arama

Egzersizin Fıtık Tedavisi İçin Önemi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkinlerin %80’i yaşamlarının bir bölümünde bel ve boyun ağrısı çekiyor. Yanlış yapılan bazı fiziksel hareketler, boyun ve bel fıtığına sebep olabiliyor.
Hareketsizlik, uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında yanlış oturma pozisyonları, aşırı kilo gibi etkenler bel ve boyun kaslarını zayıflatabiliyor. Eşyaları çekme veya itme, ağır kaldırma, uzun süre ayakta durma, zorlayıcı ve yanlış hareketler, bel ve boyun fıtığına yol açabiliyor.
Sanayileşmenin yoğun olduğu ülkelerde bel ve boyun ağrısı en çok görülen ikinci rahatsızlıktır. 45 yaş altı çalışan bireyler arasında en çok görülen sakatlık sebebidir. Bel ve boyun ağrılarının gelişme oranı, 55 yaşına doğru ilerlemektedir.

Egzersizlerin Önemi

Egzersizler, birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda da çok önemlidir. Bel fıtığı olanlar, ağrılarının azalmasın isteyen kişiler veya bel fıtığı ameliyatı sonrası yapabilecekleri en etkili hareketleri listeliyoruz. Bu hareketler 3 amaç içermektedir. Bunlar kısa, orta ve uzun vadeli amaçlardır. Bu hareketleri bel ağrılarından kurtulmak için ya da bel fıtığı olmamak için bile uzman veya doktora danışmadan yapmamanızı öneririz. Bel ve boyun fıtığı iseniz asla bu hareketleri yapmanızı önermeyiz. Doktorunuza danışın ve hangi hareketleri yapmanızı önerirse, ona göre uygulamasına geçebilirsiniz.

1- Kısa Vadeli Amaçlar

Kısa vadeli amaçlar için yapılan egzersizler, yüzüstü kalkış ve pelvik tilt, TA daralma, duruş düzeltme hareketleridir. Kısa vadeli amaçlarda yapılması gereken bu hareketler, kas spazmları, iltihapları, acıları ve ağrıları azaltma amaçlanır. Ayrıyeten bu hareketler ile sağlam bir omurga yapısı da oluşturabilirsiniz.

2- Orta Vadeli Amaçlar

Orta vadeli amaçlar, tahta ilerleme, ölü böcek ilerleme hareketi, dörtlü çapraz ilerleme hareketleridir. Yapılacak bu hareket ile kasların gücü ve kuvvetinin arttırılması hedeflenir. Kısa vadeli amaçlarda olduğu gibi orta vadeli amaçlardaki hareketler ile de sağlam bir omurga yapısı oluşturabilir. Düzenli bir şekilde bu hareketlere devam edildiğinde ise oluşturulan bu omurganın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

3- Uzun Vadeli Amaçlar

Uzun vadeli amaçlarda yapılacak hareketler; sağlık topu bükme, dirençli sırt üstü rotasyon, disk üzerinde çömelme (squat hareketi) … Bu hareketler ile kasların gücü ve dayanıklılığının arttırılması amaçlanır. Ayrıca sportif çeviklik, hız ve güç geliştirmesi de hedeflenir. Kısa ve orta vadeli amaçlarda olduğu gibi dayanıklı bir omurga inşa edebilir ve düzenli şekilde yapmaya devam ettiğinizde ise omurgayı güçlendirirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER