Sağlık

Nefes Darlığı Nedir? 2021 Bitkisel Tedavi Yolları

Tıp dilinde “dispne” olarak bilinen nefes darlığı fiziksel ve psikolojik sebeplere dayanır. Psikolojik sebepler de fiziksel sebepler kadar tehlikelidir. Lakin bu sorunu kendi başınıza, doktorunuza danışmadan çözemezsiniz.

Hastalığın tedavisi nedenlerine bağlı olarak belirlenir. Hastalığın altında yatan nedenler psikolojik mi yoksa fiziki mi veya kalıtsal mı. Öncelikle uzman doktorlar hastalığın altında yatan asıl nedenleri tespit ederek tedavi yöntemini başlatırlar.

Psikolojik destek alınarak bunun sebebi öğrenilebilir ve çözülebilir. Lakin fiziksel sebepler daha açık ve nettir. İlk olarak kronik sebepler var olabilir.

Bu genellikle astım olarak kendisini gösterir. Bunun için doktorunuzun size önereceği nefes açıcı spreyleri kullanabilir ve ilaçları kullanabilirsiniz. Lakin bunun yanında nefes darlığına karşın alternatif tıbbın yöntemlerini de kullanarak kendinizde ayrı bir çaba harcayarak etkileri gözle görülür şekilde azaltabilirsiniz.

Nefes Darlığına Çözümler

Nefes Darlığına Çözümler

Nefes darlığı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen bir hastalıktır. Genel olarak nefese alıp vermede yaşanılan zorluktur. Nefes darlığında genetik faktörlerin etkisi olduğu gibi tüketilen besinler ve ürünlerde etkili olabilmektedir. Sigara ve alkol bu ürünlerden birisidir. Sigara gibi tütün ürünleri ciğerlere zarar vererek nefes almada sıkıntıya yol açar.

Damarları ve organların tıkanarak işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olur. Nefes darlığı başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Nefes darlığının ilerleyen safhalarında veya hastalık ile birlikte astım, bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda ortaya çıkar.

Bu hastalıklarda eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Hastalık ileri boyutlarına taşınarak tedavi edilemeyecek durumlara gelebilir.

Yorucu hareket yapılması nefes darlığını artıran aktivitelerdendir. Hareket sonucunda meydana gelen nefes alamama sorunu geçicidir ve endişelenilmemesi gerekir. Solunum ve dolaşım sistemlerini de olumsuz etkilemektedir. Dinlenme halinde iken gerçekleşen sorun hastalık olarak nitelendirilebilir.

Otururken veya yatarken meydana gelen nefes darlığı muhakkak tedavi edilmelidir. Psikolojik olarak bazen insanlar nefesinin daraldığını ve tam olarak nefes alamadığını düşünebilir. Bu durumlarda ise biraz daha kendini sakinleştirerek nefesinin düzenli hale dönmesi sağlanabilir. Hastalıkta cerrahi veya bitkisel tedavi yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Nefes Darlığı bitkisel çözümler

Nefes Darlığı İçin Bitkisel Çözümler

Nefes darlığına sebep olan en tehlikeli problem ise kalp ve akciğer hastalıklarıdır. Solunumunuzu sağlayan en önemli iki kaynak olan bu iki organdaki sorunlar nefes alıp vermenizi zorlaştırabilir ve ciddi sorun yaşatabilir.

Doktorunuza gittiğinizde bunu engellemek için ilaçlar verebilir ve belki de ameliyat dahi yapabilir. Lakin sizin de kendinize iyi gelecek şeyler yapmanız ve vücudunuza bu konuda yardımcı olmanız iyi olacaktır. Bunu yapmanız için birçok yol vardır.

En basit örnek olarak şu verilebilir: Günlük su tüketiminizi artırmanız dahi solunum sorunlarınızı azaltacaktır. Bunun dışında bitkisel tedavi yöntemleri de size iyi gelecek ve vücudunuzu bu probleme karşı güçlendirecek bir silah olabilir.

Tıbbi ilaçlar ortaya çıkmadan önce insanlar yüzyıllar boyunca bitkilerden ilham almış ve her sağlık sorununu onlar sayesinde çözmüştür. Doktor tavsiyelerine uymanın yanında doğanın mucizelerinden faydalanmak çok daha kısa sürede, etkili bir iyileşme sürecini beraberinde getirecektir.

Bu yöntemler arasında en etkili ve herkes tarafından bilinen bal ve limon olmaktadır. Yedikleriniz ve içtikleriniz de bunları kullanmanız ve günlük olarak tüketmeyi aksatmamanız halinde solunum yollarınız için etkili bir iyileştirici olacaktır. Bu küçük çocuklardan yaşlı insanlara kadar kullanabileceğiniz ve oldukça zararsız bir yöntemdir.

Nefes darlığına iyi gelen besinler arasından bazı karışımlar hazırlamak size yararlı olabilir.

  • Su bardağının çeyreği kadar ısırgan tohumu, keten ve anason tohumuna toz karanfil ekleyerek balla karıştırıp macunlaştırabilirsiniz. Bunu 2 gün uyandığınızda 1 kaşık yemeniz yeterli olacaktır.
  • Uyandığınızda nane yaprağı çiğneyebilirsiniz.
  • 10 diş sarımsak ezip yarım litre süt ile karıştırın. Kaynatıp balla macunlaştırdığınız da her sabah aç olarak 2 kaşık yemeniz etkili olacaktır.
  • Nefes almada zorluk çekeceğinizi hissettiğinize zencefil şekeri tüketebilirsiniz, bu şekerleri evde yapmanız da mümkündür.

Bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili hazırlamış olduğumuz makaleyi inceleyebilirsiniz. https://bilgiportali.net/2021-yili-saglik-icin-bitkisel-tedavi-yontemleri/

Nefes Darlığına Bitkisel Çözümler

Nefes Darlığı İçin Bitkisel Çaylar

Hastalığa en iyi gelecek bitki ise zencefildir. Bunu küçük parçalar ya da şeker şeklide tüketebileceğiniz gibi çayını da yapabilirsiniz. Taze zencefil kökünü kesip sıcak suda birkaç dakikada demleyerek çok kısa sürede bunu hazırlayabilirsiniz.

Meyan kökü de nefes darlığı için önerilen bir bitkidir. Meyan çayı da zencefil gibi hazırlanarak tüketilebilmektedir. Biraz daha farklı bir yöntem ise sütle uygulanmaktadır. Az miktar safran bir bardak süt ile ısıtıldıktan sonra bal ve limon eklenerek tüketilebilir.

Nane limon çayı tüketmek dışında maydanoz da etkili bir bitkisel çözümdür. Toksin atıcı etkisi de olan maydanoz kaynatılarak haftada 1 tüketilebilir. Ayrıca bitkisel çaylar dışında günde 2 bardak sütsüz ve şekersiz kahve tüketimi de salgıladığı kafein nedeniyle nefes darlığına iyi gelecek bir yöntem olacaktır.

Bir fincan sıcak su içerisine iyice doğranmış fesleğen atılır. Bu karışımın günde iki defa uygulanması önerilir. Eğer tadı acı gelirse içerisine bal da ilave edilebilir. Bal nefes darlığına da son derece faydalı bir besindir.

Öksürük otunun kullanımında su ile kaynatılır. Kaynama işlemi bitirildikten sonra buharından faydalanılır. Başa havlu koyularak nefesin açılması sağlanabilir. Kurtpençesi nefes darlığında kullanılan bitkisel ürünlerdendir. Kurtpençesi bir fincan suda kaynatılır.

Süzülerek kahvaltıdan önce içilir. Kullanılan bitkisel yöntemlerden faydalanmadan önce alerji testi yaptırmanız önerilir. Çünkü bazı bitkisel otlar bazı insanlarda alerjiye neden olmaktadır.

Hastalığa çare aranırken alerji riskiyle karşılaşmamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Üzerlik tohumu bal ile karıştırılarak macun haline getirilerek tüketilebilir.

Bu sağlık sorununu yaşayan kişiler günlük hayatta yaptığı bazı alışkanlıklardan da vazgeçmelidir. Belirli bir süre soğuk su tüketilmemelidir.

Kimyonlu suyun içerisine sirkede ilave edilerek içilebilir. Kekik tohumu ve adasoğanı yeteri kadar suyla pişirilerek bir kaşık yutulur. Keten tohumu tozu, şeker ve badem karıştırılarak yine macun haline getirilerek tüketilebilir.

Nanenin kullanıldığı her türlü karışım nefes açma da etkili yöntemlerdendir. Kullanılacak bitkisel yöntemler başka hastalıkların artmasına neden olabileceği için diğer hastalıklarda göz önünde bulundurularak tüketilmelidir. Hastalık tedavi edilirken başka hastalıkların oluşmasına neden olunmamalıdır.

Hastalığın tedavisinde kullanılacak yiyeceklerin yanı sıra beslenme ve spor alışkanlıklarını da düzenli gerçekleştirilmelidir. Ağır ve zorlayıcı besinler tüketilmemelidir. Yorucu sporların yerine hafif tempolu yürüyüşler gerçekleştirilebilir. Bu tavsiyeler dikkate alınarak bir an önce sağlığa kavuşulabilir.

Wikipedia’da https://tr.wikipedia.org/wiki/Nefes_darlığı bu makaleyi okuyarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu