arama

Fiyatlar Mevsim Normallerine Döndü

“Salkım” domatesin bile 3 liradan satılmakta olduğunu belirten Akbaş, bu ücretlerin da kış mevsiminde normal olduğunu dile getirdi.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Kasım ayında zam şampiyonu seçilen domatesin ücreti, seralarda yetiştirilen kışlık domateslerin piyasaya sürülmesiyle ucuzladı.

Muhabirlere yapmış olduğu izahlarda Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, tüketici ücretleri baz alındığında kasım ayında yüzde 45.29’luk zamla en çok ücret artışının gözlemlendiği domatesin en çok tüketilen ürünlerden biri olduğunu dile getirdi. Bu yıl domates ihracatının yükseldiğine ve iç piyasada domatesin yoğun talep gördüğüne değinen Akbaş, “Geçiş Dönemi” diye hitap edilen kasım ayında yeterli ürünün olmaması sebebiyle fiyatların arttığını anlattı.

Piyasada Arz Talep Balansı Sağlandı

Seralarda kışlık domateslerin üretilmesiyle fiyatların azaldığını ve mevsim normallerine indiğini belirten Akbaş, havaların soğumasıyla domates imalatının düştüğünü anlattı. Bu vaziyette da piyasada arz, talebi karşılayamaz hale geldi.  Ve dolayısıyla domates fiyatları yükseldi. Akbaş, kış mevsimini gelmesi, Rusya’ya yapılan domates ihracatı ve geçtiğimiz ay seralarda yaşanan tabii afete rağmen domates ücretlerinde çok aşırı bir yükselme olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz ay geçiş dönemi olduğu için ücretlerin yükseldiğini ifade eden Akbaş, domates ücretlerinin 4 liraya eriştiğini ama kışlık sera domatesinin ürünlerinin piyasaya çıkmasıyla ücretlerin normal mevsim koşullarına düştüğüne değindi. Kalitesine göre yurt içi piyasada 1 liraya da domates bulunduğuna işaret eden Akbaş, piyasaya sunulan normal ücretlerin 2-2,5 lira düzeyinde olduğunu belirtti. Şu an yurt içi piyasada en kaliteli cins olan “Salkım” domatesin bile 3 liradan satılmakta olduğunu belirten Akbaş, bu ücretlerin da kış mevsiminde normal olduğunu dile getirdi.

Havaların soğumasıyla seralarda fiyatın yükseldiğine ve verimin azaldığına dikkat çeken Akbaş, şu an tüm seraların çalıştığını, üreticilerin hasat dönemine geçtiğini bu yüzden de piyasada mesele yaşanmadığını ifade etti. Halcilerin de kolaylıkla ürün bulduğuna değinen Akbaş, pazarlamada da mesele yaşamadıklarını ifade etti.