arama

Genç Rençper Projesini Hayata Geçirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürü Orhan Kaya
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Tunceli’de, son 2 senede, “Genç Rençper Projesi” dahilinde 8 milyon 340 bin lira destekle 298 projenin hayata geçirildiği bildirildi.

 

Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürü Orhan Kaya, şehir genelinde kırsal kalkınmanın artırılması için yürüttükleri çalışmaların ara vermeden devam ettiğini belirtti.

 

Kaya, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç rençperler ile teşebbüsçülüğün desteklenmesi, kırsalda genç nüfusun istihdam edilerek imalata katılabilmesi emeliyle “kırsal kalkınma desteklemeleri” yapıldığını anlattı.

 

Genç Rençper Projelerinin Desteklenmesi Programı çerçevesinde Tunceli’de bin 108 gencin destek için müracaat ettiğini ifade eden Kaya, bu müracaatlar sonrası bir hayli projenin hayata geçirildiğini aktardı.

 

“Organik tarımı öne çıkarmak istiyoruz”

 

Kaya, şunları kaydetti:

 

“Şehrimizde son iki senede Genç Rençper Projesi kapsamında 8 milyon 340 bin lira destekle 298 proje hayata geçirdik. Bu projeler kapsamında şehrimizde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık üreticiliği ve tesislerinin yapımı, arıcılık projeleri ve bitkisel imalat ile kanatlı yetiştiriciliği gibi projeleri hayata geçirdik. Bu projelerle şehrimizde son iki senede tarım ve hayvancılık alanında üretim ve istihdam da arttı. Müessese olarak şehrimizin koşullarını göz önüne aldığımızda organik üretimi öne çıkarmak istiyoruz ve bu konuda ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizde organik tarım, hayvancılık ile arıcılık ve tıbbi aromatik nebatlar yetiştirilecek son derece uygun alanlar var. Bu potansiyeli işler kılmak ve üretime katmak istiyoruz.”

 

Destek alan genç rençperlerle projelerinde kapasite artırımı ve sürdürülebilirliğin sağlanması için müzakereler yaptıklarını anlatan Kaya, genç rençperlere yönelik projeleri gelecek sene da desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.