Genel Kültür

Network Marketing Nedir? 5 Adımda Öğrenin

Network Marketing nedir? Nasıl çalışır? 2021 yılında çevrenizdekilere ürün satarak para kazanmak hayal değil. Network Marketing detaylarını hemen öğren.

1934 yılında Amerika’da “Direct Sales” ismi olarak ortaya çıkan bu satış yöntemi, piramit usulu satışı mantığına dayalı olup, ek gelir elde etmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Network Marketing, Türkçe adıyla ağ pazarlama ya da çok katlı pazarlama sistemi, dünya genelinde 200 milyar doların üzerinde bir hacime sahipken, bu hacim sadece son 10 yılda %100 artarak bu seviyelere ulaştı. Bu satış sisteminde ürün, üye olanlar tarafından pazarlanıyor. Türkiye’de en büyük şirketler ise Amway, Avon, Farmasi, Kyani, Herbalife gibi firmaların ürünleri gösterilirken, çok çeşitli bir pazar olmasından dolayı, Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında daha farklı ürün gamları da bulunuyor.

Amerika pastadaki en büyük paya sahip olarak Network Marketing satışlarının tek başında %18’ini karşılarken, ikinci sırada ise %18 ile Çin bulunuyor. Kore ve Almanya %9 ile 3. ve 4. sırada olup, Japonya %8, Brezilya %6, Meksika %3 olarak ağ pazarlama satışlarına sahip durumda.

Kıtalara göre satış rakamlarında Asya kıtası %45’lik satış ile ciddi bir fark atarak 1. sırada yer alırken, 2. sırada bulunan Avrupa %20, 3. sırada bulunan Kuzey Amerika ülkeleri %19, 4. sırada bulunan Güney Amerika ülkeleri %14, 5. sırada bulunan Afrika ise sadece %1’lik bir satış rakamına sahip.

Her geçen gün büyüyen bir pazar olması ve henüz 2020 ile 2021 yılının verilerinin de açıklanmamasından dolayı, şuan elimizde bulunan 200 milyar dolarlık verilere göre yukarıda hem ülke bazlı, hemde kıta bazlı satış rakamlarını gösterdik. Görüldüğü üzere daha kalabalık ve arkadaşlıkların daha fazla olduğu ülkeler ve kıtalarda, satış rakamları ciddi oradan fazla olmakta.

network marketing

Network Marketing Nedir?

Hiç bir ücret ödemeden ya da giriş için sadece belirli bir alışveriş kotası bulunan bu sistemde, herkes pazarlamacı olabilir. Size gelen kataloglar üzerinden, eşinize, dostunuza, arkadaşlarınızı satış yaparak para kazanabilirsiniz. Ayrıca sistem referanslı üyelik üzerine çalıştığı için, arkadaşlarınızı da sisteme dahil etmeniz ve onlarında aktif olarak alışveriş ve satış yapması durumunda, o arkadaşlarınızın satışlarından da pay almanızı sağlıyor.

Örneğin bir ürünün fiyatının 100 TL olduğunu düşünelim. Siz satıcı olarak bunu arkadaşlarınıza pazarlayarak, satmış olduğunuz üründen %5 ile %10 arasında kazanç elde edebilirsiniz. Eğer sizin referansınız ile üye olmuş arkadaşlarınız bu satışları yapıyorsa eğer, yine onların satışlarından da %5 ile %2 arasında alabilirsiniz. Bu tamamen firmanın satış politikası ile alakalı olup, satış oranlarını firmaların internet sitelerinden de öğrenebilirsiniz.

network marketing

Network Marketing İle Evde Para Kazanma

Evde para kazanma denildiğinde bir çok farklı bilgiyi bulabilirsiniz. Ama en köklü işlemin direk satış olarak bilinen Network Marketing olduğunu belirtelim. Öyle ki Amerika’da 80 yılı aşkın bir süredir aktif olarak yapılıyor. Her ne kadar evde ek iş imkanı olarak adlandırıyor olsak da, bu sisteme dahil olanların bir yerde çalışıyor olması ve iş arkadaşlarına pazarlama yapmaları, çok aktif olarak satış yapmalarına imkan sunacaktır.

Bununla ilgili bir örnek verecek olursak eğer, her satış başına %8 aldığınızı ve toplamda 8 alt üyelerinizin satışlarından ise %4 kazandığınızı varsayalım. Buna göre her kişinin 1000 TL’lik satış yaptığını düşünelim. Siz bu satışlardan 80 TL kazanırken, alt üyeleriniz de hem 80 TL kazanıyor, hemde ekstra olarak size de %4’lük paya göre 40 TL kazandırıyor. Böylelikle sizin satışlardan 80 TL kazanmışlığınıza ek olarak 40 * 8 kişi = 320 TL daha kazanmış oluyorsunuz ve 1 aylık kazancınız 400 TL oluyor. Bunu 8 alt üyenizin, her alt üyesinden elde edeceğiniz örneğin %2’lik paya göre hesaplarsanız ve yine onlarında bir alt üyelerinden örneğin %0,5 kazanıyor dahi olsanız, sisteme dahil olup, aktif olarak bu işi yapacak kişileri bulmanız durumunda, aylık kazançlarınız inanılmaz boyutlara çıkıyor.

network marketing piramit

Network Marketing Piramit Modeli

Piramit, halk arasında ne yazık ki bazı yasal olmayan durumlardan dolayı saadet zinciri olarak da bilinen bir çok katmanlı pazarlama modelidir. Bu sistem 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış olup, genel olarak hiç bir ürün ile yapılmayan ve herkesin sisteme girerken para verip üye olduğu bir sistemdir. Network Marketing çalışma sisteminde ise sadece piramidin zirvesindeki kişi ya da kişilerin en çok payı almasına dayandığı söylenir ki aslında bu durum tam anlamıyla öyle değildir. Piramidin zirvesindeki kişi veya kişiler piramidin alt tabanında bulunan kişilere satılacak ürünü sunarken, ürünü aldığı fiyatın belli bir miktar üstünde satarak piramidi oluşturan insanların payını da düşünür.

Zirve noktasındaki kişi o noktaya yükselmek için işe piramit tabanından başlamıştır ardından sarf ettiği çaba ve enerjiyle zirveye yükselmiştir. Zirvedeki bireyler pazarlaması yapılacak ürünleri alabileceği en iyi fiyattan alıp satabileceği en iyi fiyattan satar. Bu noktadaki almak ve satmak arasındaki miktar piramidi oluşturan bireylerin aldığı payı belirler aynı zamanda zirvedekilerin de payı demektir.

Piramit sistemi için daha detaylı bilgiye https://tr.wikipedia.org/wiki/Piramit_sistemi linkinden ulaşabilirsiniz.

network marketing nelere dikkat edilmeli

Network Marketing’de Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle Network Marketing işi yaparak insanları dolandıran şirketler nedeniyle bu sistem ponzi olarak da adlandırılıyor. Ancak bu yanlış olup, burada önemli olan dahil olduğunuz sistemin yani şirketin ne iş yaptığını bilmektir. Sonuçta satılacak bir ürün var ve bu ürünü pazarlayan biri de olacaktır. Hayali ürünler satmak ya da “şunları yapın para kazanın” denilen sistemlerde, bir beklenti içine girmek yanlıştır. Ancak kozmetik ürünler, küçük ev aletleri, giyim ürünleri gibi çeşit çeşit ürünlerin satışlarında, elinizde bir ürün olduğu için satışını daha rahat yapabilirsiniz.

Kısacası “lafla peynir gemisi yürümez” bu nedenle elle tutulur ürünler satmaya özen gösterin. Ayrıca satış yapmak için para vermeniz gerektiğini söyleyen sistemlerin, para karşılığında size bir şey vermesi gerektiğini de bilmelisiniz. Yani bir sisteme dahil olurken 1000 TL’lik alışveriş yapanlar satıcı olabilir diyorlarsa, 1000 TL’lik ürünün piyasa fiyatlarında olması gerektiğini bilmelisiniz.

network marketing caiz mi

Network Marketing Helal Midir?

Network marketing deyince en çok sorulan sorulardan bir tanesi budur. Çeşitli inanışlara göre çeşitlilik gösterebilir. Fakat bir Müslüman olarak düşünecek olursak Network Marketing sadece interneti açıp arattığınızda karşınıza çıkan makul ve olması gerektiği gibi bir iş olursa bir sıkıntı teşkil edecek bir durum söz konusu değildir. Yani bilinen ürünlerin satışını yapıyor ve ürünün fiyatı önceden belli ve sistemde satıcı olarak ne kadar kazanacağınızı da bilirseniz, her hangi bir sakıncası olmayacaktır. Çünkü İslamiyette bir malın fiyatının önceden belirlenmiş olması gerekmektedir. Eğer ki fiyat oynuyorsa, o zaman satışlar sıkıntılı olacağı için caiz değildir.

Kısacası bu işi helal veya haram yapan yine içinde bulunan insanlardır ki bu iş ağının ne kadar geniş olduğunu düşünecek olursak kötü niyetli, çıkarcı ve bencil insanlarında olduğu da kesindir. İşte dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da budur. Bu nedenle satacağınız ürünü bilmeli, satış fiyatının önceden belirlenmiş olduğunu görmeli ve herkeste aynı fiyata satıldığını bilmelisiniz. Evet ekstra olarak büyük satış rakamlarına sahipseniz indirim yapabilirsiniz ama bu da yine alacağınız komisyon içinde olacaktır. Kimse zararına satış yapmaz.

Genel Kültür kategorisinden yayına girmiş olduğumuz bu yazı hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilir ve ayrıca bu tür içeriklerin gelmesini istiyorsanız yine bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu