arama

Türkiye harekete geçti-Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın iadesi için

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı
ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, “Çiftlik Bank olayında, iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılarımız ve Bakanlığımızca yakından izlemektedir” ifadesini kullandı.
Gül, Twitter’dan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında aktardığı iddialara ait izahlarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun, “hazin muhalefetini” sürdürdüğünü belirten Gül, bir devlet merasimi havasında geçen kura töreninden Çiftlik Bank olayına kadar izan ve mizan tanımayan iddiaların ifade edildiğini dile getirdi. Reisicumhurun Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin birliğini temsil ettiğine dikkati çeken Gül, “Reisicumhur bir salona girdiğinde ayağa kalkmak, millete ve Cumhuriyet’e saygının ifadesidir. Devlet adabı ve nezaketten kısmeti olmayan bunu anlayamaz” diye konuştu.LÜTFEN UYANIK OLALIM

Çiftlik Bank soruşturmalarına ilişkin de bilgi veren Gül, şunları kaydetti:
“Çiftlik Bank olayında, iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılarımız ve Bakanlığımızca yakından izlemektedir. İade işlemleri ikili iş birliği anlaşmaları yanında çok taraflı kontrat kararlarına ve mütekabiliyet asalına göre yürütülür. İki devlet arasında özel bir anlaşma bulunmaması, bu konuda talepte bulunulmasına da bu talebin alakalı devlet tarafından karşılanmasına da mani değildir. Benim bir canlı yayında yurttaşlarımızı dikkatli olmaya çağrı etmemden Sayın Kılıçdaroğlu’nun neden rahatsızlık duyduğunu ise anlamak . Mağduriyetleri istismar eden politikaya karşı da lütfen uyanık olalım.”