arama

Kenger Nedir? Kengerin Faydaları Nelerdir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Kenger Nedir? Kengerin Faydaları Nelerdir?

Kenger (Gundelia tournefortii), papatyagillerden, 70-80 cm boylanabilen, tüylü, dikenli, sütlü çok yıllık otsu bitkidir. İngilizce’de Gundelia olarak bilinir. Sakız otu ismiyle de bilinir ve köklerinden kenger sakızı elde edilir. Ege yöresinde ise kahvesi yapılmaktadır. Kenger yemekleri bazı yörelerde oldukça meşhurdur. Dünya üzerinde; genelde yarı çöl alanlarda yetişir. Azerbeycan, Türkiye, Irak, İran, Ermenistan, Ürdün, Filistin gibi yerlerde yetişir. Kökleri, gövdesi ve dikenli baş kısmı tüketilir. Kenger otu, yeşilken sebze gibi tüketilir, dikenli baş kısmının ortasında enginar benzeri yenilebilir fındık büyüklüğünde bir yapı bulunur.


Kenger Nedir? Kenger Nerede Yetişir? 

Nisan-Mayıs aylarında çiçekleri açan Kenger Otu, derimsi yapraklı, damarlı, beyazımsı tüylüdür ve gövde yaprakları sapsızdır. Kırmızı mor arası çiçekleri vardır.Ülkemizin hemen her yerinde yüksek kesimlerde yetişir. Türkiye’de yetiştiği yerler: İç Anadolu ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgelerinde yetişir. Ama en çok yemeklerinin ve salatalarının tüketildiği yer Ege bölgesidir. Kenger Otu salamura şeklinde basılıp daha çok doğu illerimizde tüketilir.

Kengerin Faydaları Neler?

Kramp çözücüdür ve migrene karşı faydalı olduğu söylenir. Sindirim sistemine iyi gelmektedir.Sinirleri güçlendirir ve kanı temizler. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.  Kenger sakızı dişleri temizlemekte ve diş etlerini kuvvetlendirmektedir. Kenger Bitkisi özellikle karaciğer organı için çok faydalıdır. Karaciğer yağlanmasına tavsiye edilmektedir. Geleneksel olarak diyabet, göğüs ağrısı, kalp krizi, mide ağrısı, vitiligo, ishal ve bronşit tedavisinde kullanılır. Ayrıca hipoglisemik, müshil, yatıştırıcı, anti-enflamatuar, anti-parazit, antiseptik ve emetik etkileri olduğu bildirilmiştir. Ancak bu etkileri üzerinde bilimsel bir araştırma yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir.

Kenger Turşusu ( Çok Basit )

Kengerler ayıklanıp yıkanır ve bir hafta tuzlu suda bekletilir. Hepsi bu kadar. Tuzlu sudan çıkarılan kengerlerin hemen tüketilmesi gerekmektedir yoksa tuzlu sudan çıkar çıkmaz rengi siyahlaşır. Kenger turşusu, turşu olarak yenildiği gibi kavrularak yumurtalı yoğurtlu hafif yemekleri de yapılır. Genelde bu şekilde tüketimi Muş, Erzurum, Bitlis gibi illerimizde görülür.

Kenger Meftunesi

MALZEMELER
Yarım kg. yağlı kuzu eti ( Kuzu eti yerine diğer etler de olabilir )
1,5-2 kilo  kenger bitkisi ( 1-2 saat suda bekletilir )
2 yemek kaşığı tane sumak ( 2 adet limonda iş görür, daha zahmetsizdir )
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı pul biber
5-6 diş sarımsak
1 yemek kaşığı tereyağı veya margarinHAZIRLANIŞI
Öncelikle Taze sumak 1 bardak ılık suyla, kenger ise temizlendikten sonra bir miktar suyla karıştırılır ve her ikisi 1-2 saat bekletilir.Yarım kg. parça kuzu eti suda pişirilir. Sonra; tencereye yağ eklenir ve temizlenmiş ve suda bırakılmış kenger, etin üzerine eklenir ve hafif ateşte pişirilir. Daha sonra bir kaşık salça katılır. Piştikten sonra kengerin üzerini bir parmak kadar geçecek miktarda beklettiğimiz sumak suyu eklenir. Et piştiğinde yemekte hazırdır.

Afiyet Olsun

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi, Faydaları

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER