Genel Kültür

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, sınırsız kaynaklardan olan Güneş ile sağlanan parlak ısıdır. Güneş çekirdeğindeki füzyon ile ortaya çıkan bu sonsuz enerjinin kaynağı, temel olarak hidrojenin helyuma dönüşmesi sürecidir. Güneş ile çevresindeki sayısız gezegen Dünya için temel enerji kaynağı. Hatta Güneş ile gezegenlerin enerjileri her gün genişleyen evren için de bir enerji kaynağı.  Bir evrenin bir başka evrene açılıp açılmadığı konusunda uzun tartışmalar halinde olan bilim dünyası, literatürdeki Güneş enerjisinden gerçek manada daha efektif yararlanılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya’daki birçok canlı için doğrudan yaşam kaynağı olan Güneş’i bazı günler doğduğu halde göremezken bile bunalımlı ruh haline bürünen insanlar, belli mineraller ve vitaminler için Güneş’e ihtiyaç duyduğu ve ruhani anlamda Gün Işığının rahatlatıcı etkisi dolayısıyla Güneş’in bulutların arkasına saklanmasına katlanamıyor. Bu durum yaşam kaynağını doğrudan Güneş’ten alarak bekalarını Güneş2e borçlu olan canlılar için ise çok hayati bir durum olabilir.

Güneş Enerjisi Neden Önemli?

Güneş Enerjisi Neden Önemli?

Bilgiportali.net, enerji, sağlık, bilim, teknoloji, ekonomi, iklim değişikliği ve geri dönüşüm ile toplum alanlarında farkındalık yaratmaya çalışan ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Dünya bırakma konusunda doğaya, insana ve her şeye değer katma gayesinde bir yayın organıdır. Makalemiz ile birlikte yenilenebilir Güneş enerjisinin neden önemli olduğunu öğrenecek ve bunu öğrenmek ile kalmayıp, tüketim toplumundan üretici topluma geçilmesi gerektiğini belirterek, sınırsız kaynakların derinliğini keşfetmek konusunda kararlı bir adımda atmış olacağız.

Nihayetinde aslında o hep varsayılan ve Rostow’un da sınıflandırdığı toplum kalkınma modelinde gelişmişliğin ve kalkınmışlığın söylemi tüketim toplumuna geçiş! Peki, tüketim toplumuna geçmekle gerçekten gelişmiş olunuyor mu? Doğaya değer katmadan, sınırsız enerji kaynaklarını tahrip ederek, kıt kaynakları tüketerek. Üretmeden tüketmek ve var olan kaynakları da rant uğruna tahrip etmek ne gelişmişliğin ne de kalkınmanın söylemi olabilir. Bunun aksine Güneş gibi sınırsız enerji kaynaklarından maksimum fayda sağlamak ve iklim değişikliklerine neden olmadan Güneş’in efektifliğini korumak gerekiyor.

Güneş Enerjisi Verimi Düşüyor Mu?

Güneş Enerjisi Verimi Düşüyor Mu?

Güneş kuşkusuz sayısız faydalı ışını ile yaşamın ana kaynağı. Ancak Antartika üzerinde giderek açılan ozon tabakası normal şartlarda Güneş’in zararlı ışınlarını egale ederek Dünya’ya minimum derecede zararlı UV ve maksimum derecede faydalı ışınının gelmesini sağlarken artık bu işlevini tam olarak yerine getiremiyor. Bu durumu tersine çevirmek ne yazık ki mümkün değil ancak kıt kaynaklar yerine Güneş enerjisi gibi kaynaklardan enerji temin etmek, yenilenebilir enerjiyi fosil kaynaklı ve doğaya zarar veren enerji türlerine tercih etmek yapılabilecekler arasında.

Yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş enerjisiyle alternatif enerji kaynakları ile yaptığımız birçok şeyi yapabiliyoruz. Çünkü:

  • Güneş enerjisi tükenmeyen bir enerji kaynağıdır.
  • Arı bir enerji kaynağıdır, içinde karbon, toz, kükürt, gaz duman gibi zararlı maddeler bulunmaz.
  • Hiçbir şekilde transit bedeli ya da bir başka ulaşım bedeli olmadan sağlanır.
  • Güneşlenme süresine bağlı olarak Dünya’nın birçok yerinde alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir.
  • Sanayi dahil birçok sektörde enerji yaratacak kadar güçlü bir enerjidir.
  • Diğer tükenebilen enerji kaynakları ile karşılaştırıldığında bu enerji kaynaklarında çıkabilecek bir sorun sistematik bir soruna yol açacakken, Güneş enerjisi ile böyle bir sorunla karşılaşılmaz.

Dünyada Güneş Enerjisinin Önemi

Dünyada Güneş Enerjisinin Önemi

Güneş enerjisi küresel farkındalığı ile Dünya’nın her yerinde hayat bulmaya başladı ancak bu yeterli gelmiyor. Hala Güneş enerjisi ile enerji ihtiyacını karşılamakta avantajlı olan bazı bölgelerin yani güneşlenme süresi çok olan bölgelerin bu seçenek yerine doğaya zararlı diğer yolları tercih ettiği görülüyor. Bu duruma dikkat çekmek isteyen ekoloji siteleri, enerji siteleri ve STK’lar olduğu gibi, bürokratlarında bir takımının bu tür faaliyetlerde bulunduğunu görebiliyoruz. Çeşitli şirketlerinde bundan yararlanacak yatırım projelerinin olduğu bilinmekte.

Rüzgar kaynağı yenilenebilir enerjiler arasında yer alan ve en fazla tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Doğaya olan faydanın insandan değil yine doğadan olduğunun da net bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. İşte Güneş enerjisi de özellikle son yıllarda, çeşitli şirketlerin şarj edilebilir ürünleri piyasaya sürmeleri ile birlikte önem kazanmaya başlamış durumda. Ancak henüz ısı kaynağı olarak tam anlamıyla kullanılamıyor. Haliyle bizi ısıtan ve ışık veren Güneş’ten tam olarak yararlanamıyoruz.

Türkiye'de Güneş Enerjisi

Türkiye’de Güneş Enerjisi

Realist bakacak olursak, dünyada en fazla Güneş enerjisinin kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Bu size komik gelebilir ama gözünüzde canlandırırsanız eğer ve halen günümüzde Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Akdeniz’de yaz aylarında sıcak su ihtiyacı Güneş Enerjilerinden alınmaktadır.

Türkiye’de özellikle sıcak su ihtiyacı yaklaşık olarak 60 yıldır yaz aylarında “yoğun bir şekilde” Güneş’in sağladığı ısıdan elde ediliyor. Kış aylarında Güneş’in sıcaklığı o kadar fazla olmadığı için, ne yazık ki bunları kullanamıyoruz. Hem Türkiye’de ve hemde dünyanın her yerinde yapılan seracılıkta, Güneş’ten alınıyor olmasa da, ana fikir kaynağının Güneş olduğunu biliyoruz.

Doğal ortamından arındırılan seraların içerisinde yakılan sobalar sayesinde ortam ısıtılıyor ve toprağın sıcaklığı yapay bir şekilde arttırılarak, kış aylarında da yaz meyve ve sebzelerinin yenmesi sağlanıyor. Yine dünya genelinde Güneş Panellerinin de kamp araçları, dağ evleri, teknelerde kullanılmaya başlanmış durumda. Burada Güneş’ten alınan ısı sayesinde, enerji şarj ediliyor ve kullanılıyor. Lakin fiyatları yüksek olduğu için, çok fazla tercih edilmeyip, sadece zorunlu alanlarda kullanılıyor.

Türkiye'de Güneş Enerjisi

Ülkemizde yenilenebilir enerjiye ciddi bir devlet yatırımının olduğunu söyleyelim. Bu konuda detaylı bilgilere Enerji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ya da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu üzerinden, yenilenebilir enerji başvurusu yaparak, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu