Banka ve Kredi

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır ?

Kredi notu en yüksek kaçtır sorusunu cevaplamadan önce bazı konular hakkında bilgi vermek en doğrusu olacaktır. Acil nakit ihtiyacının olduğu dönemlerde en iyi çözüm yöntemi ise bankalardan kredi almak olacaktır. Ancak krediyi veren bankalar her zaman kredi başvurusunu onaylamaz. Bu nedenle kredi başvuru yapan kişilerden bazı önemli konular ve kriterler istenir. Bu kriterlerin en önemlisi ve en önceliklisi ise kredi notu olarak bilinmektedir.

Peki, kredi notu nedir? Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman kredi alabilmek için kredi notunuzun hangi seviyede ya da hangi aralıklarda olması gerekiyor. Bankalar hangi kredi notu aralığında kredi veriyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu en basit yöntemle anlatmak gerekirse, geçmiş dönemlerde kullandığınız kredi ya da kredi kartları hakkında olumlu ya da olumsuz ödemelerinizin değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan puandır. Geçmiş dönemlerinizde kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredisi, araba kredisi ya da bireysel kredinin yanı sıra kredi kartı ödemeleri, faturalarınızın düzenli ya da düzensiz ödemelerinin yanı sıra kredi ve kredi kartlarınızın olan borcunuzdan dolayı yaşamış olduğunuz hukuksal ya da yasal takiplerdir. Bu olumlu ya da olumsuz durumlar doğrudan kredi notunuza etki eden en önemli sebeplerdir. Hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kredinize bu puana göre olumlu ya da olumsuz karar verir. Ancak bu bazı bankalar için geçerli değildir. Bazı bankalar inisiyatif alarak kredi verebilirler.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kişinin kredi puanı 0 ile 1900 puan arasında değişen bir puanlama sistemidir. Kredi notunuzun oldukça yüksek seviyelerde olması kredi alma ihtimaline doğrudan etki ederek kredi almanızda çok önemli bir etken olacaktır. Bireyin kredi notunuzun 0 olması durumunda ise bankalar belirsizlik içine girerek kredi verme konusunda oldukça tereddüt yaşayabilir. Bu duruma göre banka sizin hakkınızda bir fikir beyan etmeden direkt olarak kredi başvurunuzu olumsuz olarak sonuçlandırır.

Bunların yanı sıra ihtiyaç durumunuzda başvurmak istediğiniz kredi kartı ya da kredi ihtiyacınız için başvuru durumunuz gelir düzeyiniz ve ihtiyaç duyduğunuz tutara göre değişiklik gösterse de bankalar genellikle Findeks Kredi Notu aralıklarını kontrol ederek başvurularınızı cevaplandırır.

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi notu en yük sek 1900 en düşük ise sıfır puandır. Ancak bu puan aralıkları ise aşağıdaki gibidir.

Kredi Notu Kredi Risk Grubu
0-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Kredi puan Aralığı 1500 – 1900 puan aralığında olan kişiler banka fark etmeksizin oldukça kolay bir şekilde kredi alabilirler. Ayrıca Kredi puan Aralığı 0- 1099 aralığında olanların kredi alma ihtimali ise hiç yoktur. Lakin bankaların en çekindiği ve tereddütte kaldığı kredi puan aralığı ise 1100 – 1499 puan aralığında olanlardır. Bu kredi puan aralığında olanlar kredi başvurusu yaptığı durumda bankalar sizin ödeme düzeniniz hakkında detaylı bilgiler hakkında bilgi aldığı için az riskli puan grubunda yer alan kredi başvuruları için kararsız kalsalar da genellikle olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Ancak bankaların genel olarak dikkat ettiği tek konu ise kredi puanınız en yüksek seviyede olsa dahi kredi vermeyebilirler. Bu nedenle kredi başvurusu yaptınız ve en yüksek kredi puanınıza sahipsiniz. Banka bu puanınızı görse dahi kredi vermek istemediği takdirde kredi alma şansınız bulunmaz. Bunun nedeni ise kredi puanınızın yanı sıra aylık gelir durumunuz, sigortanızın süresi de bankalar tarafından incelenmektedir. Bu nedenle kredi puanınızın yüksek olması tek başına kredi almanıza yeterli olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu