllarda oldukça arttı ve artmaya da devam ediyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir basın toplantısında dile getirdiği Ülkemizde şu an ortalama 20 ile 25 milyon civarında bisiklet kullanıcısı mevcut” ifadeleri ilgiyi daha da artırmıştı. Ancak 25 milyonu bulan bisiklet kullanıcıları sadece günlük hayatta değil aynı zaman da düzenli olarak gruplar halinde gezmek amacıyla ya da spor olarak ve doğa turları sırasında da aktif olarak bisiklet kullanıyor. Buna göre düzenli olarak bisiklet kullanan kişi sayısı ortalama 3 milyon kişi.

Hatay’da bulunan dünyanın en uzun bisiklet yolu bisiklete talebin artacağını gösterdi. Bunun önemli nedeni ise ülkemizde bisiklet yolunun oldukça az olması. Ancak son dönemlerde bu olumsuz durum telafi edilerek başta Hatay olmak üzere Konya, İzmir, Ankara, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerde de bisiklet yolları yapılmaya devam ediyor. Böylelikle son dönemlerde bisiklete artan ilginin daha da fazla olabileceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu