Sağlık

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır sorusu son dönemlerde gebe olan anne adaylarının en fazla merak ettiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise hamile olan annelerin yaşadığı olumsuzluklar ve problemler nedeniyle zehirlenme korkusu yaşamaları neticesinde endişeye düşme durumlarıdır. Ancak gebelik zehirlenmesi nasıl anlaşılır sorusunun cevabını vermeden önce bilmemiz gereken en önemli konu ise gebelik zehirlenmesi belirtileri hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmaktır.

Bazı hamilelik dönemlerinde görülen gebelik zehirlenmesi, anne adayının ve bebeği için ciddi sorunlar ortaya koymaktadır. Bu nedenle gebelik zehirlenmesi oluşmadan önce erken fark edilmesi gerekmektedir ve bunun yanı sıra gerekli ve yapılması gereken tedbirlerin önceden alınması hayati önem taşımaktadır. Ancak, hamile anne adaylarının yaklaşık %4’lük kısmında görülen hamilelik zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır ve tedavi işlemleri nedir sorularına cevap vererek önlem ve tedbirleri almanız konusunda yardımcı ve bilgi verici olmak için bu yazıyı sizin için hazırladık.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Hamilelik döneminde anne adayının yaşadığı gebelik zehirlenmesi, rahmin iç yatak kısmını döşeyen, kıvrık arter damarların aşırı derecede daralması ve oluşan bu durumlar neticesinde bebeği yeteri kadar besleyememesi durumudur. Tıp teriminde preeaklampsi olarak da isimlendirilen gebelik zehirlenmesi, oldukça ciddi sağlık sorunlarının oluşmasının yanı sıra anne ya da bebeğin ölümüne kadar yol açan önemli ve dikkat edilmesi gereken bir sorundur.

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Gebelik zehirlenmesi belirtileri erken tanı ve tedavi için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle en sık karşılaşılan gebelik zehirlenmesi belirtileri ise şöyle;

 • Hamilelik dönemi boyunca sık sık ya da ara ara şiddetli baş ağrıları
 • Görme esnasında bulanıklık oluşması ya da bulanık görme
 • Bilinçte değişkenlik durumları
 • Nefes almada sorun yaşamak ya da süre gelen nefes darlıkları
 • Ödem oluşması
 • Midenin üst kısmında şiddetli ağrıların olması
 • İstemsiz bir şekilde kasılmaların meydana gelmesi
 • Gün içinde çok güçsüz hissetme ya da günlük hayatta sürekli yorgunluk hissi
 • Süre gelen yüksek tansiyon sorunları
 • İdrar yapma esnasında idrarlarda proteinlerin görülmesi ya da idrar yaptıktan sonra görülmesi
 • Vücudun farklı bölgelerinde ödemlerin oluşması
 • Böbrek ve karaciğerlerde fonksiyonların yerine getirememesi ya da bozulmaların oluşması

Yukarıda listelenen belirtiler gebelik zehirlenmesi olan anne adaylarında en fazla görülenlerdir. Ancak gebelik zehirlenmesi durumunun dışında en dikkat edilmesi gereken konu ise yüksek tansiyondur. Bu nedenle yüksek tansiyona ayrı bir parantez açmamız gerekiyor.

Hamilelik döneminde yüksek tansiyona dikkat edin

Hamilelik dönemlerindeki anne adayları doktor kontrolüne gittiğinde doktorlar tarafından en fazla uyarıldığı konu ise yüksek tansiyon konusudur. Ancak bu durum genellikle ciddiye alınmaz. Hamilelikte yüksek tansiyon en fazla dikkat edilmesi gereken konular arasında olduğunun unutulmaması gerekir. Hamile anne adayları tansiyonlarını yükseltecek durumlardan kaçınarak beslenmelerine dikkat ederek gün içerisinde sık sık tansiyonunu ölçerek tansiyon durumlarını kontrol ettirmelidir. Bu nedenle hamilelik döneminde gebelik zehirlenmesi kadar önemli olan konu da yüksek tansiyondur. Bu nedenle tansiyonunuza dikkat edin.

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

 • Gebelik zehirlenmesi konusunda ilk ve öncelikli konu hastanın öyküsü çok önemlidir. Bu nedenle aşağıda liste halinde verilen konular gebelik döneminde yüksek tansiyon için çok önemli ipuçlarını barındıracaktır.
 • Gebelik zehirlenmesi 35 yaş ve üstünde olan hamile adaylarında daha fazla görülür. Yani 35 yaş üstünde gebelik zehirlenmesi riski alt yaş gruplarına göre daha fazladır.
 • İlk gebeliğini tamamlamış olan anne adaylarında, bir önceki gebelik dönemlerinde preeklampsi teşhisi konulmuş hamile annelerde diğer annelere göre daha fazla görülmektedir.
 • Hamile anne adaylarının vücut kitle endeksi otuzun üstünde olanlarda daha fazla görülme riski bulunmaktadır.
 • Hamile olan anne adaylarının ailesinde gebelik zehirlenmesi yaşayan birileri mevcut ise diğer hamile anne adaylarına göre daha fazla risk altındadır.
 • Hipertansiyon, diyabet ya da böbrek hastalığı bulunan hamile anne adaylarında daha fazla görülme riski bulunur.

Preeklampsi İçin Hangi Testler Yapılır?

Yukarıdaki listede belirtilen bireylerde preeklampsi görülme riski diğer hamile anne adaylarında daha fazla görülme riski bulunur. Gebelik dönemlerinin 11 ile 13’üncü haftalarında yapılan test kan basıncı ölçümü anne adaylarının hastalık teşhisi için en önemli adımlar arasındadır. Yapılan testler sırasında muayene eden doktorun şüphelenmesi durumunda hamile anne adayının tam kan sayımı ve yan tetkikleriyle ortaya çıkarabilecek karaciğer enzim testleri de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra serum kreatinin ve ürik asit değerleriyle birlikte hamile anne adaylarına idrar tetkikleri testleri de yapılarak şüphelerin ortadan kaybolması ve oluşabilecek bütün riskler göz önüne alınarak sonuca bağlanır. Yapılan bu testlerin tamamı gebelik döneminde olan anne adayının ve bebeğinin daha sağlıklı bir birey olması amaçlanmaktadır. Bu nedenle doktor bu testleri sizden istediği zaman sorun çıkarmadan bütün testleri yapın.

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik zehirlenmesi tedavisi için ilk ve en öncelikli konu sizi muayene eden doktorun tanı ve teşhisini konmasıdır. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi sizi muayene eden doktor ihtiyaç duyulan bütün testleri yaparak preeklampsi teşhisini size koyduktan sonraki aşamada ise size en uygun tedavi planını hazırlar.

Bu aşamadan genellikle en ve öncelikli önemli konu doğumun yapılması olacaktır. Gebe olan anne adayı çocuğunu dünyaya getirdikten sonra bu süreç normale dönecektir. Tüm bunların dışında preeklampsi gebelik döneminin takibindeki durumlarda aşağıdaki listedeki uygulamalar daha sık görülmektedir. Lakin üzerinde durulması gereken en önemli konular ise alınacak bütün tedbirlerin doktor tarafından ve doktor kontrolü altında uygulanması gerekmektedir.

 • Süregelen tansiyon kontörlü
 • İhtiyaç duyulduğu durumlarda kalsiyum takviyesi yapılmalı
 • Ödem ve hipertansiyonu azaltmak amacıyla az tuzlu ya da bol proteinli diyet yapılmalıdır.
 • Yüksek tansiyonu kontrol altına almak amacıyla tansiyon ilacını da doktor kontrolü altında uygulayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen bütün bu uygulamaların doktorunuz tarafından verilmesi ve doktor kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü altında yapılmayan bütün bu uygulamalar ciddi sağlık problemlerinin yanı sıra bebeğinizin sağlığını da ciddi tehlikeye atacağını asla unutmayın. Gebelik zehirlenmesi şüphesi ve belirtilerden en az bir tanesi dahi sizde mevcut ise yapmanız gereken ilk şey doktor muayenesine giderek kontrol olmaktır. Eğer ihtiyaç duyulursa gerekli testler eksiksiz yaptırılarak bebeğiniz ve sizin sağlığınız için en önemli adımları atmanız olacaktır. Unutmayın sadece kendi sağlığınız değil aynı zaman da bebeğinizin sağlığı da sizin elinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu