Sağlık

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?  Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon), yüksek kan basıncı anlamına gelen bir terimdir. Tıp literatüründe ise, birçok farklı nedenle ve özellikle 35 yaş sonrası dönemlerde ortaya çıkabilen kan basıncı yüksekliği hastalığına verilen addır. Hipertansiyon hastalığında, damar içinde akan kanın, damarın iç yüzeylerine yaptığı basınç normalin üstüne çıkar; teşhis ve tedavi edilmediğinde, bu yüksek basınç damarın iç yüzey bölümlerinde hasara yol açarak, damarlarda tıkanma, yırtılma gibi hayati sorunlara ve organ yetmezliği gibi ağır başka hastalıklara yol açabilir.

Hipertansiyon; yanlış beslenme, sigara, alkol, obezite, stres, genetik yatkınlık gibi birçok faktörle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişinin hiper tansiyon hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Hipertansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Hipertansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yanlış beslenme ve özellikle aşırı tuz tüketimi hipertansiyon hastalığında da önemli bir nedensel faktör olduğu için, hipertansiyona iyi gelen yiyecekler tüketmek, hem bu hastalığı önlemek, hem de varsa bu hastalığı kontrol altında tutmak bakımından önemlidir.

Öncelikle, hipertansiyon karşısında et, tuz, yağ ve yumurta tüketimini azaltmak ve genel olarak olarak sebze ve meyve tüketimini artırmak gerekir. Sarımsak, kereviz ve özellikle yapraklı sebzeler, hiper tansiyon diyetinde son derece önem kazanır.

Muz, çilek, kavun, şeftali gibi lifli, mineral ve vitamin zengini meyveler ile brokoli, ıspanak, domates, kabak, patates gibi sebzeler, hiper tansiyon üzerinde oldukça etkilidir. Günümüzde hemen her tür hastalığın tedavisinde kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri, hiper tansiyon hastalığının tedavisinde de etkin biçimde kullanılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Bitkisel Tedavi Nedir?

Bitkisel Tedavi Nedir?

Bugün tıpta, hastalıkların tedavisinde kullanılan hemen tüm ilaçların nihai kaynağı doğal, bitkisel ürünlerdir. Hermalizm olarak da adlandırılan bitkisel tedavi, uygarlık tarihi kadar eski olan, Kızılderililer, Hititler, İnkalar gibi uygarlıklardan başlayıp bugüne değin uzanan etkili bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntemde, hastalıkların tedavisinde çeşitli doğal, bitkisel ürünler kullanılır. Belli bir hastalığın tedavisinde etkili olan ve bu etkisi açıkça kanıtlanmış ürünlere şifalı bitkiler denmektedir. Bugün diyabet, kolit, felç, romatizma, ülser, damar tıkanıklığı, hiper tansiyon, siroz gibi birçok hastalığın tedavisinde bitkisel tedaviler etkin biçimde kullanılmaya devam ediyor.

Bitkisel tedavilerden sadece hastalıkların tedavisinde değil, sağlığı korumak ve potansiyel hastalıkları önlemek amacıyla da yararlanılmaktadır.

Bitkisel Tedavi yöntemleri

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel tedavi dendiğinde ilk akla gelen, genellikle şu veya bu hastalığa iyi gelen yiyecekler olmaktadır. Bunun nedeni, hemen her hastalığın tedavisinde kullanılan özel diyetler olması ve şifalı bitkilerin de bu diyetlerin vazgeçilmez bir unsuru olmasıdır.

Bitkisel tedavi yöntemleri, hastalıkların tedavisinde çeşitli bitkiler ve bitkisel kombinasyonların kullanımına dayalı olarak oluşmuş, olumlu etkileri zamanla kanıtlanmış yöntemlerdir. Bu yöntemlerin kullanılması, kesinlikle uzmanlık ve bilgi gerektirir. Hangi bitkilerin, hangi hastalık için ve nasıl kullanılacağı konusunda uzmanlardan destek almak veya bu konuda güvenilir kaynakları araştırmak şarttır. Bir hastalığın tedavisinde son derece olumlu sonuç veren bir bitkisel tedavi, başka hastalıkların tedavisinde tam aksi sonucu verebilir; çünkü bitkisel tedavinin başlangıcı, önce zarar vermemek ilkesi üzerine kuruludur. Bu nedenle bitkisel tedavi yöntemleri için, bu alanda uzmanlaşmış kişi veya kurumlara başvurmak, en doğru ve sağlıklı sonucu almak açısından esastır.

Günümüzde hipertansiyon tedavisi bitkisel tedavi yöntemleri etkin biçimde kullanılıyor. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli bitkisel kombinasyonlardan oluşan doğal, bitkisel ilaçlar mevcuttur.

Türkiye’de 27 Mayıs 2004 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiş 5179 numaralı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile bitkisel ilaçlar artık sadece eczanelerde satılmaktadır.

Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hipertansiyon hastası olanların özellikle şekerli, yağlı yiyeceklerden kaçınarak daha çok bitki türü yiyeceklere yönelmesi ve bu şekilde 7/24 kontrollü beslenmeyi takip etme şartıyla hayatlarını yaşamaları; şayet mutlu bir yaşam sürmek istiyorlarsa kati madde değerinde yer alır. Yüksek tansiyon karşısında bitkisel yöntemlerini takip etmek bireyin hayatını kolaylaştırır; fakat bunun öncesinde kanın damarlarındaki hareketini sürdürebilir kılmak adına hareketli bir yaşama geçilmesi daha evla olur. Bitkisel ürün bazında düzenli tüketilmesi gereken maddeler:

  • Sarımsak, limon, maydanoz
  • Sütsüz ve şekersiz bitter çikolata
  • Doğal kakao, bitter çikolatadan çok daha iyidir.
  • Lavanta, Jojoba, Mercanköşk

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon İçin Diyet Önerileri

Diyetiniz yüksek veya normal bir tansiyonda olup olmayacağınız konusunda büyük rol oynamaktadır. Tansiyonu düşürmek için önerilen diyet programları, öncelikli olarak yağ, sodyum ve alkol tüketimini azaltmayla başlamalıdır.

Çok fazla tuz veya sodyum vücudun sıvı tutmasına neden olarak kan basıncını arttırır. Muhtemelen fazla tuz almanın tansiyonu arttırabileceğini birçok kişi de biliyordur. Ancak çoğu insan potasyum kaynağının, sodyumun kötü etkilerini azaltıcı faydalarından haberdar değildir. Ve çoğumuz bu mineralden yeterince faydalanamıyor.

Öte yandan, potasyum, magnezyum ve lifli besinler tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle meyve ve sebze gibi yiyecekler potasyum, magnezyum ve elyaf bakımından yüksektir ve vücuttaki sodyum miktarını düşürür. Ayrıca fındık, tohumlar, baklagiller, yağsız etler, kümes hayvanları iyi bir magnezyum kaynağıdır ve diyet programında sık sık kullanılmalıdır.

Alkol, tütün ürünleri, tuz, doymuş ve trans yağlar, kırmızı et, tatlılar ve şekerli içeceklerden olabildiğince kaçınılmalı veya kontrollü bir şekilde alınmalıdır. Yüksek tansiyonunuz olmasa bile, alkol kan basıncınızı arttırabilir. Günlük tuz alımını ise 1 çay kaşığı kadar sınırlandırabilirsiniz.

Türkiye’nin en güncel sağlık konularına artık https://bilgiportali.net/category/saglik/ linkinden hemen ulaşabilirsiniz.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Hipertansiyon yazısına https://sagligim.gov.tr/bobrek-hastaliklari/hipertansiyon.html buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu