Genel Kültür

Dünyanın En Uzun Kara Sınırı

Dünyanın en uzun kara sınırı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınırdır. Dünyanın en uzun kara sınırı ABD ve Kanada tarafından korunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), elli eyalet ve bir federal bir bölgeden oluşan ve federal anayasal cumhuriyet ile yönetilen bir cumhuriyettir. Ülkenin büyük çoğunluğu olan 48 eyalet ABD kıtasında iken federal bölge olan Washington DC ise Kuzey Amerika kıtasının ortasında, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında kalan bölgededir. ABD’de yaşayan insanlara Amerikalı ya da Amerikalı denmektedir.

ABD’nin kuzey bölgesinde dünyanın en uzun kara sınırı olan Kanada yer alırken Güney bölgesinde ise Meksika yer alır ve sınır komşusudur. Ayrıca Alaska bölgesi, kıtanın kuzey batısında yer alırken doğu kısmında ise kanada yer alırken batı bölgesinde ise Bering Boğazı’nın diğer bölgesinde ise Rusya’nın arasında yer alır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takımada olarak bilinir. Ayrıca ABD’nin sınırları içinde olmasa da federal bir sistemle yönettiği Karayipler bölgesi ve Büyük Okyanus’ta bulunan denizaşırı topraklara da ABD sahiptir. Bu bölgelerin resmi kuruluşu ve bağlılığı 1776 yılında imzalanmıştır.

ABD’nin Sınırları İçinde Bulunmayan Toprakları

Doğu Atlas Okyanusu bölgesinde, batıda büyük Okyanus bölgesine kadar toplamda 4.500 kilometre bir genişliğe sahip bölge de ABD’ye aittir. Hawaii ve Alaska bölgelerini de içine alan Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam sınır büyüklüğü ise 9 milyon kilometrekaredir. Hawaii bölgesi ise sınırları içinde olmasa da ABD’ye bağlı olan ve toplamda 3.200 kilometre uzaklıktadır. ABD’nin en büyük yüz ölçümüne ait bölgesi ise Alaska’dır. Alaska ABD’nin 50 eyaletinden daha fazla büyük yüzölçümüne sahiptir.

Dünyanın en uzun kara sınır komşusu olan ABD ve Kanada, sınırı birlikte korumaktadır. Ancak bu sınırın en büyük özelliği ise hiçbir şekilde bölünmeden tek sınır olarak bilinen bir bölge olmasıdır. ABD’nin sınırları içinde olmasa da okyanus bölgesinde de kendine bağlı toprakları olduğu için çok geniş bir bölgeye sahiptir ve hükmediyordur. Bunun yanı sıra kara sınırı olmasa da ABD ve Rusya da deniz komşusu olarak bilinen iki devlettir. Dünyanın en uzun kesintisiz kara sınırını ABD askerleri ve Kanada askerleri kendi sınırları içerisinde sürekli devriye atarak korumaktadır.

Kanada ise Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan ülke olarak bilinmektedir. Kanada toplamda 9.98 milyon kilometre toprak yüz ölçümüyle dünyanın en büyük 2. Ülkesi olarak da bilinmektedir. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasında bulunan kesintisiz kara sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Ancak Kanada’nın topraklarının yaklaşık 3’de 2’si ormanlardan oluşmaktadır. Ancak oldukça geniş bir yüz ölçümüne sahip olsa da Kanada’da yaşayan insanların beşte dörtlük kısmı güney bölgesinde yaşarken diğer kısım ise kuzey kısımda yaşamaktadır. Bunun sebebi ise kuzey bölgesinde genellikle soğuk ve kış aylarında çok ciddi kış soğuklarının olması kuzey bölgesinde yaşamanın zor olmasına neden olur. Güney bölgesinde ise özellikle yaz aylarında oldukça sıcak bir bölge olarak bilinir. Kısacası Kanada’nın güney bölgesi oldukça sıcakken kuzey bölgesi ise oldukça soğuktur.

Kanada aborjinlerin binlerce yıl yaşadığı bölge olsa da 15.yüzyılın sonlarında bölgeye gelen İngiliz ve Fransız kolonileri Atlantik bölgesinin kıyılarına yerleşmişler. Ancak bölge zaman la İngilizlerin kontrolüne geçmiştir. İngilizler bu bölgede uzun süre hâkim olsalar da birden fazla savaş vererek 18. Yüzyılın sonlarında bu bölgeleri tamamen kaybederek çekilmişlerdir. Lakin günümüzde Kanada hala Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın birer kara parçasıdır. Aynı zaman da Kanada 10 eyaletten ve 3 farklı bölgeden oluşan, merkezi bir sistemi olmayan ve anayasal monarşi ile yönetilmektedir. 1867 yılında ise Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu