arama

Google’ın Kurucusu Sultan Abdülhamid Han’dır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Google’ı kullanan, ilk buluş eden Sultan Abdülhamid Han’dır” izahında bulundu.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Kütahya Belediyesince Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde tertip eden ‘Vefatının 100. Seneninde Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Konferansı’nda, Osmanlı’nın bıraktığı ‘pak kalıt ve öz geçmişin’ bir ‘mirasyedi gibi yırtılıp atıldığını’ müdafaa etti. Abdülhamid Han’ın, olanaksızlıklardan dolayı gidemediği yerlerin resimlerini çektirerek izlediğini anlatan Sofuoğlu, şu iddialarda bulundu:

“Google’ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han’dır. Gidemiyor, erişim olanakları yok, gitse mesele olacak payitahtta. Ne yapıyor; resmini çektiriyor, izliyor. Oradan bir şey üretiyor. Google’ın ilk mucidi bu manada Sultan Abdülhamid Han’dır. ‘Coğrafya yazgıdır’ deniliyor ya coğrafyanın da psikolojisi var. Sultan Abdülhamid Han bir 10 sene daha tahtta kalsaydı biz dünyanın en zengin devletiydik. Niçin? Birinci Dünya Savaşı olacaktı ve girmeyecektik. Onlar parça parça olacaktı. Kendisi söylüyor, ‘Yıllardır bu hatıra bekliyordum’ diye. Girmeyecekti savaşa. Dünyanın en zengin petrol yatakları Yemen’e kadar hali hazırda bizimdi.”

Sultan 2. Abdülhamid’in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu ise dedesi Abdülhamid Han’ı anlamanın bugünü de anlamak olduğunu iddia etti.

O dönemin saldırı şekillerine, düşmanın nasıl hareket ettiğine bakıldığında bugünün de anlaşılabileceğini ileri süren Osmanoğlu, “Bakın biz Sultan Abdülhamid Han’ı 100 yıl sonra konuşabiliyoruz. İlmi politikanını 100 yıl sonra anlayabiliyoruz. Bugün masada konuşulan, Birleşmiş Milletlerin masada konuştukları Kudüs problemini biz 100 yıl sonra Sultan Abdülhamid Han’ın hazırladığını görüyoruz. Daha belki nicelerini hazırlamıştır, daha birçoğunu göreceğiz” dedi.

Konferansın nihayetinde Prof. Dr. Sofuoğlu ile Osmanoğlu’na armağanlar sunuldu.