arama

Miras Sorgulama ekranı E-devlet’te!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen E-Devlet üzerinden yeni bir hizmet daha aktif edildi. Artık E-Devlet üzerinden “Mirasçılık Belgesi” farklı bir söyleyiş ile miras sorgulama işlemleri de yapılacak.

Son dönemde “Soya Ağacı” ve “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” hizmeti başlatan e-Devlet uygulaması bu kez de sistem üzerinden “Mirasçılık Belgesi” hizmeti vermeye başlıyor.

6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

 Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

MİRAS SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

E DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır? sorusu sosyal medyada vatandaşlar tarafından günün en çok konuşulan konu başlıklarından biri durumunda… Veraset İlami Belgesi sorgulaması yaparak miras konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. e-Devlet’e giren vatandaşlar, Adalet Bakanlığı sekmesine girerek; “Veraset İlamı Sorgulama” kısmından mira bırakan kişinin T.C kimlik numarasını yazarak miras sorgulama işlemlerini yapabilecekler.