arama

En Çok Kalabalık Nufus’a Sahip 10 Şehir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

İstanbul’da yaşayanlar kalabalık bir şehrin nasıl olduğu ile ilgili az çok fikir sahibi olmuşlardır. Metro, otobüs, dolmuş ve benzeri tüm toplu taşıma araçlarının tıka basa dolu olduğu bir şehirden söz ediyoruz. Kimi caddelerinde iğne atsanız yere düşmeyecek bir şehirden söz ediyoruz. Hemen hepimiz İstanbul’un çok kalabalık bir şehir olduğundan şikayetçiyizdir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden söz etmeye başladığımızda ise İstanbul’un ilk 10’a giremediğini görüyoruz. Bu bizim için iyi bir vaziyet olsa gerek. Zira bu ilk 10 şehirde sene süresince şehirlerin dört bir yanında büyük bir indirim varmış gibi kalabalık bir insan topluluğu bulunmaktadır.Bu yazıda dünyanın en yoğun şehirlerini listeleyeceğiz. Bu sıralama, özel olarak metropollerdeki kilometrekareye düşen en fazla kişi sayısına göre yapılmıştır. Tüm veriler UN Habitat data setinden alınmıştır. Alakalı linki bibliyografi bölümünde bulabilirsiniz. Tüm bu şehirlerden birine bir gün yolunuz düşerse otobüste, dolmuşta, metroda sıkı tutunduğunuzdan emin olmayı unutmayın.

10. Cakarta, Endonezya (9.600 kişi / km2)

Kalabalık, çılgın, kirli, delice… Bu tür kelimeler, gezginlerin Endonezya’nın aşırı yoğun başkentini tanımlamak için sık sık kullandıkları kelimelerden bazılarıdır. 30.2 milyon nüfusa hane sahipliği yapan ve bu nüfusa göre küçük bir alana sıkışan Cakarta, sabah  öğle akşam, günün her saati yolları tıkayan arabalarla trafiğin artık durma mertebesine geldiği bir şehirdir. Şehrin altyapısı da aşırı artan nüfus yoğunluğuna cevaplayamamaktadır. Bu şehirde iş yürütmek de oldukça zordur. Öğle saatine koyduğunuz bir iş toplantısına yetişmek için sabah 5’te yola çıkmanız gerekmektedir.
Aslında, Cakarta’nın aşırı kalabalığı o kadar kötü vaziyette ki, şehrin gün geçtikçe çökmesine kapı aralamaktadır. Evet, doğru okuyorsunuz. Bütün bu hanelerin, insanların ve araçların sırf ağırlıkları Cakarta’nın bir bölümünün her yıl 25 santimetrelik bir hızla batmasına kapı aralamaktadır. Bu, abuhava farklığından etkilenen rastgele bir şehrin veyahut devasa bir batağın üzerine yapılmamış bir şehrin batmasından daha hızlıdır. Cakarta’yı sulu bir kabirden kurtarmanın en az 40 milyar dolara mal olacağı düşünülmektedir.

Diğer taraftan, gürültüye, kirliliğe, dağınıklığa, günlük protestolara ve duran trafiğe dayanabilecekseniz, Cakarta’yı beğenmeniz için bir hayli sebep bulunmaktadır. Gurbetçilerin şefkatle şehrin “enerjisi” ile ilgili konuşmaları ve bütün bu kalabalığın sağlam bir cazibesinin olduğundan söz etmelerinin sebebi şehri beğendiklerinden kaynaklanmaktadır.

9. Singapur, Singapur (10.200 kişi / kilometrekare)

Kaotik bir Cakarta’ya oldukça yakın olan uçakla kısa bir müddette varabileceğiniz Singapur, başka bir seyyareden bir şehirmiş gibi gelir. Dünyanın tek şehir devletlerinden birisi olan (diğerleri küçücük San Marino ve daha da ufak bir Vatikan Şehri) Singapur temiz, düzenli, yüksek teknolojiye sahip ve şaşırtıcı derecede refah düzeyi yüksek bir ülkedir. Dünyanın önde gelen bir finans merkezine, tanınmış kişi bir dikey ormana ve bu kadar düzenli olmaya sadık kalan bir hükümete sahiptir. Oldukça yoğun bir nüfusa sahip olan bu şehir, bu kadar mükemmel olmayı nasıl muvaffak oluyor, inanılır gibi değil.Dikkat ederseniz aşırı kalabalık kelimesi yerine yoğun kelimesini kullandık. Zira Singapur, 5.53 milyonluk bir nüfusa sahip fakat yerleşim alanı 518 kilometrekaredir. Tüm bu yoğunluğu, güzel bir şekilde yönetebilen nadir şehirlerden birisidir. On yıllar süresince, hane sahibi olma süreci Konut Geliştirme Heyet (KGK)’u tarafından aşırı yoğunluğu engelleyebilmek açısından sıkı bir şekilde yönetilmektedir. Benzer projeler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de birbirinden yabancılaştırma emeli ile gerçekleştirilirken, Singapur’da hayatın bir gerçeği vaziyetindedir. Singapurluların %80’i KGK dairelerinde yaşamakta ve %90’ı kendi dairesinde oturmaktadır.

Netice olarak, Singapur, dünyadaki en yoğun şehirlerinden birisi olmakla beraber aynı derecede düzenli bir şehirdir. Negatif tarafı ise, dışardan gelen insanlar için bu şehrin çok pahalı bir hayat sunması olacaktır.

8. Abuja, Nijerya (10.500 kişi / kilometrekare)

Abuja, oldukça ironik bir hikayeye sahiptir. 1970’lerde aşırı kalabalık ve kaotik bir şehir olan Lagos’tan kaçan insanlar, Nijerya’nın yeni başkenti Abuja’ya yerleşti. Ancak Abuja’nın da sonu selefi ile aynı duruma geldi. Zira 6 milyon insan için aslında küçük olan bir toprak parçasına göç edilmiştir. Oldukça geniş caddeleri, yüksek gökdelenleri, pahalı köşkleri ve çevresi gecekondularla çevrili yapısı ile Avrupai-Amerikan bir şehir görünümündedir.Çevredeki gecekondu semtleri, Abuja’nın bu listede olmasının sebeplerinden birisidir. Şehrin geniş caddeleri ve rahat yapısı trafik yoğunluğunu engellese de insanların standart altı konutlarda birbirleri üzerinde sıkışık bir şekilde yaşamak zorunda kalmaları nedeni ile ceberrut ve gayri muntazam bir hayat sunabilmektedir.

Yeniden de, yalnızca Nijerya’nın başkentini tenkit ederek bu maddeyi geçiştirmek istemiyoruz. Başta, şehir akılalmaz derecede düşük suç oranına sahiptir. Ayrı olarak, sis yüzünden onları görmek zor olsa da mükemmel manzaralara sahiptir.

7. Kota, Hindistan (12.100 kişi / kilometrekare)

Kota, Hindistan’ın diğer şehirlerine oranla daha az turistin gittiği bir şehirdir. Chambal nehri boyunca uzanan endüstriyel bir şehirdir. Nüfus aslında çok değil ve oldukça kültür düzeyi yüksek insanlara sahip. 1 milyon kişiye ev sahipliği yapan Kota, endüstriyel alanların fazla olması nedeni ile az sayıda insanın yoğun bir şekilde yaşamasını zaruri kılmaktadır.

Belki de aşırı kalabalık bir şehir olarak duyulmamasının sebebi, kalabalığı oluşturanların genelde talebeler olmasıdır. Kota, Hindistan’ın son derece rekabetçi mühendislik ve tıbbi imtihanlarını geçmek için talebelerin çok olduğu yerlerden biridir ve şehir, günlük 18 saat çalışan talebeler ile doludur. Bu ağır çalışma temposu neticesinde birçok intihar olayı da yaşanmıştır. Reklam panolarında, klasik reklam ürünlerinden ziyade başarılı talebelerin reklamları yapılmaktadır.

6. Lagos, Nijerya (13.300 kişi / kilometrekare)

Ve tekrar, Nijerya’ya döndük. 182 milyon nüfusu ile Batı Afrika ülkesi bugüne kadar kıtada en kalabalık nüfusa sahip ülke konumundadır. Ve bugüne kadar en kalabalık şehri, çılgın yapısı ile Lagos’tur. Lagos, daimi genişleyen nüfusu, çok sayıda arabaları, gökdelenleri, gecekonduları, camileri, tapınakları, çöpleri ve çılgınca hayatıyla tanınmış kişi bir şehirdir.

Sokaklar, hem yolda hem de kaldırımda 7 gün 24 saat durma noktasındadır. Apartman blokları çok kalabalıktır ve 50 kişiyle tek bir tuvalet ve lavaboyu paylaşabilirsiniz. Bu yüzden, suç oranı yüksek bir şehirdir. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümetinin 2017 senesi için hazırladığı bir raporda, çoğu insanın sahip olduğu korkunç ekonomik koşullar hasebiyle, yabancılara yönelik “silahlı gasp, saldırı, hırsızlık, düzensizlik, taciz, kaçırma ve gasp” gibi şaşırtıcı sayıda suç oranı bulunmaktadır.

5. Kazablanka, Fas (14.200 kişi / km2)

‘Beyaz Şehir’ denilen Kasablanka, uzaktan parlak bir mücevher gibi gözükür; mermerden yapılmış bir heykel gibidir. Hemen peşinden yaklaşırsınız ve bütün yanılsama, Fas’ın en çılgın limanının yamaçlarına yerleşmek için çabalayan, titreyen, çılgın bir hayat kütlesine sahip olduğu gerçeği olduğunu görürsünüz. Trafik tıkanıklığı ve kirlilik içinde takriben 7 milyon insan burada yaşıyor.
Ancak Kazablanka yukarıya doğru yükselen bir şehir konumunda gözüküyor. Fas’ın büyük şehirlerinin “kirli, çirkin kardeşi” olarak yıllarca gözden uzakta olan şehir, 21. asırda tanınmış kişi limanı ile yine keşfedildi; bu sayede şimdi hızla yükselen bir teknoloji anaparasına sahiptir. Şehir, trafiği felç eden yoğunlukla mücadele edebilmek için yeni bir “akıllı trafik” sistemi dahi başlattı. Çalışıp çalışmadığı veya işe yarayıp yaramadığı yakında görülecektir.Bütün bu gelişmelere karşın, Kazablanka’nın aşırı kalabalık meselesi çözülmesi zor bir mesele olarak devam ediyor. Yukarıdaki Abuja gibi şehrin ana meselesi, Fas’ın fakir nüfusunuz merhametsiz, yıkık gecekondu semtlerinde yaşamasından kaynaklanıyor.

4. Manila, Filipinler (14.800 kişi / km2)

Km2 başına insan sayısını oranlamaz iseniz Manila, dünyanın en kalabalık şehri olacaktır. Metropolün tamamını düşünüp oranlamayı yaparsanız dördüncü sırada kendisine yer buluyor. 12.49 milyon insan şehrin merkezine, bu süper kompakt şehre sıkışmış durumda. Ayrı olarak, çevrenini çevreleyen kırsal alanda da 8 milyon insan yaşamaktadır. Bütün bu yoğunluğa inanılmaz yoksulluk da ilave edince hayat oldukça çekilmez olmaktadır.

Manila’daki aşırı kalabalık masalları, 1970’lerin ciddi bilim-kurgu romanlarından bir şey gibi kendini gösterebilir. İyi orta sınıf işlerde olan insanlar bile, köprülerin altındaki küçük kulübelerde, demiryolu hatlarının kimi noktalarında veya hem de kullanılmayan kilise bodrumlarında yaşar, dolayısıyla Manila, kalabalık ve hayatın oldukça pahalı olduğu bir şehirdir. Genel doğumhaneler, her bir yatak için 4 anne ve yeni doğan bebek sayısı hesaplamaktadır ki yeni gelenlere yer sağlanabilsin. 8 kişilik ailelerin 9 metrekare alanlarda yaşayabildiğini bu şehirde görebilirsiniz. Durum o kadar kötü ki, mahalli basın mensupları alarm çalıyorlar ve kalabalık düzeyini tehlikeli duyuru etmektedirler.

3. Medellin, Kolombiya (19.700 kişi / kilometrekare)

Listemizde Asya’dan veya Afrika’dan olmayan tek şehir Medellin, Kolombiya’nın ikinci en büyük şehridir ve bir vakitlerin popüler ismi Pablo Escobar’ın şehridir. Medellin’in 3.7 milyon sakini, başşehir Bogota’nın 9.8 milyon yurttaşına göre düşük olmasına rağmen Medellin çok daha kompakt bir yapıdadır. Bogota’nın her istikamette oldukça geniş alanlar sunduğu durumlarda, Medellin sakinlerini birbirine oldukça yakın tutmayı sever.

