arama

Kepeğe İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Tiroid benzeri hormonlarla ilgili rahatsızlıklar veya kan dolaşımı sorunları da saçı etkiler.
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Kepek problemi yaygın ve sinir bozucu bir şikayettir ve piyasada bu soruna yönelik pek çok şampuan veya benzeri tedavi ürünleri satıldığını görebilirsiniz. Bazıları ise bu tip kimyasal formüller yerine doğal yöntemleri denemek ve kepeğe iyi gelen bitkisel yağlarla kepek sorununu çözmek isteyebilir.

Gerçekten de esansiyel yağlar saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir, kepeği azaltıp saç dökülmesini en aza indirebilir. Sağlıklı, parlak ve gür saçlara kavuşmak için bitkisel yağların desteğini alabilirsiniz. Ancak bitkisel yağların tek başına mucize yaratabileceğini söylemek de yanlış olur. Her şeyden önce saçın ne kadar sağlıklı olacağını etkileyen diğer faktörleri de unutmamak gerekir.

Saçın nasıl göründüğü veya ne kadar sağlıklı olduğu günlük hayatınızda hangi saç ürünlerini kullandığınıza bağlı olarak değişebilir. Jöle, saç kremi, saç spreyi, sentetik şampuanlar saça zarar veriyor olabilir.

Beslenme biçiminiz vücudunuzun geri kalanı kadar saçınızı da etkiler.

Saçınızı sık sık boyuyorsanız ya da saçınızı korumadan klorlu havuzda yüzüyorsanız, saçlarınız zarar görecektir.

Stresli olup olmadığınız, geceleri uykunuzu alıp almadığınız ve tabii genleriniz de saçınızın nasıl göründüğünü veya saçlarınızla ilgili problem yaşayıp yaşamayacağınızı belirler.

Tiroid benzeri hormonlarla ilgili rahatsızlıklar veya kan dolaşımı sorunları da saçı etkiler.

Sağlık söz konusu olduğunda biberiyenin pek çok farklı kullanım alanı olduğunu görürüz. Bakteri ve mantar önleyici özeliği vardır. Biberiye sadece saç köklerini canlandırmakla kalmaz aynı zamanda saç derisini de iyileştirir. Susam ya da jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak saç derisine masaj yapılabilir. Her tipte saça uygundur. Ancak biberiye yağı saç rengini biraz koyulaştırabilir, bu nedenle açık renk saçlı olanlar başka bir yağ denemek isteyebilirler.

Uyarı: Tansiyon ve epilepsi hastalarına ve hamilelere biberiye yağı önerilmez.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı en çok sakinleştirici aromasıyla bilinir. Öte yandan cilt ve saç için de önerildiğine sık sık şahit olabiliriz. Badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak saça uygulandığında kepekten kurtulmaya da yardımcı olabilir. Lavanta cildi sıkılaştırıcı etkisiyle saç derisinin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Çay Ağacı Yağı

Antiseptik, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde şüphesiz çay ağacı yağı saç ve saç derisi için etkili bir bitkisel yağdır. Saç derisini çeşitli bakteri ve zararlı canlılardan arındırarak temiz tutar. Saç derisinin yağ oranını dengeleyerek, saç derisinin kurumasını ve kepeklenmesini önler. Çay ağacı yağı oldukça güçlü bir yağ olduğundan taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan kullanılmamalıdır. Dilerseniz şampuanınıza bir iki damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Uyarı: Çay ağacı yağı hassas ciltlerde alerjik tepkilere neden olabilir.

Nane Yağı

Nane yağının cildi yatıştırıcı özelliği vardır. kaşınan, pul pul olan, tahriş olmuş ciltleri rahatlatır. Kaşıntıyı azaltıp kızarıklığı ve kepeği giderebilir. Tüm bu faydalarını gösterebilmesinde antiseptik özelliğinin faydası büyüktür. Yağlı saçlarda saçtaki fazla yağ üretimini durdurarak yağ dengesini de sağlar.

Uyarı: Mentol hassasiyeti olanlara, hamilelere ve 7 yaş altındaki çocuklara önerilmez.

Papatya Yağı

Şifalı bitkiler arasında adı en çok geçenlerden biri de papatyadır. Saç derisi söz konusu olduğunda antiseptik ve yatıştırıcı etkisiyle papatya yağı yine öne çıkar. Cildi yenileyerek pullanmanın önüne geçebilir. Saç derisindeki kaşıntı, kızarıklık, tahriş, iltihap benzeri sorunları azaltmaya yardımcıdır. Bebe yağı veya taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Limon Yağı

Limon yağının artrit ya da sindirim sorunları gibi farklı şikayetleri içeren geniş bir yelpazede adının geçtiğini duyabilirsiniz. Saça gelince yağlanmayı önlediği, kepeği azalttığı ve bakterilerle savaştığı bilinir.

Uyarı: Hassas ciltlerde limon yağı kızarıklıklara neden olabilir. Ayrıca güneş ışınları limon yağının zehirli etkisini ortaya çıkabilir. Limon yağı sürmüş halde güneşe çıkılmamalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç için önerilen pek çok üründe hindistan cevizi yağının bulunduğunu fark etmişsinizdir. Saç derisini iyileştiren, bakterilerden arındırıp besleyen hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç derisini nemlendirerek pek çok farklı koladan kepek sorunundan kurtulmanız için yardım edebilir. Üstelik saçlarınıza çok da hoş bir koku verir. Duştan önce birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile saçınıza masaj yapıp bir saat kadar bekletin ve ardından saçınızı her zamanki şekilde yıkayabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkisel yağların bazıları esansiyel (uçucu) bazıları taşıyıcı yağdır. Esansiyel yağlar su veya bir taşıyıcı yağ ile inceltilmeden doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Bu güçlü yağlar cildi tahriş edebilir veya alerjiye neden olabilir. Bitkisel yağları nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız bir uzmandan yardım istemelisiniz. Kepek sorununun ileri seviyelerinde bir cilt doktoruna başvurulmalıdır. Bitkiler orta dereceli sorunlar için yardımcı olabilir.

Limon yağı saçta pH dengesini sağlar ve kepeği önler.

Nane yağı yağlı saçlara önerilir, yağı dengeler.

Biberiye yağı kepeğe karşı etkili yağlardan biridir.

Çay ağacı yağı saç derisinin nemini dengeler.

Hindistan cevizi yağı kepeği önler ve saça hoş bir koku verir.

Lavantanın cildi iyileştirme özelliği vardır.

 • Büşra
  2 sene önce

  Bazen şampuan değişimlerinde kepeklenme oluyor o yüzden pek değiştirmekten yana değilim şampuanımı

  6
  yorum beğen
 • Alpercan Ozpirinc
  3 sene önce

  Neyse ki saçımda kepek çıkmıyor. Çıkmasına karşın önlem almakta da fayda var tabi burada yazanlardan bir iki tanesini daha önce de görüp deneyen arkadaşlarım oldu başarılı içerik olmuş işe yarıyor denemeye korkan varsa söyleyeyim. Deneyen tanıdıklarım var.

  14
  yorum beğen
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER