arama

Lut Kavmi Gölü Ve Tarihçesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Dünya üzerinde bir hayli denizden dahi daha çok bilinirliliğe sahip Lut Gölü ile ilgili az bilinenleri de biz size aktaralım dedik.

Lut Gölü İle ilgili Bilgi ve Hikayesi

Afrika ve Suriye ayrımında takriben 600 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Lut Gölü, 422 metre ile deniz düzeyinden en çok aşağıda olan göl olma unvanına sahiptir. Bu arada Dünya’nın en tuzlu üçüncü gölü olması hasebiyle de hemen hemen hiç kıpırdamadan bel hizasının biraz üzerinde bir yere kadar batmadan suda durabilmek olasıdır. Gölün sıklıkla kullanılan isimi ise Dead Sea, başka bir deyişle Ölü Deniz’dir.

Göle Lut Gölü isminin verilmesinin nedeni ise; Hz. Lut’un peygamber olarak gönderildiği Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirlerinin, bu gölün altında kaldığına konusunda olan inançtır. Kuran’-ı Kerim’de Araf ve Hicr Sureleri’nde bu konu ile ilgili şu ayetler bulunmaktadır;

Hani Lut da kavmine şöyle demişti: “Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? “Sahiden siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz.”… Ve onların üzerine bir (azab) sağanağı yağdırdık. Suçlu-günahkarların uğradıkları sona bir bak işte. (Araf Suresi, 80-84)

Hatıranda (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbette bunda ‘derin bir kavrayışa sahip olanlar’ için sahiden ayetler vardır. O (şehir de) sahiden bir yol üstünde (hala) durmaktadır. Elbette, bunda iman edenler için sahiden ayetler vardır. (Hicr Suresi, 74-77)

Bu şehirlerin sular altında kaldığı konusunda tam olarak netleşmiş veriler yoktur. Ancak Kuran-ı Kerim’de yazılanlardan ve tarih bilgilerinden yola çıkılarak bölgede yer alan volkanik kalıntılar, yer sarsıntısı izleri, çoraklaşmış toprak ve kraterlerin oluşumu gibi bir hayli ayrıntı incelenmiş ve şehrin bu gölün altında bulunduğuna kanı getirilmiştir.

Ölü Deniz’in tuz oranı hasebiyle burada yüzmek oldukça alaka çekici bulunur. Bunun yanı sıra buradaki çamurun ve göl suyunun ise bir hayli cilt meselenine iyi geldiği ve şifalı olduğu söylenir. Hem de bir hayli kozmetik firması buradaki çamuru bir takım ürünlerinin muhtevanına karıştırmaktadır.

Lut Gölü Resimleri

Lut gölünden görüntüler ile hazırladığımız resim galerisi;

Lut Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Lut Gölü İsrail, Batı Şeria ve Ürdün arasında kalmış bir hudut hattı. İsrail ve Batı Şeria üzerinden göle girmek vize işlemleri ve müsaadeler sebebiyle biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden göle gitmek için en doğru seçenek Ürdün üzerinden olacaktır. Amman Merkez’inden takriben yarım saatlik bir minibüs ve hemen peşinden da 15 dakika taksi yolculuğu ile göle erişebilirsiniz. Veyahut Ürdün Turu yapan bir çok firmanın gezi tasarınında Lut Gölü olduğu için bu turlarda birisine de katılabilirsiniz. Göl yakınlarında konaklama olanakları oldukça rahat olduğu için de burada birkaç gününüzü burada geçirmeniz de olası olabilir.Lut Gölü Haritası

Sizlerde Lut Gölü gezilerinizi ve bilgilerinizi, yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER