Sağlık

Kefirin Faydaları Nelerdir? 3 Adımda Öğrenin

Kefir öncelikle nedir ve nereden bizim kültürümüze girmiştir buna bakmak gerekmektedir. Kelimenin anlamı ile ilgili olarak Türkçe keyif kelimesinden türetildiği düşünülmektedir. İnek, koyun, keçi gibi hayvanların sütünden de yararlanılır.

Tadının hafif ekşi olmasının sebebi fermantasyon sürecinden geçiyor olmasıdır. Bu içeceğin kökeni Orta Asya dağlarında yaşayan topluluklardır. Bu topluluklardan günümüze kadar gelen ve tüm dünyada tüketilen bu içecek aslında fermente edilen süttür.

Bu içeceği sütten farklı kılan nedir diye düşündüğümüz zaman sütten farkı iyi bakteriler denilen bakterilerin kefir içinde daha yoğun bulunması ve bunların bağırsaklar için çok değerli bakteriler olmasıdır.

kefir

Bu iyi bakteriler bağırsakların hareketini hızlandırıp sindirimi kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kefir insan sağlığı konusunda oldukça yararlı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan sağlığına katkıda bulunma bakımından etkili olan pek çok vitamin ve mineral kefir içeceğinin içeriğinde bulunmaktadır.

Esas olarak Kafkas Dağları bölgesinde yaygın olarak tüketilen içeceği, günümüz itibariyle pek çok farklı ülkede tüketilmektedir. Kefir içeceğinin sütten en önemli farkı ise, bağırsak hareketini kısa zaman içerisinde sağlayıcı etkisinin yanı sıra içeriğindeki sindirimi destekleyici olan bakterilerin süt içeceğine göre çok daha fazla olmasıdır.

Laktobasiller olarak tanımlanan ve sindirime destekte olan bakteriler bakımından oldukça zengin olan içeceği, özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar açısından ideal bir içecek olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, sindirim sorunları ve hazımsızlığı da iyi geldiği belirlenen kefir, bu rahatsızlıkların giderilmesinde de etkili olmaktadır. Bütün bu hususlar kefir faydaları olarak sıralanabilmektedir.

Kefir İçeceği ve Bağışıklık Sistemine Katkıları

Kefir İçeceği ve Bağışıklık Sistemine Katkıları

Kefir içeceğinin falyaları oldukça fazladır.

Sindirime yardımcı olan pek çok bakteri açısından oldukça zengin olan içecek, bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliğe de sahiptir.

Zira içecek, sindirim sistemindeki bakteri ve mikropların temizlenmesi sürecine destek olmaktadır. Bu durum ise özellikle mide ülseri gibi rahatsızlıkların önüne geçmeden etken olmaktadır. Esas olarak mide ülserine neden olan bakteri, helikobakter pilori olarak isimlendirilmektedir. Kefir içeceğinde ise bu bakteriyi yok edici bir antibiyotik özelliği barındırmaktadır. Dolayısıyla faydaları olarak mide ülserinin oluşumuna engel olması da eklenebilmektedir.

Kefirin içeriğinde pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. B12, biotin, B1 ve K vitaminleri içeceğinin içeriğinde bulunmaktadır.

Bahsedilen vitaminlerin yanı sıra içeriğinde, yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum da bulundurmaktadır. Kemik sağlığının korunmasında ve kemik kaybının önlenmesinde bahsedilen vitaminlerin etkisi oldukça büyüktür.

Bütün bunların dışında diyabet yani şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında gösterilmektedir. En azından şeker hastalarının tüketebilecekleri. gıdalar arasındadır.

Kefir içeceğinin içeriğinde bulunan bazı bileşenler, insan vücudunun bağışıklık sisteminin düzenlenmesine destek olabilecek bir niteliğe sahip olmaktadır. Bundan dolayı bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığın oluşmasına içecek engel olucu bir etkiye sahip olmaktadır.

Özellikle genel olarak oluşabilecek iltihapların önlenmesinde ve farklı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasının engellenmesinde içeceğin etkisi bilinmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar neticesinde, içeceğin içeriğinde lgE üretimini engelleyici bir özellik barındığı tespit edilmiş durumdadır.

Özellikle vücutta alerjik tepkimelerin ortaya çıkmasında etkili olan lgE üretiminin baskılaması, kefirin alerjik reaksiyonlara karşı iyi geldiğini de göstermektedir. Kefir faydaları hakkında pek çok araştırma yapılmış durumdadır. Yapılan bu araştırmalar neticesinde düzenli olarak kefirin tüketilmesinin yararları üzerinde durulmaktadır.  Bu noktada düzenli olarak içeceğin tüketilmesinin vücutta tümör oluşumuna engel olduğu ve pek çok kanser türünün ilerlemesinin yavaşlatıcı etkisinin bulunduğu saptanmış durumdadır.

Kefir İçeceğinin Besin Değerleri

Kefir İçeceğinin Besin Değerleri

Kefir içeceği besin değerleri açısından oldukça zengindir. Bu noktada içeriği sayesinde insan vücuduna iyi gelen pek çok unsuru barındıran kefir, oldukça kalorili bir içecektir. Bir bardak içecek içerisinde yaklaşık olarak 150 kalori bulunmaktadır. Ayrıca bir bardak içecekte yaklaşık olarak 8 gram yağ bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra, bir bardak kefirde 12 gram karbonhidrat ve 30 gram kolesterol bulunmaktadır. Bir bardak içecek tükettiğimizde yaklaşık olarak günlük A vitamini ihtiyacının yüzde onunu karşılamış olmaktayız.

Ayrıca bir bardak içecek, günlük kalsiyum ihtiyacımızın yüzde 30’unu karşılamaktadır. Bunun yanı sıra protein bakımından oldukça zengin olan içeceğinin bir bardak kadarında yaklaşık olarak 8-11 gram arasında protein bulunmaktadır. Görüldüğü üzere kefir faydaları oldukça fazla olan bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kefirin içerik bakımından zengin olması sayesinde tüketimi sonrasında pek çok vitamin ve mineralin vücuda alınması sağlanmaktadır.

Kefir İçeceğinin Diğer Faydaları

Kefir İçeceğinin Diğer Faydaları

Kefir içeceği çok zaman yoğurtla karıştırılmaktadır. Esasında ikisi de süt ile mayalanmış olsa da aralarında bazı farklar da mevcuttur. Bu noktada içeceğinin kendisi probiyotikken, yoğurt ise probiyotik üretimine yardımcı olmaktadır. Bu fark her iki besin açısından aralarındaki en büyük farkı oluşturmaktadır. Aynı şekilde mayalanmalarından kaynaklı olarak esasında ikisinin de insan vücuduna sağladığı yararlar benzer olmaktadır. Bu bağlamda içeceğinin çok daha etkin bir besin olduğunu da söylemek mümkündür.

Kefir faydaları sıralandığında pek çok yararı olduğu görülmektedir. Asıl olarak geleneksel anlamda pek çok farklı sorunların giderilmesine iyi geldiğinin bilinmesiyle beraber, içeceğin hangi sağlık sorununun giderilmesine katkı sunma noktasında etkili olduğuna dair geniş çaplı bir bilimsel araştırma da yapılmış değildir. Bu noktada toplumun genel kanısına göre bazı rahatsızlıklara içeceğin tüketiminin iyi geldiği bilinmektedir. İltihaplı hastalıkların tedavisine yardım olucu etkisinin yanı sıra vücutta fazla tuzdan kaynaklı olan ödemlerin oluşmasına engel olmaktadır. Ayrıca vücuttaki ödemlerin atılmasına destek olucu bir özelliğe de sahip olmaktadır.

Görsel Kaynağı : Freepik

İçerik : Bilgi Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu