arama

Boyun Düzleşmesi Bir Rahatsızlık mıdır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Boyun düzleşmesi bir çok kişinin yaşadığı bir meseledir. Kişi bu hastalığın farkına varamayabilir. Boyun ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar ile doktora gidildiğinde radyolojik incelemeler neticeninde tanı konulabilir.

Boyun düzleşmesi en fazla baş ağrısı olanlarda görülür. Hemen hemen tüm hastalarda baş ağrısı tanısı vardır. Bu gibi hastalarda baş bölgesinde ağrı ağırlığın altında baş ve boyun adalelerinde bulunan spazm yatar. Boyun düzleşmesi yaşayan kişiler çoklukla stres ve strese yatkın kişilerdir. Bu sebeple baş ağrıları da büyük ölçüde görülebilir. Klasik bir rehabilitasyon yolu olan adale gevşetici ve antidepresanlar kısmi olarak tesirli olabilir. Lakin ehemmiyetli olan nokta stressiz bir hayat sürebilmek veyahut stresi en üye indirgemektir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilebilen Bir Rahatsızlık mıdır?Boyun düzleşmesi rahatsızlığının tedavisinde boyun ve ensedeki kas spazmını arttıran bozucu alanlar saptamalıdır. Küçüklük döneminde yaşanan boğaz enfeksiyonları ve dişlerdeki çürük gibi vaziyetler benzer meselelerin ortaya çıkmasına ve ense kaslarında spazma neden olarak boyun düzleşmesine neden olabilir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığına sahip kişilerin büyük bir bölümünde temporomandibular eklem başka bir deyişle çene eklemi problemi vardır. Ülkemizde bu alanda uzman sayısında çok bir artış gözlemlenmemiştir. Doğru bir bruksizm yani diş sıkma ve eklem tedavisi, takma ve gnatoloji uzmanlığında nöral terapiye ek olarak yapıldığı takdirde sıhhatli sonuçlar ortaya çıkabilir.