arama

En Pratik Kahve Yapma Teknikleri

Kahve yapmak aslında o kadar da basit bir iş değil, büyük uğraş gerektiriyor. İşte popüler kahve yapma teknikleri!
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Birçoğumuz için kahve hayata gözlerimiz açık şekilde devam etmek için zorunlu bir şey haline gelmiş olsa da bazılarımız kahve içmenin gerçekten de hakkını veriyor. Peki, bu insanlar bunu nasıl yapıyor? İşte kahvenin tadını çıkararak tüketmek isteyen kişiler için bazı kahve yapma teknikleri!

Filtre kahve makinesi

Öncelikle filtre kahve makinesinde mutlaka kaliteli su kullanmalısınız. Su ne kadar yumuşak olursa kahve asitleri de o kadar ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kahve çekirdeğini öğütmeniz gereken inceliği de belirlemelisiniz. Kahve çekirdekleri öğütüldüğünde tatları ortaya çıkar. Yanlış ayarda çekilen kahve sert ve ekşimsi olabilir. Filtre kahve makinesinde orta incelikte çekilmiş kahve kullanmanız gerekir.
Espresso kahve makinesi

Eğer aceleci bir yapınız varsa espresso makinesi pek de size göre değil demektir. Espresso kahve makinesini kullanmadan önce birkaç dakika çalıştırmalı ve suyun kahve için uygun bir sıcaklığa gelmesini sağlamalısınız. Sonrasında süzgeçli kahve kaşığını yerleştirmeli ve ilk kısımda kahvesiz şekilde sadece kaynar suyun akmasını sağlamalısınız. Bu şekilde süzgeç kaşığı ısıtmış olacaksınız. Kahve fincanlarınızı önceden ısıtmanız da bu noktada oldukça önemli. Eğer makinenizde fincan ısıtma kısmı yoksa fincana kaynar su doldurup boşaltabilirsiniz.

Espresso kahve makinesini tercih edecekseniz bilmeniz gereken en önemli şey kahvenizin çok ince bir şekilde öğütülmüş olması gerektiğidir. Eğer kahvenizi kendiniz öğütüyorsanız kahve değirmeninin en ince ayarını kullanmalısınız.

Espresso potu

İtalyan mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan espresso potu kahve yapma teknikleri arasında tam bir klasik. Bu potu kullanırken ocağa koymadan önce alt taraftaki demliği su ile doldurun. Bu noktada potu kaynar su ile doldurarak önceden ısıtabilirsiniz ve ateşe koyduğunuzda aşırı ısınmamış olur. Aksi takdirde kahveniz metalik bir tat alabilir. Ayrıca espresso potu için kullanacağınız kahvenin biraz kabaca çekilmiş olması gerekir.
Filtre tutucusu

Mükemmel bir kahve hazırlamanın yollarından biri de filtre tutucusu kullanmak. Üstelik bu yolla kahvenizi hızlı bir şekilde yapabilecekken aynı zamanda el emeğiniz de ön plana çıkacak. Filtre tutucusu kullanırken öncelikle yapacağınız şey tutucuyu uygun bir kahve demliğinin içine koyarak filtre kağıdı yerleştirmek.

Sonrasında biraz sıcak su dökerek bölgeyi eşit olarak nemlendirin ve ardından kahve demliğindeki suyu boşaltın. Bu noktada su kalitesi son derece önemli, suyun olabildiğince yumuşak olması gerekli. Bu işlem için en ideal kahve çekirdeği ise orta incelikte çekilen olacaktır.
French Press
Elektrik ya da kağıt filtre olmadan kolay bir kahve yapımı sunan French Press tekniği sayesinde kahvenizi hem hızlı hem de zahmetsiz bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk nokta demliği önceden ısıtmaktır. Bu şekilde kahveniz daha fazla sıcak kalır. Sonrasında suyu kaynatıp biraz beklemelisiniz. Kullanacağınız su tamamen kaynar olmamalıdır zira kahvenizin aroması istediğiniz gibi olmayabilir. Son olarak kahve çekirdeklerinizin kalın öğütülmesi, deniz tuzu kalınlığında olması gerekmektedir.
 • BlogOlustur
  1 sene önce

  Sizi gerçekten tebrik ediyorum, harika bir blog siteniz var. Yeni içeriklerinizi bekliyor olacağım. Takipteyim!

  5
  yorum beğen
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER