arama

Fıtık Nasıl Oluşur Ve Neden Oluşur

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Boyun ve bel fıtığı, bazı yönlerden birbirine benzer. Genellikle hareket kısıtlamasına ve ağrılara neden olur. Boyun ve bel fıtığı genelde yanlış hareketlerden dolayı oluşur. Buna bağlı olarak; boyundan kol ya da bacaklara yayılan çekilme, kasılma, uyuşukluk, ağrı gibi semptomlar görülür.
Boyun ve belde, omurların arasında ‘’intervertebral disk’’ ismi verilen, kıkırdak yapıda yastıkçıklar vardır. Disklerin görevi eklemin bütünlüğünü korumak ve eklem hareketlerini basitleştirmektir. Bu diskler, iki omur arasında ve yapışık bir haldedir. Diskin bulunduğu ortamdan arka yöne, omurilik kanalının içerisindeki sinirlere ya da omuriliğe doğru yer değiştirmesi sebebiyle baskı yapmasına boyun ya da bel fıtığı denir.

Fıtık Neden Oluşur?

Fıtık, birçok sebepten dolayı oluşabilir. Ancak temel olarak fıtık oluşumu, ani veya zorlayıcı hareketlerden, uzun vade de uygun olmayan ya da kötü kullanımlardan dolayıdır. Bel ve boyun taşıma mekanizması, belli bir yaştan sonra zayıflayabiliyor. Ani ya da zorlayıcı bir hareket yapıldığında ise boyun ve bel fıtığı olarak karşımızı çıkabiliyor. Kilo artışı, iş kazaları, trafik kazaları, düşmeler boyun ve bel fıtığı oluşumuna sebep olan etkenlerdir.
Boyun ve bel fıtığı şikayetleri farklılık gösterir. Karıncalanma, hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrılar ve uyuşma en çok görülen şikayetler arasındadır. Bu ağrılar, bacak ya da bel hareketleri ile daha da artabilir. Hastalığın ilerisi safhalarında ise bacaklarda ve kollarda güç kaybı yaşanabilir.
Boyun ve bel fıtığında, ağrının şiddeti, yayılımı ve yeri kişiden kişiye değişir. Bazı bel fıtığı vakalarında küçük ve büyük tuvalete çıkamama ya da tutumama gibi durumlarda görülebilir. Buna tıp dilinde ‘’kauda euquina’’ sendromu denir ve böyle bir durumda acilen uzman bir hekime gitmelisiniz.

Sırt Fıtığı Neden Olur?

Tıpta ‘’torakal disk hernisi’’ olarak bilinen sırt fıtığı, çok nadir görülebilen bir hastalıktır. Ancak sırt fıtığı olan kişilerde çok ciddi fonksiyonel bozukluklar görülebilir.
Hastalar çok farklı şikayetlerden dolayı doktora gidebilir. Genellikle belirtilen şikayetler arasında saplanıcı veya yanıcı şiddetli sırt ağrıları söylenilir. Fıtığın oluştuğu alana göre değişmekle beraber kasık ağrısı, yan ağrısı ve şiddetli karın ağrısı olarak da görülebilir. Hastalarda kasılmalar, alt ekstremitede güç kaybı, idrar kaçırma ve yürüme zorluğu rahatsızlıklar olabilir. Bu rahatsızlıklara tanı koyulabilmesi için mutlaka nörolojik ve fiziki muayene ile beraber torakal MR incelemesi de yaptırmak gerekir.  Ayrıca uzun süreli şikayetlerde ve yaşı ilerlemiş kişilerde, tomografi gerekir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER