arama

İnfraruj Lambanın Fıtık Tedavideki Yeri ve Önemi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Kızılötesi ışınlar, yüzeysel ısı artışı ve kas gevşemesini sağlamak ile ağrıyı azaltmak maksadıyla kullanılır. Uygulamanın süresi yaklaşık olarak 10 – 15 dakika civarıdır. En önemli ve en yaygın olanı, elektrik ile acıyı geçirme yöntemidir. Daha çok acı çekilen alan üstüne yerleştirilen elektrotlar yardımı ile uygulanır. Farklı etki ve akım kombinasyona sahip beş farklı akım çeşidi vardır. Vakumlu ya da vakumsuz uygulanabilmektedir. Daha çok, zona ağrısı, boyun ağrısı, bel ağrısı, siyatik, postravmatik ağrı, bel ve boyun fıtığı ağrıları, romatizma ve kireçlenme ağrısı ile kronik ve akut ağrıların bertaraf edilmesinde kullanılır. Ağrıların dışında, kulak çınlamalarında, spazm çözmede, deri ülserlerinin çok çabuk bir şekilde tedavi edilmesinde kullanılır. Aynı zamanda kas çalıştırıcı ve mikro masaj olarak da kullanılır.

Etki mekanizması
İnfraruj ışınlarının vücutta ortaya çıkardığı etki, yalnızca sıcaklıktan ibaret olmayıp bunlarla başlayan aynı zamanda bir biyolojik etkinin de olduğu akıllardan çıkmamalıdır. Bunlar, uygulandığı yerde, çevre sinir uçlarında uyarılma, damarlarda genişleme, birikmiş olan toksinlerin böbrek vasıtasıyla ve terleme yolu ile atılması ve problemli dokuların kendilerini onarma yeteneğinde artma şeklinde açıklanabilir.

KULLANILDIĞI HASTALIKLAR
Çarpma, düşme, kaza gibi travmalardan sonra ve yaşanan kireçlenmelerin yine ciddi acılar göstermeyen zamanlarında, adalelerin sancılı spazmlarında gayet başarılı neticeler almak mümkündür. Boyun ve bel fıtığı başta olmak üzere pek çok omurga rahatsızlıklarında gerek tek başına gerekse diğer tedavi işlemleri ile birlikte ve daha çok onlardan evvel infraruj uygulanmaktadır.

KULLANILAMAYACAĞI ALANLAR
Açık yaraların ve mikrop kapmış yaraların üzerine, sıcaklığa karşı reaksiyon veren bünyelerde, kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında, kanserli alanların üstüne, damar dolaşım bozukluğu, bölgesel his kusurları olan kişilere uygulanmamalıdır.

UYGULAMA ŞEKLİ
Kızılötesi ışınlar veren cihazlar, uygulama esnasında kişiden minimum 35-40 cm uzaklıkta yer almalıdır. Tedavi amacıyla verilen sıcaklıktan rahatsız olunması, çok fazla terlenmesi ya da aksine hiç hissedilmeyecek şekilde hissedilmesi bir probleme işaret eder. Bu uygulama, seanslar şeklinde aşağı yukarı 15-20 kez olabilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER