arama

Çiftlikler Denetlensin!

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanlığını da yapan Faruk Kula değerlendirmelerde bulundu.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula tüketicilere tavsiyeler vererek üzerinde kod bulunmayan yumurtaların tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

24 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ndeki yetiştirme metodu kodu ile ilgili Balıkesir Ticaret Borsası Başkanlığını da yapan Faruk Kula değerlendirmelerde bulundu.

 

Yapılan uygulamanın doğru olduğunu ifade eden Kula, bahsi geçen uygulamayla tüketicilerin aldıkları ürünün hangi tür tavuktan ele geçirilmiş olduğunu kolaylıkla anlayabileceklerini ve bu sektör içerisinde denetim yapılmasının oldukça ehemmiyet arz ettiğini ifade etti.

 

Yumurtaların üstünde yetiştirme metodunu gösteren kodların bulunmasına yönelik olan zorunluluğun 2 binin üstünde tavuğu olan çiftlikleri kapsadığını ifade eden Kula, numarası bulunmayan çiftliklerde denetim yapılması gerektiğini de sözlerine ilave etti.

 

Üstünde Kod Bulunmayan Ürünler Tüketilmemeli

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın şehir müdürlüklerinde kümes numarasına sahip olan işletmeler için yeni kod getirildiğini hatırladan Kula, bu kodların önüne tavukların hangi koşullarda yetiştirildiğine ait numaraların ilave ettiğini belirtti.  Tüketicilere tavsiyeler veren Kula, üstünde kod bulunmayan ve rastgele bir kayda sahip olmayan yumurtaları tüketmemeleri gerektiğini ifade ederek, bu tür çiftliklerin sistemde olmadığını ve denetime tabi tutulmadıklarını aktardı.

 

Numarası bulunan ve kodu mevcut olan yumurtaların tüketiciler açısından sıhhatli olan ürünler olduğuna değinen Kula, bilhassa pazarlarda ve küçük çaplı bakkallarda bu tarz kodsuz ürünlerin satışının gerçekleştirildiğini belirtti.

 

İmalatlar Özenle Yapılıyor

Türkiye’de günümüzde serbest tavuk isimi altında imalatın çoğaldığını işaret eden Kula, bahsi geçen tavuklarında fabrikalarda ki yemleri tükettiğini ve bu yumurtaları üretenlerin küçük çaptaki denetimi bulunmayan çiftlikler olduğunu müdafaa etti. Bu konuda tertip etme yapılmasını gerektiğinin vurgulayan Kula, kendilerinin yıllar süresince denetim altında olduğunu ve toplumun tüketebileceği şekilde imalat gerçekleştirmeye önem verdiklerini aktardı.