arama

Moringa’nın Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı
Moringa Oleifera; Asya, Afrika ve Orta Amerika’da mucizevi olarak adlandırılan bir bitki olup yıllarca hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Kökü, yaprakları, tohumu tüketebilen bu bitki salatalarda ve yemeklerde kullanabileceğiniz gibi çay olarak da tüketilebilirsiniz. Hadi gelin bakalım kökünden, yaprağına her bölgesinin farklı faydası bulunan moringayı tüm yönleriyle inceleyelim.Dünyanın en faydalı bitkilerinden sayılan moringa oldukça yüksek protein içeriğine sahiptir. Şöyle düşünün süt ve yoğurda göre 2 kat fazla protein içermektedir ayrıca demir eksikliğinden kaynaklı anemi tedavisinde de etkili olmaktadır. A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir içeriği sayesinde vitamin-mineral deposu olup bağışıklık sistemi güçlendirir. İçeriğindeki A vitamini sayesinde görme işlevinde etisi bulunan moringa yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Esansiyel yani dışarıdan alınması gereken faydalı yağ asitlerinden, özellikle yaprak kısmını tüketerek faydalanabilirsiniz.


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ KUVVETLENDİRİR

C vitamini, karotenoidler, tokoferoller, flavonoidler ve fenolik bileşikler gibi doğal antioksidanlar mevcut olup bu antioksidanlar; enerji üretimi sırasında serbest radikal dediğimiz istenmeyen maddelerin oluşumunu engeller. Bu serbest radikaller eğer  vücuttan uzaklaştırılmazsa; kanser, kalp-damar hastalıkları, erken yaşlanma, artrit gibi hastalıkların görülme risklerini artırmaktadır. Moringa, antioksidan içeriği ile reaktif oksijen türünü azaltarak beyni korur. Bu reaktif oksijen türlerinin vücutta fazla bulunması inflamasyona neden olup kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları, romatoid artirit, chrons, İBS gibi pek çok hastalığa doğrudan veya dolaylı olarak etki etmektedir.  Ayrıca 200 den fazla vücudumuzda antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, anti-inflamatuar, anti-kanser, anti-ülser etki eden maddeler içermektedir.


DAHA DENGELİ İNSÜLİN SEVİYESİ

Hiperglisemik hastalarda pankreasın beta hücreleri tahrip olur, bu nedenle  yüksek glukoz mitokondriye girer ve reaktif oksijen türleri serbest bırakılır. Bu hücre ölümlerine neden olur ve hiperglisemiye yol açan insülin sekresyonunu ve Tip-2 diyabeti azaltır.

GÜNÜMÜZÜN BELASI KANSER

Yedi ölümden biri yanlış tedaviden kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz? Kanserin gelişmesi için spesifik bir neden bulunmamakla beslenme dahil pek çok faktör kansere neden olabilir. Son çalışmalar moringanın kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini ortaya koymaktadır.


HÜCRE YENİLENMESİ

Özellikle yaprak kısımları daha sağlıklı saçlar, yenilenmiş daha parlak bir cilt ve çabuk iyileşen yaralar için kullanabilirsiniz.

İNFLAMASYONA ETKİLERİ

Astım, kanser, atopik dermatit, romatoid artrit gibi hastalıklara neden olan sinyal yolaklarını engelleyerek, inflamasyona karşı bir savaş halindedir.Evet moringanın hastalıkların oluşumundan önce ve tedavisinde çok fazla etkisi bulunmakta fakat unutmaması gereken bir şey var o da, kontrolsüzce tüketimden kaçınmaktır! Tükettiğin besinden yararlarını beklerken fazlası zararlarını getirebilir.


etiketlerETİKETLER
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER