Banka ve Kredi

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nedir? Sorusu son dönemlerde en fazla merak edilen konular arasındadır. Bu nedenle bu yazımızda en fazla merak edilen GSS prim borcu hakkında merak edilen tüm konulara açıklık getirerek bilgilendirme yapacağız.

Ülkemizde son dönemlerde uygulanmaya konan Genel Sağlık Sigortası sistemi 18 yaşını dolduran tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamı altına almaktadır. Uygulamaya konan bu sigorta sayesinde hastanelerde verilen hizmetlerin tamamından tüm vatandaşlarımız faydalanabiliyor. 18 yaşını doldurmuş ancak Genel sağlık sigortasından yararlanamayan vatandaşların ise belli bir ücret ödeyerek uygulama kapsamına girmeleri mümkün haline getirilerek belirli bir ücret karşılığında hizmet alabiliyor. İlgili bu sigortadan faydalanabilmek için yapılması gerekenler oldukça kolay bir şekilde vatandaşlarımızın karşısına çıkmaktadır. Bir evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3’ünden daha az olması durumunda genel sağlık sigorta primi ödenmesine gerek kalmadan uygulama kapsamına girerek hastaneden faydalanabiliyordu. Aylık geliri 676 TL ile 2029 TL arasında olanlar ise sadece 81 Türk Lirası ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamına girebiliyorlar. Aylık geliri 2030 TL ile 4000 TL arasında olan vatandaşlar ise 243 Türk Lirası ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamı altına girebiliyorlar.

 Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nedir?

Genel Sağlık Sigortası uygulamasından önce farklı sosyal güvenlik kurum ve kuruluşları söz konusu halinde iken son düzenlemelerle daha iyi bir hale getirildi. Bu kurumlar kapsamında olanlar sadece kendi kurumlarından sağlık hizmeti alabiliyorken başka kurumlardan faydalanamıyorlardı. Getirilen sistem sayesinde gözler genel sağlık sigortasına çevrilmiş durumda. Genel sağlık sigortası ile beraber her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eşit sağlık hizmeti alması sağlandı. Genel sağlık sigortası ile çalışan kişiler için ücretsiz olurken çalışmayanlar için yukarıdaki kısımda yer alan yukarıda belirttiğimiz kriterler arasında yer alanlar ilgili ödemeleri yaparak sağlık yardımlarından faydalanabilerek herkesin eşit şartlar altında faydalanabilmesi sağlandı. Bu sayede genel sağlık sigortası prim borcunun kimlere çıkacağı merak edilenler arasında yer almaktadır.

 Genel Sağlık Sigorta Prim Borcu Kimlere Çıkar?

Herhangi bir kurum ya da kurumlarda sigortalı işte çalışmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir elde etmeyen 18 yaşını geçen bireylerin, liseye gitmesi halinde 20, üniversiteye gitmesi halinde 25 yaşını doldurmuş ve ailesinin bakmakla sorumlu olduğu kişi sınıfında yer almayan her TC vatandaşının Genel sağlık sigortası prim borcu vardır. Bu konu içinde yer alan her bir bireyin genel sağlık sigortası prim borcu ödemesi zorunlu bir hale getirilmiştir. Tanımın içinde yer alanların ise öncelikli olarak gelir testi yaptırmaları zorunlu hale getirilerek ilgili şartları kapsayanların gelir testleri yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra ise ne kadar prim ödenmesi gerektiği belirlenir ve bu primlerin düzenli olarak ödenme yapmaları gerekmektedir. Gelir testi yaptırmadan genel sağlık sigortasından faydalanılması halinde ise en yüksek primlerden borçlanmaya başlanmaktadır. Bu borçlanma ücreti ise 486,96 Türk Lirasıdır. Bu borç biraz yüksek olduğu dikkatlerden kaçmaması gerekir. Bu nedenle bu yüksek ücreti ödememek için ilk olarak gelir testinin yaptırılması gereklidir. Aksi durumda bu yüksek ücretin ödenmesi zorunlu hale gelecektir. Genel sağlık sigortası Prim Borç Sorgulama İşlemleri genel sağlık sigortası prim borç sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlete TC kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. E devlet üzerinden sisteme girildikten sonra arama kısmına genel sağlık sigortası prim borç sorgulama yazılarak ilgili işlemin işlemlerin yapılması gerekmektedir

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu

Genel Sağlık Sigortası Borcu Olanlar Ne Yapmalı?

E-devlet üzerinden sorgulama işlemlerinin yapılmasının ardından genel sağlık sigortası prim borcu olanların daha sonra yapması gereken ilk konu ise gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Eğer gelir testi yapılmadığı durumlarda en yüksek bedelle ödeme yapmaları zorunlu hale getirilecektir. Gelir testi yaptırılması ardından yeniden prim borç sorgulamasını E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Yine de borç çıkması halinde bu borçların ödenmesi zorunlu olduğu için ödenmesi gerekmektedir.

Genel sağlık sigortası Borcu Olanlar Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Genel sağlık sigortası prim borcu olanların yurt dışına hiçbir şekilde çıkmaya engel bulunmamaktadır. Lakin genel sağlık sigortası prim borçları ödenmediği için bu borçlar birikerek daha yüksek bir ücretle karşı karşıya kalınacağının unutulmaması gerekir. Önerilen ise eğer genel sağlık sigortası prim borcunuz var ise yurt dışına çıkmadan önce bu borçların ödenmesi ve daha sonra toplu olarak bu borçların karşınıza çıkmamasıdır.

 Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Emekli Olmayı Engel Olur Mu?

Genel sağlık sigortası prim borcu olan kişilerin emekli olması hiçbir şekilde mümkün değildir. Emekli maaşının alınabilmesi için genel sağlık sigortası prim borcunun ve benzer sigorta borçlarının ödenmesi zorunlu olduğu için bu borçların tamamının ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumu bulunmadığı için bu borçlar ödenene kadar emekli olmanın hiçbir yolu bulunmadığının altını çizmekte fayda var.

 Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Maaştan Kesilir mi?

Genel sağlık sigortası prim borcu olanların bu borçları hiçbir şekilde maaştan kesilmemektedir. Prim borcu olanların bu borçlarını elden ya da bankalar üzerinden ödemeleri gerekmektedir. Bu nedenle maaşınızdan hiçbir şekilde kesinti yapılmayacaktır.

 Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Olan Muayene Olabilir mi?

Genel sağlık sigortası prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için gerekli kanunlarda belirtilmiş olan en az 60 günlük prim ödemiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca hiçbir şekilde az ya da çok prim borcunun da bulunmaması gerekmektedir. Bu manada 60 günden fazla prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden hiçbir şekilde faydalanmaları mümkün değildir.

 Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Ödenmesi Zorunlu mu?

Genel Sağlık Sigortası borcu olanların bu borcu ödemeleri gerektiğimim zorunlu olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle erken ya da geç dönemlerde dahi olsa bu borcu ödemeleri gerekir. Bu borçlar zamanında ödenmediği durumlarda, eski borçlarla birleşerek karşınıza oldukça ciddi bir oranda borcun çıkacağını asla unutmayın. Genel sağlık sigortası borçları ödenmediğinde emekli ikramiyesi ve maaşının alınamadığının da altını çizmekte fayda var. Ömür boyu bir bireyin çalışamayacağı bilindiği için genel sağlık sigortası borcunun ödenmemesinin de söz konusu olmadığını bilmekte fayda var. Bu manada genel sağlık sigortası kapsamında ödenmesi gereken primlerin miktarlarının hesaplanabilmesi için gelir testinin yapılması oldukça önemli bir yere sahiptir. Gelir testinin yapılması ardından ödenmesi gereken primler belli olacak ve gelirinize göre ödemelerini yapabilirsiniz. Bu testin yaptırılmaması halinde en üst seviyeden prim borçlanması ile karşı karşıya kalacağınızı unutmayın. Bunun en önemli nedeni ise geliriniz 81 Türk Lirası ödemeye müsaitken gelir testi yaptırmadığınız için en üst seviye olan 486,96 Türk Lirasını ödemenizin mümkün olmayacağı için bu borç birikerek karşınıza daha yüksek çıkacağı için ilk ve en öncelikli konu olan gelir testi yaptırmayı asla unutmayın. Ayrıca sağlık hizmetlerinden faydalanılabilmesi için de bu prim borçlarının ödenmesi gerektiğinin de tekrardan hatırlatmakta fayda var. Prim borçlarına yönelik herhangi bir af çıkmadığı durumlarda bu borçların er ya da geç az ya da çok fark etmeksizin herkes tarafından ödenmesinin zorunlu hale geleceğini ve ödenmesi gerektiğinin altını çizelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu