arama

Kullanıcı Dostu Reklam Yerleşimi Nasıl Olur?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Kullanıcı Dostu Reklam Yerleşimi

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir meseleyi sizinle paylaşmak istiyorum. Web sayfamızdan elbette ki hepimiz kazanç sağlamak istiyoruz. Ancak bunu yaparken ziyaretçilerimizi ne kadar düşünüyoruz ?

Şahsen bir webmaster olarak girdiğim sitelerdeki reklam yerleşimlerini dikkate alırım. Çoğu web sitesi kullanıcı dostu reklam yerleşimini ön plana almışsa takdir ederim ve o sitede biraz gezerim. Ancak bazı sitelere giriyorum ki aman Allah’ım reklam çöplüğü…Reklamlardan site görünmüyor…Böyle yapanlara hem sinir oluyorum hem de acıyorum. Herhalde paraya çok ihtiyacı var ki böyle bir şey yapmış.

Kullanıcı Dostu Reklam Alanları

Arkadaşlar, üstatlar emin olunuz ki sitelerinizi ziyaret eden kullanıcılar da bütün bunlara dikkat ediyor. Zaman zaman ziyaretçiler mail atıyor. Teşekkür ederiz diğer siteler gibi sitenizde her yer reklam olmadığı için diye…Reklam nedir? Önce bunu bilmemiz gerekiyor. Aslında reklam internetin vazgeçilmezidir. Neden? Çünkü günümüzde artık çoğu ürünün ve hizmetin ticareti internetten yapılıyor. Yani emin olun herkes ilgi alanlarına en yakın reklamları görmekten memnuniyet duyar.

Olması Gereken Reklam Yerleşimi Nasıldır?

Yurt dışı sitelerini incelediğimde gördüğüm en önemli hususlardan birisi reklam yerleşimi. Adamlar gerçekten öyle yerleşimler yapıyorlar ki kullanıcıların yanlışlıkla reklama tıklaması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Yani mantık şu, olması gereken mantık kullanıcı zaten ilgi duyduğu reklama kendi bilerek ve isteyerek tıklayacaktır. Daha çok reklam göstermek sitenin kalitesini, sayfa hızını ve kullanıcı etkileşimini düşürecektir. Uzun soluklu bir web sayfanız olsun istiyorsanız daha az ve kullanıcı dostu reklam yerleşimleri ile uzun vadede siz kazançlı çıkarsınız. Bu arada belirtmekte fayda var, benim ve birçok insanın en nefret ettiği reklam tipi vinyet reklam (otomotik, sayfa düzeyi reklamlar) dır. Zira siteye içerik okumaya girmiş bir kullanıcının önüne direkt reklam koymak tabiri caizse ücretini öde ondan sonra içerikten faydalan demekten başka bir şey değildir. Ya da içeriği okurken sağdan soldan fışkıran reklamlar…

Sonuç Olarak

Deneyimlerimle; daha az ve öz, kullanıcı dostu reklam yerleşimlerimle gelirlerin arttığını gördüm. Empati yapın, reklam çöplüğü haline gelmiş bir siteyi mi yoksa oldukça sadece ve az reklam yerleştirilmiş siteleri mi tercih ediyorsunuz? Ne yaparsanız yapın ancak her zaman Kullanıcı Dostu Reklam Yerleşimi çalışmalarınızda ön planda olsun.