Enteresandır ki, ikisini de ziyaret ettiğinizde, Medellin aslında Bogota’dan daha az kalabalık gibi gelir. Bogota’ya yapacağınız herhangi bir gezi sizi, ara vermeden trafik sıkışıklığı, insanlarla dolu sokaklar ve inanılmaz bir erişim sistemi hatıralarıyla bırakacak gibi görünür. Medellin ise oranla daha düzenli bir yapısı ile sizi şaşkına çevirecektir. Büyük kardeşinden değişik olarak, şehrin işleyen, temiz ve düzenli tutulan bir metro sistemi bulunmaktadır. Ayrı olarak çok daha iyi havası vardır.

Şehrin gecekondu semtleri bile bölgedeki başka şehirlerde bulabileceğinizden daha iyidir. Bir zamanlar bu gecekondu semti yaşamlarında savaşan Medellin, cinayet başkenti haline gelmişti. Ancak bugün yıkık sokaklar, daha büyük, daha zengin ve daha bağlı bir yenilenme projesinin odak noktası haline gelmiştir.

2. Mumbai, Hindistan (31.700 kişi / kilometrekare)

Şimdi harbiden, çok kalabalık olan şehirlere geçiyoruz. Mumbai’nin büyük metropol alanı, 20,7 milyonluk bir nüfusa sahip. Manila ve Detroit’in toplam nüfusu kadar ancak bu nüfus çok daha küçük bir alanda bulunmaktadır. Aşırı kalabalık nüfusundan sadece bir emare vermek için, 2014 yılında çıkan rakamlar, Mumbai trenlerinden düşen yılda yaklaşık 800 kişinin can verdiği belirtilmiştir. Düşmelerin nedeni ise intihar değil tamamiyle trenlerin aşırı dolu olmasındandır.

Eyalet hükümetinin yeni gelenlere hane sahipliği yapmak için tertemiz bir şehir olan Navi Mumbai’yi yaparak aşırı kalabalığı hafifletmeye karar verdi. Navi Mumbai çok hızlı bir şekilde dolduruldu, 20 sene içinde hükümet, her şeyin üstesinden gelmek için ikinci bir taşan şehir kurmuş oldu. Yeniden fevkalade bir trafik sıkışıklığı oldu. Merkezden havaalanına kısa bir sürüş rutin olarak 2 saat sürmektedir. Hükümet, işler bu şekilde devam ederse, şehirdeki herkes için sıhhat, iş ve yiyecek sunamayacağından kaygı etmektedir. Bunun nedeni, Mumbai’nin bir dizi ada üzerine yapılmış olması ve bu yüzden genişlemenin çok pahalı ve vakit alıcı bir iş olmasıdır.

1. Dakka, Bangladeş (44.500 kişi / km2)

Ve nihayetinde birinci aşırı kalabalık şehre geldik. Bangladeş’in başkenti, akılalmaz bir şehir içi dağılıma sahiptir ve 17 milyon insan dar metropol şehir alanına sıkışmıştır. Buradaki anahtar kelimenin “sıkışmış” olduğunu belirtmeliyiz. Dakka’nın aşırı kalabalığı o kadar yoğun ki sıklıkla Quality of Life (Hayat Kalitesi) endekslerinde 2. sırada bulunmaktadır.Bangladeş’te halk son derece fukara bir hayat yaşamaktadır. Gelir düzeyi çok düşük olmasının yanında, idaredeki bozulan işleyiş nedeni ile yüksek ürem de bu fukaralığı artırmaktadır. Dakka’da, toplu taşımacılık ve altyapı projeleri bulunmamaktadır. Bu aşırı kalabalıkla baş edebilecek bir polis sistemi de bulunmamaktadır. Dakka’nın aşırı ve resmen hareket etmeyen trafik sıkışıklığı güvenlik güçlerinin erişmesini olanaksız hale getirmektedir. Büyük grevler hariç, Dakka’nın sokakları her zaman tıklım tıklımdır. Şehir katiyen uyumuyor diyebiliriz, ancak katiyen hareket de edemiyor diyebiliriz.

Yukardaki listede, dünyanın en yoğun 10 şehrinden söz ettik. Gerek iş gezisi gerekse turizm nedeni ile bu şehirlere gidecek olursanız aşırı kalabalık bir şehre gittiğinizi unutmayınız. İşlerinizi, toplantılarınızı, gezi müddetlerinizi buna göre tasarılamanız önerilmektedir. Hazırlıksız olursanız tasarıladıklarınızı yapamayabilir ve gezinizi mahvedebilirsiniz. Bu şehirlere gitmeniz vaziyetinde işlerinizi veya rotanızı daha az yer farklığı yapacak şekilde tasarılamanız önerilmektedir.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER