arama

Koruyucu Meleğimiz E Vitamini

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı
Şöyle kısaca tanımlayacak olursak, E vitamini antioksidan aktivitesi yüksek ve yağda çözünebilen bir vitamindir. Antioksidan dediğimizde zaten akan sular duruyor. Çünkü gün içerisinde maruz kaldığımız kirli hava, sağlıksız yiyecekler, sigara, günlük iş stresi ve benzeri birçok etken vücudumuzda ‘’serbest radikal’’ olarak adlandırılan zararlı maddelerin oluşumuna neden olmaktadır. Başta kanser türleri olmak üzere birçok hastalığa ve hücre hasarına neden olabilen serbest radikallere karşı vücudumuzu koruyan ajanlar ise antioksidanlardır. Her antioksidan madde vücutta farkı görevler üstlenir. İşte E vitamini de onlardan bir tanesi.


KANSERLE SAVAŞIN…

Antioksidan özelliği ile hücre hasarına karşı koruyucu olan  E vitamini , başta kanser türleri olmak üzere  bir çok hastalığa karşı vücudumuzu korur.

E VİTAMİNİ İLE GENÇLEŞİN…

Cildin yenilenmesine ve genç kalmasına yardımcı olur.  Güzel ve genç bir cildin sırrı da yine sağlıklı beslenmeden geçiyor anlayacağınız.

KALBİNİZİ KORUYUN …

Antiinflamatuar etkisi ile kalp damar sistemimizde kötü kolesterolün yarattığı inflamasyondan ve buna bağlı tıkanmalara karşı damarlarımızı korur. Yine antioksidan özelliği ile serbest radikallerin neden olacağı hücre hasarının önüne geçer. E vitaminin yetersiz alımının kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığına dair birçok çalışma bulunuyor.


SİNİR SİSTEMİNİZİ KORUR…

Demans ( bunama) , alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

YETERLİ E VİTAMİNİ ALIYOR MUYUM?

E Vitamininin önemini okuduğumuz bu yazıdan sonra aklımıza ‘’ peki ben yeterli E vitamini alıyor muyum? ‘’ gibi bir soru gelebilir. Aslında sadece E vitamini değil, tüm vitamin ve mineralleri yeterli alıp almadığımızı bilmek için bir hesap yapmamıza gerek yok. Eğer yeterli ve dengeli besleniyor, beslenmemizde çeşitlilik sağlayabiliyorsak,
E vitamini de dahil olmak üzere tüm besin ögelerini yeterli bir şekilde almış oluyoruz. O zaman E vitamini kaynaklarına şöyle bir göz atalım.E vitamini için sebze ve meyveler en iyi kaynaktır. Özellikle bitkisel yağlar, zeytin, yerfıstığı badem, ayçekirdeği gibi yağlı tohumlar, avokado, susam E vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu besinlerin sadece e vitamini değil birçok vitamin mineral ve faydalı birleşen açısından da zengin olduğunu unutmamak gerekir.

Diyetisyenin mesajı: Paleo diyeti gibi sadece hayvansal ürünlere yönelik popüler diyetleri de bu yazımızla birlikte bir kenara bırakıp, çeşitliliğin sağlandığı bir dengeli beslenmeyi bir kere daha savunuyoruz .Sağlıkla kalın, enerjiniz hiç bitmesin …

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER