arama

Kral Apollon Midas Kimdir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Tarihin gizemli krallarından bir tanesi lakin onun efsanesi dillere destan. Kral Midas Gordion şehrinde yaşamış efsanevi Frigya kralıdır. Krallığa adım atışı, hayatı ve ölümü ile beraber onun efsaneleri tarihe damgasını vurmuştur.Midas M.Ö. 738 – M.Ö. 696 seneleri arasında Gordion şehrinde kraliyet sürmüştür. En çok bilinen Midas’ın kulakları efsanesidir. Yaşadığı dönemde yaptığı çalışmalar ve araştırmalarla değişik bir ehemmiyete sahiptir Frigya halkı için ancak o yaşamaktan nefret etme derecesine gelmiş ve halkına aynı duyguları besleyememiştir. Peki nedir bu efsane?

Midas’ın Kulakları:

Tanrısı Apollon ve Kır Tanrısı Pan arasında yapılacak olan bir müzik yarışması için Kral Midas yargıç olarak istenmiş ve uygun görülmüştür. Midas’ın reyi Pan yerine idi, diğer yargıç ise oyunu Apollon için kullanmıştır. Apollon Midas’a sinirlenip güzel müzikten anlamayan bir insana ancak eşek kulakları yakışır diyerek Midas’ın kulaklarını eşek kulağına dönüştürmüştür. Efsane budur ki Midas artık bu kulaklarla halkının arasındadır. Midas,bunu gizlemeye çalışır susar ve kimselere söz etmez ancak bir gün berbere gittiğinde berber Midas’ın kulaklarını fark eder ama bunu kimselere anlatmaz. Bir müddet sonra dayanamaz ve artık bunu içinde tutamayacağını ve anlatması gerektiğini düşünür, bir kuyuya gider ve haykırır…Efsaneye göre kuyu, sulara, sular, sazlara bu şekilde Midas’ın sırrı herkes tarafından duyulur. Halk, Midas ile dalga geçmeye ve ona hakaret etmeye başlar gölge oyunları ile onun taklidini yaparlar. Kral Midas, bunlara daha fazla dayanamamaktadır kulaklarını kestirmeyi düşünür ve bunu yapar da ancak bir müddet sonra fark eder ki kulakları sarmaşık şeklinde daha önceki halinden daha kötü bir görünüme kavuşur ve tanrıya yalvarır ondan yardım ister. Yaradan Midas’ı bağışlar ancak onu da suskunca öldürür ve kabre gömer.

Şarap tanrısı Dionisos’un yoldaşı Satiros… Bir gün Frigya’yı gezerken Midas’ın gül bahçelerinde uykuya dalar ve Midas onu bulur 10 gün süresince konuk eder bundan etkilenen Dionisos, kral’a istediğini yerine getireceğini söyler ve Midas ondan dokunduğu her şeyi altına çevirmeyi diler bu isteği gerçekleşir. Midas ilk zamanlar hoşnuttur halinden ancak yiyecek, içecek her şeyin altın olması onu zora sokmuştur ve sonra bundan vazgeçtiğini söyler ve yardım ister Dionisos ona, Paktalos ırmağında yıkanmasını söyler Kral bunu gerçekleştirir ve daha önceki haline geri döner.


kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER